Domov HOKEJ Slováci postúpili do štvrťfinále MS po ôsmich rokoch

Slováci postúpili do štvrťfinále MS po ôsmich rokoch

Slovenskí hokejisti najmä vďaka skvelému úvodu svetového šampionátu postúpili do štvrťfinále (prvýkrát od roku 2013), keď v základnej skupine A obsadili 4. miesto. Po troch úvodných výhrach boli dôležitými naše tri body proti Dánom a prehra Švédov s Rusmi.

Vrátili nás na zem

Po fantastickom vstupe do svetového šampionátu, keď naši hokejisti vyhrali všetky tri zápasy, ich čakala prekážka v podobe Švajčiarov. Tí len deň predtým dostali výprask od Švédov 7:0, ktorý ich však, ako sa ukázalo, nakopol.

Zápas výrazne ovplyvnil tvrdý zákrok Pospíšila hneď na začiatku duelu, po ktorom Slovák putoval pod sprchy a jeho spoluhráči museli zvládnuť nerovný stav najbližších päť minút. Začiatok dlhého oslabenia sme zvládli skvele, dokonca sme mohli skórovať. Boli to však Švajčiari, ktorí otvorili skóre.

Po zvyšok prvej tretiny sa hral vyrovnaný hokej s miernou prevahou Slovákov. Po pár sekundách druhej tretiny, opäť počas oslabenia, Hudáček ťahal puk zo svojej brány druhýkrát. Ako sa ukázalo, druhý gól švajčiarsku mašinu nakopol a po zvyšok zápasu bol na ľade prakticky len jeden tím.

Pri švajčiarskej kanonáde zaznamenal slovenský čestný zásah len Krištof. V polovici tretej tretiny dostal rovnaký trest ako Pospíšil, tentoraz za opľutie súpera, aj Rosandič, a v následnej 5-minútovej presilovke upravili Švajčiari na konečných 8:1. Slováci tak po prvý raz okúsili na tohtoročnom šampionáte chuť prehry.

„Máme za sebou ťažkú prehru, ktorá sa ťažko trávi. V prvej tretine sme hrali solídny hokej, prestrieľali sme Švajčiarov. Päťminútové oslabenie nás dostalo dole, už sme potom neboli ten tím ako dovtedy,“ povedal po zápase asistent trénera Ján Pardavý.

„Napriek tomu, že sme v prvej tretine hrali v päťminútovom oslabení, mali sme sľubnú šancu na gól. Hrali sme odvážne, hráči boli plní entuziazmu.

Napokon sme inkasovali po našej šanci. Potom súper pridal druhý a tretí gól. Naša hra nebola dobrá, stagnovali sme, prestali sme korčuľovať, nerobili sme na súpera žiaden tlak. Toto nie je ten prejav, akým sa chceme prezentovať,“ skritizoval svojich hráčov vôbec po prvý raz na turnaji tréner Ramsay.

„Taký dobrý začiatok nečakal nikto, preto sme asi sme potrebovali túto facku, aby sme sa vrátili na zem a vrátili sa k robote, ktorú sme robili predtým,“ dodal obranca Gernát.

Dôležité víťazstvo

Následne mali slovenskí hokejisti deň na to, aby nepríjemnú facku od Švajčiarov rozdýchali. Minulú sobotu ich z pohľadu postupu do štvrťfinále čakal veľmi dôležitý súboj s nepríjemným Dánskom. Slováci sa v ňom museli zaobísť bez dvojice Pospíšil – Rosandič, obaja totiž dostali jednozápasový trest za svoje zákroky v predchádzajúcom zápase.

Po väčšinu zápasu mali naši hokejisti prevahu, Dáni hrozili najmä z kontier, no Hudáček po 8-gólovej kanonáde od Švajčiarov tentoraz zatiahol roletu, a za svoj chrbát nepustil ani jediný puk. Na druhej strane čaro Dahma odklial v 47. minúte duelu Cehlárik a úplný pokoj dodal na slovenské hokejky o 5 minút neskôr Jánošík.

Pred zápasom sa diskutovalo o tom, či v predchádzajúcom zápase nemal byť brankár Hudáček vystriedaný, a nemusel si tak odtrpieť osem gólov za svojím chrbtom. On sám dal jasnú odpoveď svojím sobotným výkonom.

„S každým brankárom trochu zamáva, keď dostane 8 gólov. Aj Švajčiari však pred zápasom s nami vysoko prehrali, preto sme sa aj my snažili poučiť sa z toho. Dánov sme nepustili skoro k ničomu,“ poznamenal jeden z hrdinov duelu Hudáček.

„Je to obrovský profesionál, zažil proti Švajčiarsku ťažký zápas, podobne ako my všetci. V prvej tretine sme hrali naozaj dobre. V tej druhej sa však naša hra zmenila, púšťali sme súpera do šancí. Tam nás podržal veľakrát. Nie vždy máte dobrý zápas. Dnes bol na svojom mieste, dal tímu v zadných radoch istotu,“ pochválil slovenského gólmana tréner Ramsay.

„Ostali sme trpezliví počas celého zápasu. Vedeli sme, že Dáni majú dobrú obranu a že sa budú snažiť využiť naše chyby. Z našej strany to bol dobrý tímový výkon,“ povedal strelec otvárajúceho gólu Cehlárik.

Ani dobrý výkon nestačil

Po víťaznom zápase s Dánskom sme chceli definitívne potvrdiť postup zo skupiny získaním aspoň jedného bodu proti Švédsku. Tento cieľ sme začali napĺňať na samom konci prvej tretiny, keď sa opäť presadila naša prvá formácia, a kto iný ako Peter Cehlárik i keď so šťastím, ale predsa dostal puk za švédskeho brankára.

V polovici zápasu však Sorensen vyrovnal. Postupový stav dokázali slovenskí hokejisti držať do 52. minúty. Obrovský tlak Švédov, ktorý vrcholil v presilovej hre, keď nás na súper na viac ako minútu a pol zovrel pred vlastným brankárom, skončil úspešnou strelou Olofssona.

Slováci pozbierali zvyšok síl a v ostatnom priebehu zápasu sa ešte snažili čo to s výsledkom urobiť. Ich sympatický výkon však definitívne umlčal do prázdnej brány Lundestrom.

Prehra po takto dobrom výkone bolí, no slovenskí hráči sa rozhodne nemajú za čo hanbiť. „Bola to výborná skúsenosť, ale bývajú aj takéto prehry. Verím však, že sa z toho poučíme a tie body si zoberieme od Čechov. Mal som viac šancí, mrzí každá, ktorú som nepremenil. Ale myslím si, že sme podali solídny výkon,“ zhodnotil 17-ročný talentovaný útočník Juraj Slafkovský.

Tvrdá prehra s Českom

Body zo zápasu s Českom nám napokon už nechýbali, pretože ruskí hokejisti porazili Švédov, ktorí tak definitívne prišli o možnosť postúpiť do štvrťfinále. V zápase proti Čechom tak šlo viac-menej len o prestíž. Slovákom duel absolútne nevyšiel.

Už inkasovaný gól v 29. sekunde duelu predznamenal, ako sa bude derby vyvíjať. Slováci napokon prehrali 3:7 a definitívne obsadili v skupine A štvrtú priečku. Skupinu B ovládli hokejisti USA, ktorí tak budú vo štvrtok naším štvrťfinálovým súperom.

Už bez Skalického

Pre útočníka Pavla Skalického bol nedeľňajší zápas so Švédskom posledný na MS v Rige. Už v pondelok ráno sa presunul na Slovensko. Skalický sa na tomto kroku dohodol s vedením reprezentácie ešte v závere posledného prípravného kempu pred MS. Napriek neodkladným dlhodobo plánovaným osobným záležitostiam sa rozhodol štartovať v Rige.

„Pavlovi sa chceme poďakovať za to, že nám pomohol k zisku dôležitých bodov na svetovom šampionáte. Jeho prístup k reprezentácii si vážime. V mene celého mužstva i realizačného tímu mu prajem v nachádzajúcich dňoch spojených s veľkou životnou udalosťou všetko najlepšie,“ uviedol asistent generálneho manažéra slovenskej reprezentácie Oto Haščák.

ano, foto: TASR/Jaroslav Novák