Domov AUTO - MOTO SERVIS: Kolesá si zaslúžia pozornosť

SERVIS: Kolesá si zaslúžia pozornosť

Ak by ste videli auto zospodu stojace na skle, uvedomili by ste si, akou malou plochou sa dotýka vozovky. Je to zhruba štyrikrát dlaň s prstami dospelého človeka. Skutočne malá plocha.

Aj preto na obutí auta mimoriadne záleží. Týka sa to prenosu tak záberovej a brzdnej, ako aj takzvanej handlingovej, teda smerovej sily. Kolesá auta si preto zaslúžia pozornosť, a to v každom ročnom období.

Spoľahnite sa na odborníkov

Slovenskí motoristi menia zimné pneumatiky za letné spravidla keď denná teplota stúpne nad sedem stupňov celzia. Zákon presný termín neprikazuje, v podstate sa dá jazdiť so zimnými pneumatikami po celý rok. Faktom však je, že pri vyšších teplotách sa znižuje ich životnosť a pochopiteľne autu poskytujú slabšie jazdné výkony než letné pneumatiky.

Preto netreba otáľať a v pravý čas prezuť. Ak máte sezónne obutie uskladnené, nechajte si stav plášťa a hĺbku dezénu skontrolovať v pneuservise. Nezabudnite na vyváženie kolies. Pozornosť si zaslúžia aj samotné disky kolies, predovšetkým zliatinové. Pri podozrení na prasknutie disk radšej vymeňte.

74186-1-opel-astra-opc-273779

Potrebná starostlivosť

Správne hustenie je nevyhnutné. Predpísané hodnoty pre vaše auto nájdete v návode na použitie alebo na štítku na karosérii auta, obvykle býva na dvierkach palivovej nádrže alebo na stredovom stĺpiku. Nesprávny tlak negatívne vplýva na jazdné charakteristiky, ako aj na opotrebenie dezénu.

V podstate je jedno, či hovoríme o prehustení alebo podhustení. Odporúča sa z času na čas ošetriť bočnicu pneumatiky na to určeným prípravkom, ktorý impregnáciou zmierňuje jej vysúšanie a zvyšuje odolnosť pred slnkom.

V súlade s predpismi

Ak už pneumatika doslúžila a potrebujete kúpiť novú, v ponuke na trhu sa orientujte nie len podľa ceny, ale hlavne podľa schopností daného plášťa. Správne sa rozhodnúť vám pomôžu porovnávacie testy nezávislých organizácií, napríklad zahraničných auto-moto klubov ako napríklad ADAC alebo ŐAMTC.

Pri nákupe novej pneumatiky si dobre skontrolujte rozmer. Musí byť v súlade s predpísanými rozmermi, ktoré sú vypísané vo veľkom technickom preukaze auta. V opačnom prípade vám hrozí pokuta a nutnosť opäť absolvovať technickú prehliadku, samozrejme, už aj s kolesami správneho rozmeru.

ŠPORT žurnál 1/2016 (Vlado Dimov, foto: archív autora)

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Verstappen má po VC Kanady už 46-bodový náskok na Péreza

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Kanady, deviatom podujatí …