Domov HOKEJ Šatan: Budem sa snažiť presadiť novú koncepciu a zahraničného trénera

Šatan: Budem sa snažiť presadiť novú koncepciu a zahraničného trénera

Slovenský hokej potrebuje impulz do ďalšieho obdobia. Na pomoc prichádza Miroslav Šatan, ktorý sa od 1. júla stal generálnym manažérom reprezentácie. Celá jeho rodina sa presťahovala na Slovensko. Zmluvu so SZĽH podpísal na rok s možnosťou opcie.

Mnohí ľudia budú vo vás hľadať spasiteľa. Ste pripravený na túto ťažkú úlohu?

Situácia, v ktorej sa momentálne nachádza slovenský hokej, nie je ružová a veľa ľudí by sa do tejto práce v ňom nehrnulo. Ako hráč som podobnú situáciu zažil koncom 90 rokov.

Potom sa to v roku 2000 zmenilo a hráči do reprezentácie chodili. Musíme začať robiť pozitívne zmeny. Musíme byť však trpezliví, výsledky sa ihneď nedostavia.

Slovenský hokej potrebuje pomoc a niekto musí začať, nestačí to riešiť len cez médiá.

Čo budete riešiť ako prvé?

Prvou otázkou bude obsadenie mládežníckych trénerov. Mojím cieľom je vybrať skúsených trénerov, ale aj bývalých hráčov, aby sme mali trénersky aj hráčsky pohľad.

Čo sa týka reprezentácie, rád by som vyhlásil amnestiu, lebo chybná komunikácia sa tu vyskytla aj v predchádzajúcich rokoch. Otvárame reprezentáciu nanovo, každý má dvere otvorené, ak bude mať záujem pomôcť.

To je aj cesta pre celé slovenské hokejové hnutie. Veľmi dôležitá je spolupráca, aj keď sú niekedy rozdielne názory.

Aká bude vaša koncepcia?

Situácia v slovenskom hokeji si vyžaduje riešenia a nový prístup. Budeme sa snažiť o novú koncepciu v reprezentačných tímoch, aby boli prepojené.

Doteraz každá reprezentácia bola samostatná jednotka. Chceme, aby to bol jeden tím, ktorý spolupracuje a vychováva hráčov pre potreby A­‑tímu.

V čom je najväčší problém?

Musia sa nájsť spoločné riešenia, spory musia ísť bokom. V minulosti bolo menej financií na mládežnícky hokej. Teraz sa situácia zmenila a bude to lepšie.

Veľa práce bude na tréneroch a kluboch. Verím, že tréneri nám pomôžu vychovávať nových hráčov. My sa im budeme snažiť pomáhať.

Čo bolo pre vás najťažšie?

Najťažšie bolo rozhodnutie o presune rodiny na Slovensko. Ovplyvnilo to moju rodinu. Prvé dva týždne budú náročné, pretože chceme čo najskôr vyriešiť situáciu v súvislosti s nomináciou trénerov v mládežníckych reprezentáciách.

Akého trénera budete preferovať pre A­‑tím?

Myslím si, že slovenský hokej potrebuje zahraničného trénera. V hlave mám niekoľko kandidátov, ktorých postupne budem oslovovať.

Túto otázku by som chcel vyriešiť do konca augusta. Možno sa však meno nového trénera dozviete aj skôr.

Zmluvu ste podpísali na jeden rok s možnosťou predĺženia. Nie je to príliš krátke obdobie?

Chcem si novú pozíciu vyskúšať a po roku, keď budú obe strany spokojné, tak budeme pokračovať. Verím, že nastane taká situácia, že obe strany budú spokojné. Mám pocit, že teraz prišiel čas na posun vpred.

Moji bývalí spoluhráči ma presvedčili. V poslednom období sa rozpráva iba o hokeji, čo je dobré. V minulosti sa hokejisti väčšinou bavili o autách a babách. Verím, že do hokeja prídu noví ľudia, projekty. Teraz je však najdôležitejšie, aby sa situácia stabilizovala.

Bude projekt hokejovej 18 a 20 pokračovať?

Projekt hokejovej osemnástky sa zrušil. Dvadsiatka by mala pokračovať. Zvažovali sme aj iné alternatívy. Systém, ktorý tu bol však fungoval dobre. MS do 20 rokov sú v decembri nie je čas na zásadnejšie rozhodnutie.

Boli ste v kontakte aj so Zdenom Cígerom?

So Zdenom Cígerom mám veľmi dobrý vzťah. Keď som totiž začínal v NHL v drese Edmontonu, on tam bol a patril medzi skúsenejších hráčov. Určite bol v zložitej situácii a išiel do rizika.

Už som sa ním rozprával, ak bude chcieť pracovať a pomáhať, tak bude oslovený. Stretnem sa aj so Žigom Pálffym.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článo je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 24

ŠPORT žurnál 24

Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí hokejisti vydolovali z prvých zápasov len tri body

Slovensko malo po prvých štyroch dueloch na hokejových majstrovstvách sveta v Helsinkách v…