Domov AUTO - MOTO Richard Gonda pripravuje na leto špeciálne podujatie

Richard Gonda pripravuje na leto špeciálne podujatie

Richard Gonda, najúspešnejší slovenský formulový pretekár a jeden z najväčších talentov slovenského športu má za sebou fantastické úspechy. Svoju kariéru začal ako 9-ročný v minikárach a vďaka svojmu talentu sa posúva do tých najprestížnejších svetových formulových a automobilových šampionátov.

V tomto roku sa vracia na okruhy vo veľkom štýle. Nedávno predviedol svoje jazdecké umenie v prestížnom šampionáte Porsche Carrera Cup Deutschland. Talentovaný 23-ročný Banskobystričan je na novú sezónu maximálne pripravený a už sa nemôže dočkať ostrého štartu.

Čo ste si pripravili na tento rok?

Je to niečo výnimočné, je to opäť kapota a keďže mám rád výzvy, prišla táto zmena. Takáto ponuka sa nedala odmietnuť, lebo je veľmi atraktívna a kvalitná.

Budem čeliť náročnej, no zároveň atraktívnej výzve – ešte o jednu priečku vylepšiť úspešný ročník 2015, v ktorom som si vybojoval titul vicešampióna série Renault Sport Trophy počas World Series.

Takže po vlaňajšej formulovej sérii GP3 sa znova predstavím v kapotovanom aute.

Táto nemecká verzia Porsche Carrera Cup Deutschland je jedna z najprestížnejších v Európe. Čaká vás sedem podujatí na ktorých bude jazdiť 25 vyrovnaných a identických vozidiel Porsche GT3 Cup…

Čaká ma ďalší veľmi náročný rok. Bude to veľmi kvalitný šampionát s výbornými a vyrovnanými vozidlami. Rozdiely medzi nimi sú iba v nastavení a potom v jazdeckých schopnostiach.

Hlavne ten nemecký šampionát je pre značku taký domáci a sľubuje strhujúce divadlo, lebo sa na ňom predstaví veľa výborných jazdcov, mladí, ale aj skúsení. S týmto autom sme už absolvovali jedno testovanie v Hockenheime.

Je to veľká zábava sa v ňom voziť. Samozrejme, nie je to jednoduché si na niečo nové zvykať, ale musím to zvládnuť. S týmto novým modelom sa bude jazdiť iba Carrera Cup Nemecko.

Keď sa pozeráme na vaše auto, hneď nás napadne otázka, prečo máte číslo 11? Je to z nejakej poverčivosti?

Niečo s tou poverčivosťou mám, 11 jednak preto, lebo sme mali súťaž na facebooku, kde mi poradili toto číslo. A potom sa mi na aute zapáčila 11 ako vyzerá, jednak ako Porsche.

Dve jednotky vedľa seba lepšie vyzerajú ako iba jedna.

Nemyslíte si však, že je to oproti novej sezóne veľký skok? Nový tím, nové auto a spolupráca s profesionálnym rakúskym tímom?

Verím, že mám pred sebou ďalšie úspešné obdobie, rád by som skončil aj na nejakých pódiových umiestneniach. Nebude to jednoduché, lebo konkurencia je veľká, každý chce napredovať.

V súťažnom poli je veľa ostrieľaných pilotov, ale aj mladé talenty. Cieľom je určite dostať sa čo najvyššie v nováčikovskom hodnotení. Urobím maximum, aby sme s tímom a našimi sponzormi poskytovali rýchlym jazdcom a davom divákov v Porsche Carrera Cup kvalitné súperenie.

Veľmi si vážim a ďakujem všetkým, ktorí sa na tomto fantastickom projekte podieľajú.

Predstavte nám v stručnosti vaše nové auto?

Už sme ho testovali, takže viem asi čo od neho môžem očakávať. Je to veľmi rýchle a pekné auto. Motor má veľmi výkonný, oproti minulému roku je vymenený, má takmer 500 koní.

Auto je špecifické najmä svojou geometriou, rozmermi a tiež brzdami. Toto Porsche je taká „beštia“, treba sa s ním naučiť jazdiť a to čo najrýchlejšie.

Ako sa cítite v novom rakúskom tíme?

Veľmi dobre, spoločne sa snažíme auto pripraviť na sezónu čo najlepšie. Času nie je veľa, lebo auto sme iba nedávno dostali z fabriky z Nemecka.

Máme teda na ňom ešte nejakú prácu, ale vynasnažíme sa čo najlepšie pochopiť jeho nastavenie, aby sme v pretekoch boli úspešní.

Povedzte nám niečo o vašom najbližšom pretekárskom programe?

Sezóna sa začala v Hockenheime, kde sezóna 15. októbra aj vyvrcholí o body v šprinte (60 km) a pretekoch (80 km) zabojuje dvadsaťpäť identických vozidiel Porsche GT3 Cup (postavené na základe modelu 911 II).

Nádherné zbrane s ostrým dizajnom oproti minulému ročníku disponujú novým motorom (štvorlitrový šesťvalec poháňa 485 koní) a vylepšenou aerodynamikou. Toto nádherné divadlo bude sledovať aj 40 až 50 000 divákov. Verím, že sezónu odštartujem čo najlepšie.

O vás je známe, že máte aj dosť iných aktivít, mohli by ste nám o nich niečo prezradiť?

Chceme, aby aj na Slovensku bol motošport ľuďom čo najbližšie. Počas roka máme niekoľko zaujímavých aktivít. Banská Bystrica v tomto roku získala titul Európske mesto športu 2017, ja som jedným z ambasádorov.

V auguste sa priaznivci motošportu majú na čo tešiť, lebo uskutočníme niekoľko veľkých a zaujímavých aktivít. Zatiaľ viac neprezradím, prinesieme však do mesta niečo veľmi špeciálne, čo ešte nebolo.

Richard Gonda

narodený:  14. marca 1994 v Banskej Bystrici
šport:  motorizmus, automobilový pretekár
Najväčšie úspechy: 
V roku 2013 získal titul európskeho šampióna F3 Open Cup,
rok 2014 zakončil na celkovom 3. mieste v šampionáte Formula Acceleration 1 a rok 2015 absolvoval v prestížnom seriáli World Series by Renault v prototype RS 01, v ktorom obsadil celkové 2. miesto v šprintových aj vytrvalostných pretekoch.
Ako prvý Slovák absolvoval oficiálne testovanie Formuly Renault 3.5 a GP2 Series.

Milan Valko, foto: Ján Luky, twitter

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 17, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

ŠPORT žurnál 17

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Verstappen má po VC Kanady už 46-bodový náskok na Péreza

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Kanady, deviatom podujatí …