Domov BASKETBAL Ružomberčanky obhájili titul v napínavej sérii

Ružomberčanky obhájili titul v napínavej sérii

Basketbalistky MBK Ružomberok obhájili titul majsteriek Slovenska v Niké extralige žien. Rozhodli o tom v napínavej finálovej sérii, keď v rozhodujúcom piatom zápase porazili na domácej palubovke Piešťanské Čajky 73:68 a celú sériu vyhrali 3:2 na zápasy.

Do finále najvyššej slovenskej ženskej basketbalovej súťaže postúpili podľa očakávania najlepšie dva celky posledných rokov. Lepšiu pozíciu si pripravil Ružomberok, ktorý mal ako prvý výhodu domáceho prostredia, a to naplno využil. Ružomberčanky zvíťazili 74:56 a do Piešťan putovali dobre naladené.

Čajky však doma potvrdili, že s nimi treba vo finále počítať a na domácej palubovke zvíťazili 75:64. Môj dom – môj hrad platilo aj v nasledujúcich dvoch dueloch. Ružomberok v Koniarni zvíťazil 82:70 a Čajky v Piešťanoch 73:66, čím si vybojovali rozhodujúci piaty zápas. V ňom mali výhodu domáceho prostredia Ružomberčanky.

Tie sa však dostali po prvýkrát do vedenia až na konci prvej štvrtiny. Od toho momentu sa oba tímy striedali vo vedení, pričom ani jeden si nedokázal vytvoriť výraznejší náskok. Najväčší náskok bol šesťbodový, v štvrtej štvrtine ho mali hostky. Pred záverečnou dvojminútovkou bol stav vyrovnaný 65:65.

V koncovke si však domáce hráčky udržali nervy na uzde, keď sa nemýlili z čiary trestných hodov a vďaka víťazstvu 73:68 sa tešili z obhajoby titulu.

Skompletizovaný hetrik a cenné striebro

Zverenkyne trénera Juraja Suju tak skompletizovali majstrovský hetrik (2019, 2020, 2021). Celkovo pridali do klubovej zbierky 14. titul, čím sa priblížili najúspešnejšiemu tímu Niké EXZ – Good Angels Košice (15 majstrovských titulov).

„Veľmi sa teším, padol mi kameň zo srdca. Vždy, keď sa niečo takéto stane alebo dosiahnete, tak sa vám uľaví. Tešíme sa z toho. V tomto zápase to bolo o bojovnosti, súper si zaslúži všetok rešpekt a úctu. Dali 11 trojok pri vysokej percentuálnej úspešnosti, hrali slušne. Zlomili sme to disciplinovanosťou, mali sme málo strát, kontrolovali sme v druhom polčase celkom slušne doskok. Víťazstvo sme si vybojovali,“ povedal po zápase Suja.

„Za naším striebrom je veľmi veľa, Piešťany ešte nikdy nevyhrali dva zápasy vo finále. Boli sme veľmi blízko, mne osobne je to veľmi ľúto. Ďakujem všetkým mojim spoluhráčkam a klubu. Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu, žiaľ, nestačilo to a Ružomberok zaslúžene vyhral,“ uznala rozohrávačka Piešťan Terézia Páleníková.