Domov HOKEJ Slováci nestačili vo štvrťfinále na USA, turnaj však hodnotia pozitívne

Slováci nestačili vo štvrťfinále na USA, turnaj však hodnotia pozitívne

Minulý štvrtok boli na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji na programe štvrťfinálové duely a po ôsmich rokoch v tejto fáze turnaja nechýbali slovenskí hokejisti. Výborné výkony zo základnej skupiny však nedokázali zopakovať. I napriek tomu s účinkovaním nášho tímu na svetovom šampionáte prevláda spokojnosť.

Slovenskí hokejisti ako štvrtý tím základnej skupiny A narazili vo štvrťfinále na výber Spojených štátov amerických.

Rozhodol začiatok i neodpískané fauly

Už začiatok duelu predznačil, ako sa bude vývoj zápasu uberať. V 3. minúte poslali rozhodcovia na trestnú lavicu Lantošiho a už o 14 sekúnd neskôr ho nasledoval aj Grman. Americkí hokejisti tak mali k dispozícii dlhú presilovú hru piatich proti trom.

Počas nej nás viackrát podržal brankár Húska. Vďaka nemu i obetavosti slovenských hráčov sme veľký nápor ustáli. Kto by si však myslel, že nás to nakopne, toho schladil v 14. minúte kapitán USA Boyle nechytateľnou delovkou. Už o dve minúty bolo 0:2, keď sa presadil Blackwell a slovenské nádeje dorazil pol minúty pred koncom tretiny Garland.

Do druhej dvadsaťminútovky nastúpili Slováci s cieľom dotiahnuť sa na súpera a tomu zodpovedalo aj nasadenie nášho mladého tímu. Odmenou mu bolo zníženie na 1:3 z hokejky nášho bodovo najúspešnejšieho hráča Petra Cehlárika. Američania však zdramatizovanie duelu nepripustili a už o pár minút to bolo opäť o tri góly, keď sa po druhýkrát v dueli presadil Blackwell.

Stav 1:4 pred poslednou tretinou vyzeral už ako beznádejný a navyše, keď sa po piatich minútach hry presadil Chmelevski, bolo rozhodnuté. Krátko pred záverečnou sirénou ešte upravil na konečných 1:6 z pohľadu slovenského tímu Garland. Slováci doplatili na slabší úvod stretnutia, keď súpera posadili na koňa dvomi po sebe idúcimi faulami.

Napriek tomu sa nevzdávali a keby rozhodcom neušiel zákerný faul hokejkou medzi nohy Romana od amerického kapitána či vysoká hokejka v tvári Lišku pár sekúnd pred štvrtým gólom súpera, mohol slovenský tím USA potrápiť ešte viac. Kanadský kouč na lavičke Slovenska odsúdil zákrok amerického kapitána na Romana.

„Bol to typický prejav Američana, ktorý si vyšliapol na Slováka. Navyše si vybral menšieho hráča, aby ukázal, aký je silný. V NHL si toto nikdy nemôže dovoliť, preto mal potrebu sa ukázať v tomto zápase.

Veľmi smutné čo ukázal, bolo to úbohé,“ nešetril kritikou Craig Ramsay. Priznal, že od svojich hráčov chcel, aby do zápasu vstúpili odhodlaní a plní emócie:

„Opak bol pravdou. Dostali sme sa pod tlak, potom prišli aj dve vylúčenia. Boli aj zvláštne posúdené. Ubránili sme sa v dvojitom oslabení, predviedli sme obetavý výkon.

Brankár predviedol pár úspešných zákrokov. Žiaľ, krátko po ubránení tohto oslabenia sme inkasovali gól a potom prišiel ďalší. Hrali sme podľa mňa s veľkým rešpektom.“

Hrdí na tím

Napriek štvrťfinálovej prehre mladíci s dvojkrížom na hrudi zanechali v Rige dobrý dojem, a to i napriek vysokým prehrám so Švajčiarmi či Američanmi.

„Postúpili sme do štvrťfinále, i keď od nás veľa ľudí neočakávalo veľa. Som hrdý na tento tím a na to, čo chlapci predviedli. Škoda toho úvodu dneska, mohli sme dosiahnuť lepší výsledok.

Bolo tu veľa hráčov, ktorí boli na prvom šampionáte a nazbierali skúsenosti. Myslím si, že to všetkým chalanom pomôže aj do ďalšej kariéry,“ povedal center našej najúspešnejšej formácie Marek Hrivík.

Práve on spoločne s Petrom Cehlárikom a Mislavom Rosandičom boli vyhlásení za najlepších hráčov nášho tímu na šampionáte. „Som hrdý na chalanov, trénerov a ďalších, ktorí nám pomáhali.

Slovensko ukázalo, že sa v hokeji posúva správnym smerom,“ doplnil svojho spoluhráča Cehlárik, ktorý bol po štvrťfinálových zápasoch najproduktívnejším hráčom dovtedajšieho priebehu šampionátu. Vo ôsmich zápasoch zaznamenal 11 bodov, keď sa 5-krát trafil do čierneho a na ďalších 6 gólov prihrával.

„Chémia nám fungovala. Užívali sme si to, verím, že sa ešte v reprezentácii v budúcnosti stretneme. Chceli sme byť lídrami, darilo sa nám. Ale sme smutní, že sme prehrali vo štvrťfinále,“ zhodnotil pôsobenie slovenskej elitnej formácie na turnaji Cehlárik.

Šatan vyjadril spokojnosť

Spokojnosť s pôsobením slovenského tímu, ktorý bol najmladším, aký sme kedy na MS poslali, vyjadril aj prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH).

„My keď sme išli na turnaj, vedeli sme, že nám budú chýbať skúsenosti a zápasy môžu vyzerať rôzne. Ale na to ako sme hrali hovorím, že sme to zvládli. Sme na hráčov hrdí.

Nejaké zápasy nám nevyšli, ale boli aj také, ktoré nám vyšli. Nazbierali sme veľa skúseností a nabudúce ich môžeme zužitkovať,“ povedal Miroslav Šatan a doplnil, že tento tím je pre Slovensko veľkým prísľubom do budúcnosti.

Postup do štvrťfinále po ôsmich rokoch s takýmto mladým tímom považuje za úspech a pozitíva našiel aj po hladkej štvrťfinálovej prehre 1:6: „Každý potrebuje veľké zápasy. Hráči pocítili, kde je svetový hokej a budeme sa zlepšovať aj individuálne,“ uzavrel Šatan.

Reprezentáciu tentokrát nečaká v lete oddych. Slovensko bude od 27. do 30. augusta 2021 bojovať o účasť na hokejovom turnaji na ZOH 2022 v čínskom Pekingu v kvalifikácii. Ako organizátor kvalifikačného turnaja v Bratislave sa o miestenku pobije s výbermi Bieloruska, Rakúska a Poľska. Náš tím by na tejto akcii mohli posilniť aj hráči z NHL.

Cehlárik najlepším útočníkom MS

Petra Cehlárika vyhlásil direktoriát šampionátu za najlepšieho útočníka MS v Rige. Slovenský útočník si vo ôsmich zápasoch pripísal 11 bodov za päť gólov a šesť asistencií. Cenu pre najužitočnejšieho hráča šampionátu získal Andrew Mangiapane z víťazného kanadského tímu.

V siedmich vystúpeniach nastrieľal sedem gólov a spolu s Britom Liamom Kirkom sa stali najlepšími strelcami MS. Za najlepšieho brankára šampionátu vyhlásili Američana Cala Petersena. Ocenenie pre najlepšieho obrancu dostal Nemec Moritz Seider.

ano, foto: TASR/Jaroslav Novák