Domov HOKEJ Richard Lintner: Hovoriť o tom, že je v slovenskom hokeji kríza je nezmysel

Richard Lintner: Hovoriť o tom, že je v slovenskom hokeji kríza je nezmysel

Slovenský hokej získal nového partnera. Stala sa ním firma Kaufland. Viac o tejto spolupráci, ale aj ďalších témach sme sa porozprávali s prezidentom Pro­‑Hokeja Richardom Lintnerom.

Čo pre vás znamená táto spolupráca?

S firmou Kaufland sme už spoluprácu nadviazali, keď sme realizovali projekt hokejových kartičiek. Potom boli s nami pri All Stars v Poprade. Bolo to veľmi úspešné podujatie, na ktorom nechýbali Miro Šatan a Peter Bondra.

Zároveň je partner letného charitatívneho kempu pre sto detí. Vzájomne sme pochopili, že naša spolupráca aj vo väčšej miere môže byť pre obe strany užitočnejšia.

Bude názov zakomponovaný aj do názvu súťaže?

Keďže náš generálny partner Tipsport je jednotka v rámci hierarchie, rokujeme s Kauflandom ako o druhom najvyššom partnerovi. Keď to vyjde, tak bude ich názov zakomponovaný do play­‑off. Je veľmi pravdepodobné, že sa stretneme s takýmto názvom play­‑off.

Ako vnímate situáciu v slovenskom hokeji po MS?

Viac ako rok hovorím to isté a opakovať sa budem aj teraz. Slovenská reprezentácia sa vybrala určitým smerom. Z pohľadu riaditeľa Pro­‑Hokeja som do toho nezasahoval. Upozorňoval som však, že naši súperi sa rozhodli pre inú filozofiu.

Preferujú modernejšiu prácu, vedomé prvky. Všetci hráči majú naordinované, čo je ich cieľom a aké majú možnosti. Potom sa môžu o to oprieť, rozhodnúť v krízových momentoch. Pod tlakom sa robia chyby a nesprávne rozhodnutia, ktoré sa aj teraz robili.

SZĽH rešpektoval dvojročný mandát pre realizačný tím. Hokejové prostredie sa zachovalo férovo. Teraz však prišiel čas na reorganizáciu úseku reprezentácie. V posledných dňoch sa hovorí o kríze v slovenskom hokeji, o probléme. Podľa mňa je to nezmysel.

Poďme sa radšej pozrieť na to čo sa urobilo za dva roky. Liga sa stabilizovala, podarilo sa nám do hokeja dostať viac detí, viac reklamných partnerov, viac peňazí zo štátneho rozpočtu.

Posledný článok v rámci reformy, reprezentácia sa ešte neriešila. Teraz prichádza jej čas. Všetko sa predsa nedá robiť naraz.

Niektoré ligy majú limity pre cudzincov. Nebudete nad touto otázkou premýšľať?

Robme ligu čo najkvalitnejšie, aby tí čo sa do nej dostanú, mali čo najzdravšie prostredie pre svoj rast. Za posledné roky pôsobilo v našej lige 24 hráčov a trénerov, ktorí mali priamu skúsenosť z NHL. Takéto číslo sme nemali ani počas lockoutu.

K tomu musíme prirátať aj hráčov z KHL a ďalších líg. Výber ligy zdolal reprezentáciu. Vytvárame veľmi zdravé prostredie. Kvalita ligy je nepopierateľne zvyšujúca.

V našej lige je 30 percent cudzincov a 70 percent Slovákov. Je to naozaj veľmi prijateľný pomer. Na úrovni EL je najlokalnejší.

Je správne hádzať vinu na Cígera, alebo Švehlu?

Ja som neprišiel lamentovať, ale robiť riešenie. Musíme vytvoriť nový koncept, ktorého sa budeme v nasledujúcich rokoch držať. Filozofia ktorá bola preferovaná za posledné roky neprinášala úžitok a predpoklad na úspech.

Hovorí sa, že generálneho manažéra reprezentácie Róberta Švehlu nahradí Miroslav Šatan. Čo hovoríte na túto zmenu?

Dúfam že Miro Šatan ponuku príjme, lebo v súčasnej dobe je to najfundovanejší, najpripravenejší človek. Mohol by priniesť novú filozofiu do reprezentácie.

Je podľa vás všetko v poriadku, keď prezident zväzu povie trénerom pred posledným zápasom na MS, že ich odvoláva?

Neviem o tom, že by bol niekto odvolaný. Moderné krajiny hlásia tieto zmeny rok predtým a majú jasno v tejto otázke. Naznačujem to, že akýkoľvek projekt ma nastavený plán, dopredu vieme, čo sa ide stať.

Najväčšou slabinou je fakt, keď sa veci riešia intuitívne a za jazdy. Potom niektoré projekty neuspejú. Čím je plán lepšie pripravený, tak je väčšia šanca na úspech.

juma, foto: SITA

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 18, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovan sa predstaví v Lige majstrov

HC Slovan Bratislava bude v sezóne 2021/22 zastupovať v hokejovej Lige majstrov (CHL). Ved…