Domov HOKEJ Slováci po troch výhrach v rade postúpili na MS do štvrťfinále

Slováci po troch výhrach v rade postúpili na MS do štvrťfinále

Po troch prehrách z prvých štyroch duelov na svetovom šampio-náte, nastupoval slovenský hokejový tím do zvyšných troch duelov v skupine s imperatívom vyhrať a nestratiť už ani bod. Aj keď ho čakali už len papierovo slabší súperi, úloha to nebola jednoduchá. Slovenskí hokejisti však ukázali najmä mentálnu vyspelosť a k trom bodom z úvodného duelu na šampionáte pridali ďalších deväť a zaslúžene postúpili medzi osmičku najlepších.

Po troch prehrách v rade proti Nemecku, Kanade a Švajčiarsku museli Slováci v nasledujúcom dueli proti jednému z outsiderov skupiny bodovať naplno.

Utrápený zápas

Slováci sa od úvodu pustili do súpera. Odmenou im bol gól v 13. min, keď predviedol dobré napádanie štvrtý útok. Po aktivite Sýkoru sa puku zmocnil Takáč, prihral pred bránku voľnému Kollárovi a ten okorenil svoj debut na MS gólom.

Z vedenia sa tešili Slováci iba tri minúty, v kazašskej presilovke vyrovnal Paňukov. Kazaši potrestali aj druhé vylúčenia Pospíšila, keď Húsku prekonal bekhendom Ševčenko a zrazu boli Slováci doťahujúcim tímom.

Pre mladého Slováka znamenali dva hlúpe fauly stopku v turnaji. Od druhej tretiny ho nahradil Minárik. A práve ten vybojoval pre slovenské farby v polovici stretnutia päťminútovú presilovku, ktorú dokonale využili.

Najprv tečovanou strelou vyrovnal Fehérváry a potom Krištof vyslal do úniku Lišku, ktorý si položil Šutova a zasunul puk medzi betón a žŕdku – 2:3.

Výborná päťminútovka pokračovala faulom Sagadejeva na prenikajúceho Slafkovského, po ktorom nariadili rozhodcovia trestné strieľanie. Slafkovský zvolil forhendovú kľučku a zvýšil už na 4:2.

V 44. minúte vykresal iskierku nádeje pre Kazachov Orechov, ktorý nahodením od mantinelu zaskočil Húsku – 3:4. I keď sa Kazaši vehementne snažili vyrovnať, Slováci jednogólový náskok už udržali.

„Myslím si, že to bolo trochu utrápené. Musíme sa viac ukľudniť, zbytočne sme sa dostali do stresu. Máme mladé mužstvo, ten stres tam je, ale musíme hrať viac ako tím, súdržne, s väčšou pohodou. Kazaši nás napádali, hrali nepríjemne.

Musíme sa poučiť z chýb, hrať nabudúce jednoduchšie,“ uviedol po zápase strelec druhého slovenského gólu v zápase a premiérový strelec na svetových šampionátoch Martin Fehérváry. „Určite nám spadol balvan

Vydreté víťazstvo

Ďalším povinným víťazstvom malo byť to s Talianskom. Hokejový trpaslík v prvej tretine Slovákov príliš nepreveril. Slovenskí strelci však mlčali až do 11. minúty, keď Bernard vyrazil Slafkovského strelu betónom, Tatar sa k dorážke nedostal, Krištof už áno a pripísal si prvý gól na šampionáte.

Slováci sa po minútach aktivity dočkali aj druhého gólu ešte pred prestávkou. Slafkovský potiahol puk do pásma, prihral vľavo rozbehnutému Sýkorovi a sedemnásťročný mladík trafil do horného rohu.

Stal sa tak najmladším reprezentačným strelcom na MS v histórii. Gólostroj sa však potom celkom zastavil. Slovenský nápor zastavila súperova presilovka, v ktorej Taliani takmer znížili.

Tempo hry sa potom znížilo a v druhej tretine sa skóre nemenilo. V úvode tretej tretiny už áno, avšak v neprospech slovenského tímu. Taliani dokázali v početnej výhode znížiť zásluhou Trivellata – 1:2.

Ramsayho zverenci sa však rýchlo vrátili do dvojgólového vedenia. V 50. minúte aj im konečne vyšla početná výhoda a Tamáši z dorážky upravil na 3:1. Aj vďaka nedisciplinovanosti Talianov, už Slováci stav 3:1 udržali a pripísali si tretie víťazstvo na turnaji.

„Bolo to vydreté víťazstvo, každý súper na tomto turnaji je už vyrovnaný. Pred treťou tretinou sme si povedali, že sa ich nemôžeme zľaknúť. Síce sme dostali gól, ale nezľakli sme sa a stále sme hrali našu hru.

Užijem si gól, ale treba myslieť dopredu. Verím, že tu urobíme ešte nejaký dobrý výsledok,“ tešil sa po vyhratom zápase a svojom prvom šampionátovom góle 17-ročný Sýkora.

Kanonáda proti Dánom

Rozhodujúcim duelom slovenského národného tímu sa ukázal úplne posledný zápas v skupine. Dánsko si len deň predtým senzačne poradilo s Kanadou, ktorú zdolalo 3:2 a do zápasu s nami vstúpilo sebavedomo.

Avšak medzi pohybom Slovákov a Dánov bol od prvej minúty značný rozdiel. Brankár Húska bol dlho bez zákroku a napokon čelil v prvej tretine iba trom pokusom.

Slováci išli do vedenia v polovici úvodnej časti. Krištof vyhral buly v útočnom pásme pre Tatara, ktorého strelu ešte tečoval dánsky obranca a Dahm nestihol zareagovať. 22 sekúnd pred prvou prestávkou, vyšiel Slovákom rýchly protiútok, v ktorom Krištof uvoľnil nepokrytého Tatara a slovenský kapitán pekným blafákom prekonal Dahma po druhýkrát.

Gól „do šatne“ upevnil sebavedomie Slovákov. Prvú presilovku svojho tímu využil v druhej tretine Regenda, keď zblízka dorazil strelu Nemca. Ramsayho zverenci boli v hernej pohode, ktorú potvrdil svojím prvým gólom na MS obranca Rosandič.

Dominanciu podčiarkol piatym slovenským gólom Slafkovský. Slováci sa v úvode tretej tretiny nehrnuli do ofenzívy, Dáni sa dostali k niekoľkým strelám a Húsku prvýkrát prekonali v 48. minúte počas presilovky.

Gól však dianie na klzisku neovplyvnil a mladý obranca Nemec prvým gólom na MS potrestal vylúčenie Kristensena. Gólové predstavenie dokonal v ďalšej presilovke Regenda a uzavrel na 7:1. Slováci si jednoznačným víťazstvom zaistili štvrté miesto v skupine A a postup do štvrťfinále.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann