Domov CYKLISTIKA Sagan chce na Gire bojovať o etapové vavríny aj cyklámenový dres

Sagan chce na Gire bojovať o etapové vavríny aj cyklámenový dres

Uplynulú sobotu odštartoval 104. ročník Giro d’Italia po ročnej pauze opäť v tradičnom jarnom termíne, no stále za prísnych protipandemických opatrení. Druhý rok po sebe sa na talianskych cestách predstaví slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý bude bojovať o etapové vavríny a cyklámenový dres pre víťaza bodovacej súťaže.

Vlaňajšiu sezónu výrazne poznačila pandémia koronavírusu, ktorá zmenila celý cyklistický kalendár a tak sa 103. ročník uskutočnil až v októbri. Tentokrát je situácia priaznivejšia a tak sa Giro vrátilo na pozíciu úvodnej Grand Tour sezóny.

Protipandemické opatrenia však nepoľavili a podujatie sa opäť koná v „bubline“ a pravidelné testovanie bude sprevádzať pelotón počas celých pretekov.

V poradí 104. edícia pretekov odštartovala 8. mája časovkou v uliciach Turína a po 3479,9 km vyvrcholí v nedeľu 30. mája v Miláne.

Organizátori pripravili dve individuálne časovky, šesť rovinatých etáp, sedem zvlnených či kopcovitých a šesť horských etáp, cyklistov čaká prevýšenie približne 47 000 výškových metrov. Preteky sa uskutočnia prevažne na severe Talianska a na krátko sa zastavia aj v Slovinsku a Švajčiarsku.

Sagan za cyklámenovým dresom

Na talianskom Gire sa po druhýkrát v kariére predstaví aj slovenský cyklista Peter Sagan. Trojnásobný majster sveta si vlani pre pandémiu vyskúšal nezvyčajnú jesennú verziu podujatia, teraz okúsi klasické jarné Giro.

Po problémoch, ktoré mu spôsobila nákaza koronavírusom na sústredení na Kanárskych ostrovoch, mal pomalší štart do sezóny a pre tréningový výpadok musel vynechať úvodné jarné klasiky. Tridsaťjedenročný pretekár sa však postupne dostal do formy a v Taliansku má opäť najvyššie ciele a bude mať viacero možností na etapové úspechy.

O vavrín bojoval už v druhej etape, avšak v skupinovom špurte skončil piaty. V tretej etape sa dokonca dostal na stupne víťazov, keď bral 3. miesto. Pre šprintérov sú určené aj 5., 7., 13. a 18. etapa. Slovenský pretekár však má šancu na triumf aj v niekoľkých zvlnených etapách.

Mohla by medzi ne patriť aj očakávaná 11. etapa s klasikárskym profilom a 35,2 km dlhými úsekmi po prašných cestách vo viniciach. Pre klasikárov či únik sú stvorené aj 8., 10. a 15. etapa. Sagan navyše v boji o cyklámenový dres, môže zbierať dôležité body na šprintérskych prémiách v náročných kopcovitých a horských etapách.

max, TASR, foto: FBNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Majstrom Európy Colbrelli, Slováci nedokončili

Majstrom Európy v cyklistike sa na šampionáte v talianskom Trente stal domáci reprezentant…