Domov INÉ Zimné športy Slováci bojujú o olympijské štafety

Slováci bojujú o olympijské štafety

Olympijská sezóna Svetového pohára v biatlone odštartovala minulý víkend vo švédskom Östersunde. Slovenských reprezentantov čaká v nasledujúcich dvoch mesiacoch boj o individuálne miestenky do Pekingu, ako aj o účasť v štafetách pod piatimi kruhmi.

Vrcholom tejto sezóny sú zimné olympijské hry v Pekingu, na ktorých budú biatlonisti bojovať o cenné kovy od 5. do 19. februára. O kvalifikačné body sa bude bojovať až do 6. kola SP, ktoré je na programe v polovici januára v Ruhpoldingu.

Isté miesto v slovenskej nominácii nemá podľa prezidenta SZB Petra Vozára nik, no dá sa predpokladať, že do Pekingu by mali ísť obe Fialkové.

O tom, či Slovensko postaví až štyroch pretekárov a tým aj štafety, rozhodne poradie olympijskej kvalifikácie. Do nej sa počíta 12 najlepších výsledkov zo sezón 2020/2021 a 2021/2022 (6× šprint, 1× vytrvalostné preteky, 3× štafety a 1× mix štafeta a 1× mix dvojíc).

Tímy na 11.-20. mieste získajú štyri miestenky, od 21. pozície len dve. Slovákom patrí v rebríčku 19. a ženám 18. miesto. „Momentálne sme na pozíciách pod 20. miestom a verím, že sa na nich udržíme.

Čo sa týka záverečnej nominácie, môže ju ovplyvniť veľa vecí, či už zdravie, zranenia, takže ju budeme riešiť v druhej polovici januára po záverečných pretekoch SP.

Pred štartom sezóny máme viacero cieľov, medzi hlavné patria dostať mužskú i ženskú štafetu na zimnú olympiádu, ale sú aj ďalšie. Každý z pretekárov má okrem toho aj vlastné ambície, pri sestrách Fialkových sú tie najvyššie,“ uviedol pre TASR Vozár.

Nie je to len o Peking

Vlaňajšia sezóna sa sestrám Fialkovým nevydarila, keď ich ešte pred štartom zasiahol koronavírus, prišli o formu a chýbali im výkony i výsledky.

Taktiež oni budú ladiť formu na ZOH, no po skúsenostiach z uplynulej sezóny sa nezamerajú iba na Peking. „Formu sa budeme snažiť, samozrejme, smerovať k olympiáde.

No po vlaňajších skúsenostiach sa budem snažiť ísť od pretekov k pretekom, každé na SP sú pre mňa veľmi dôležité. Určite je lepšie, keď na olympiádu prídeme s tým, že už sme mali nejaké výsledky vo Svetovom pohári,“ uviedla pre Slovenský biatlon Ivona Fialková.

V SP len po traja

Slovenskí muži i ženy vypadli pred dvoma rokmi z Top 17 rebríčka národov a teda už dva roky môžu nasadzovať na individuálne súťaže SP len troch pretekárov. Na štafety, ktoré budú súčasťou 2. kola seriálu taktiež v Östersunde, ich doplní ďalší muž a žena podľa výsledkov z Pohára IBU.

sam, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…