
Slovenským hokejistom roka 2022 sa stal Juraj Slafkovský. Okrem premiérovej trofeje za celkové prvenstvo si odniesol zo štvrtkového galavečera aj ocenenia pre najlepšieho útočníka a najlepšieho hráča do 20 rokov v sezóne 2021/22. V Zimnej jazdiarni na Bratislavskom hrade prijali do Siene slávy slovenského hokeja dvoch majstrov sveta z Göteborgu Petra Bondru a Žigmunda Pálffyho.
Slávnostný galavečer pri príležitosti vyhlasovania výsledkov ankety Hokejista roka usporiadal Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) prvýkrát od roku 2019.
Prelomová sezóna
Slafkovský zažil prelomovú sezónu. Draftová jednotka NHL z júla tohto roka získala vlani v lete striebornú medailu na Hlinka Gretzky Cupe s reprezentáciou do 18 rokov a bola súčasťou A‑tímu, ktorý si vybojoval miestenku na olympijský turnaj do Pekingu.
Práve v čínskej metropole prišli najžiarivejšie momenty 18-ročného útočníka. So siedmimi gólmi v siedmich zápasoch sa stal najlepším strelcom podujatia, ale aj najproduktívnejším a najužitočnejším hráčom turnaja, na ktorom Slováci obsadili historické tretie miesto.
Talentovaný hráč v úvode sezóny nedostával veľa priestoru na klubovej úrovni vo fínskom TPS Turku, ale s pribúdajúcimi zápasmi sa prepracoval k dôležitejším úlohám.
S tímom si napokon zahral vo finále play off. Vydarený ročník korunoval na májových MS vo Fínsku, kde bol s deviatimi bodmi najproduktívnejším hráčom slovenského mužstva.
V drafte NHL si ho z prvého miesta vybrali zástupcovia Montrealu Canadiens. Výpočet Slafkovského úspechov zohľadnili aj odborníci pri hlasovaní v ankete Hokejista roka.
Suverénne zvíťazil v hlavnej kategórii a získal aj Cenu Jozefa Golonku pre najlepšieho útočníka a Cenu Pavla Demitru pre najlepšieho hráča do 20 rokov.
„Nečakal som to naozaj, lebo veľa chalanov malo skvelú sezónu. Samozrejme je to pre mňa pocta ocitnúť sa medzi takými hráčmi, ktorí získali túto trofej predo mnou,“ uviedol Slafkovský.
Ďalšie ocenenia
Slafkovský vystriedal na slovenskom hokejovom tróne ďalšieho košického odchovanca Erika Černáka, ktorý tento rok triumfoval v kategórii najlepší obranca.
Cenu Róberta Švehlu získal vďaka spoľahlivým výkonom v drese Tampy Bay Lightning v NHL. Cenu Vladimíra Dzurillu pre najlepšieho slovenského brankára sezóny získal Patrik Rybár, prebrala ju zaňho manželka Aneta.
Najlepším trénerom sa stal Craig Ramsay. Kanadský kouč absolvoval s národným tímom tri náročné previerky v rámci jednej sezóny.
V auguste zvládol olympijskú kvalifikáciu v Bratislave, vo februári sa tešil z bronzu na ZOH v Pekingu a na májových MS v Helsinkách a Tampere postúpil s reprezentáciou druhýkrát v rade do štvrťfinále.
Pozíciu najlepšej hokejistky Slovenska obhájila Nicol Lucák Čupková. Oproti minulému roku sa nezmenil ani držiteľ Ceny Juraja Okoličányho pre najlepšieho rozhodcu, ktorú tretíkrát v rade získal Peter Stano.
Legendy v Sieni slávy
V rámci galavečera oznámili aj mená dvoch nových členov Siene slávy slovenského hokeja. Za rok 2021 pribudol medzi osobnosti Peter Bondra, za rok 2022 Žigmund Pálffy.
Práve táto útočná dvojica sa postarala o víťazný gól na MS v 2002 vo švédskom Göteborgu, kde Slovensko získalo doteraz jediný titul majstrov sveta.
Ako prvý vystúpil na pódium 54-ročný Bondra, ktorý strávil väčšinu hráčskej kariéry v zámorskej NHL a na prelome milénií patril k najlepším strelcom súťaže.
V najkvalitnejšej lige sveta odohral v základnej časti 1 081 zápasov s bilanciou 503 gólov a 389 asistencií. V play off pridal 80 štartov, v ktorých 30-krát skóroval a nazbieral aj 26 gólových prihrávok.
Na medzinárodnom ľade vybojoval so slovenským národným tímom zlato z MS 2002 a bronz z MS 2003.
Čerstvý päťdesiatnik Pálffy takisto zanechal výraznú stopu v NHL.
Počas dvanástich sezón mal bilanciu viac ako jedného bodu na zápas. V základnej časti odohral 684 duelov, v ktorých strelil 329 gólov a na 384 prihral.
V play‑off zasiahol do 24 súbojov s bilanciou 9 presných zásahov a 10 asistencií. Zámorské pôsobenie ukončil nečakane už v sezóne 2005/06, ale potom zabával fanúšikov v slovenskej extralige.
Prvý reprezentačný úspech zažil Pálffy v československom tíme na MS juniorov, odkiaľ si odniesol bronzovú medailu. Podobne ako Bondra, aj on má na konte zlato z roku 2002 a bronz z nasledujúceho šampionátu.
ano, TASR, foto: FB, TASR/Jakub Kotian