Domov BASKETBAL Slováci dvakrát nestačili na Srbov

Slováci dvakrát nestačili na Srbov

Slovenskí basketbalisti v A­‑skupine kvalifikácie MS 2023 stále čakajú na prvé víťazstvo. Dosiahnuť ho mohli v dvojzápase proti Srbsku. Napriek sympatickým výkonom však na súpera zvučnejšieho mena nestačili.

Súperova obrana dominovala

Slováci cestovali na prvý duel vo februárovom asociačnom termíne do Belehradu, kde ich čakal výrazne favorizovaný tím, avšak bez viacerých opôr. Slováci nezačali dobre a rýchlo prehrávali 0:5.

Vďaka Vladimírovi Brodzianskemu však súper neodskočil výraznejšie a po prvej desaťminútovke strácali priateľných 6 bodov. Podobný priebeh mala aj druhá desaťminútovka, po ktorej sa šlo do šatní za stavu 44:36 v prospech domácich.

Na začiatku druhého polčasu odskočili Srbi na dvojciferný rozdiel, a náskok okolo desať bodov si prakticky udržiavali až do konca. Najlepším strelcom slovenského výberu bol s 23 bodmi Vladimír Brodziansky.

„My budujeme nové družstvo, krok po kroku sa chceme zlepšovať. Srbsko hralo tvrdo v obrane, dotlačili nás k 19 stratám. Myslím si, že to bola kľúčová vec. Pripravovali sme sa na to, vedeli sme o tom, ale Srbsko bolo lepšie v tomto zápase.

Ak chceme hrať na takejto úrovni, tak musíme hrať 40 minút a nie len niektorí hráči. Gratulujem Srbsku, my musíme tvrdo pracovať a pokúsiť sa urobiť maximum,“ zhodnotil tréner slovenského výberu Oleg Meleščenko.

Nevydarená odveta

Už o pár dní malo Slovensko možnosť na reparát. Tentoraz v domácom prostredí a aj s výraznou podporou levických tribún. Zlý vstup do jednotlivých štvrtín pochoval šance Slovákov na víťazstvo aj v druhej konfrontácii so Srbskom.

V 4. minúte svietil na ukazovateli skóre stav 2:12. 10-bodovým rozdielom prehrali Slováci aj úvodnú štvrtinu (16:26). Druhá 10-minútovka bola odlišná, výrazne pomohol 5-bodový nástup.

Slováci razom zatlačili favorizovaného súpera a dianie na palubovke mali pod kontrolou. Srbsko však v správnej chvíli odpovedalo a svoje vedenie vrátilo do dvojcifernej hodnoty. Po prvom polčase prehrávali Slováci 31:44.

Scenár sa nezmenil ani po prestávke, hostia tvrdo trestali diery v slovenskej obrane. Domácich držala v hre solídna streľba za tri body.

Stav 53:60 po tretej štvrtine dal Slovensku nádej na prvú výhru v A­‑skupine, ale súper si kontroloval vedenie a bez výraznejšej drámy udržal Slovákov na dištanc.

„Toto stretnutie so Srbskom bolo o čosi lepšie, pretože diváci, ktorí prišli, nám priniesli energiu, keď sme sa trochu spamätali. Gratulujem Srbsku, my máme na čom pracovať.

Podľa mňa to bolo maximum, čoho sme teraz schopní. Dúfam, že krok po kroku budeme napredovať,“ zhodnotil Meleščenko.