Domov HOKEJ Slováci si proti Rakúšanom spravili chuť

Slováci si proti Rakúšanom spravili chuť

Slovenskí hokejisti minulý týždeň pokračovali v príprave na majstrovstvá sveta druhým blokom v Piešťanoch. V rámci neho odohrali ďalšie prípravné stretnutia a do prípravy sa zapojili ďalší hráči, pričom niektorí z nominácie vypadli. Pri reprezentácii skončil aj tréner brankárov Ján Laššák.

Pred druhým blokom prípravy spravili tréneri viacero zmien v kádri. Po úvodných štyroch zápasoch ho opustili Denis Godla, Miroslav Mucha, Miloš Bubela, Michal Chovan, Oliver Okuliar, Martin Vitaloš a zranený Rastislav Gašpar.

Naopak, pribudli Peter Cehlárik, Marek Hrivík, Michal Krištof, Matúš Sukeľ, Matej Tomek, Július Hudáček, Pavol Regenda, Miloš Roman, Patrik Hrehorčák, Martin Gernát a Mislav Rosandič. Tí dostanú šancu okrem súbojov s Rakúskom i v záverečnom dvojzápase pred MS s Českom.

Už bez Laššáka, no s Hrivíkom a Cehlárikom

„Čakajú nás ešte štyri zápasy a všetci dostanú príležitosť ukázať sa. Myslím si, že musíme popracovať na pokrývaní priestoru v defenzíve a v strednom pásme. Musíme dávať viac gólov, zlepšiť presilovky, aby sme nehrali zápasy, ktoré sú o jednom góle či sa končia v predĺžení,“ uviedol ešte pred druhým zrazom tréner národného tímu Craig Ramsay. Tomu v realizačnom tíme už chýba tréner brankárov Ján Laššák.

„Na týchto majstrovstiev sveta sa nezúčastním, mám na to dva veľké dôvody. Jeden je súkromný a druhý je ten, že som si určil priority. Tým, že naši chalani z projektu Výchova talentovaných brankárov (VTB) nemali celú sezónu kempy, tak som si povedal, že sa im pokúsim nejaké zorganizovať teraz.

Nemohol by som byť tam aj tam, to sa proste nedá. Povedal som si, že ten projekt je pre mňa v tejto chvíli aj s tým, čo prežívam v súkromnom živote, najlepšia voľba. Takže na MS nepôjdem, pôjde tam Peťo Kosa, čo je podľa mňa špičková náhrada,“ uviedol Laššák pre portál hockeyslovakia.sk.

Najmä dvojica útočníkov zo švédskeho Leksandu Hrivík a Cehlárik by mala byť pre reprezentáciu veľkou posilou, má totiž za sebou vydarenú sezónu. Hrivík nazbieral v základnej časti SHL 51 kanadských bodov za 14 gólov a 37 asistencií, čím sa stal najproduktívnejším hráčom celej súťaže.

Zároveň dosiahol aj najlepší bodový priemer na zápas (1,16). Na úlohu lídra v reprezentačnom tíme je pripravený: „Nemyslím si, že by ma to znervózňovalo. V tímoch, v ktorých som hral, som mal väčšinou také úlohy, takže si nemyslím, že mi to je cudzie a som na to pripravený.“

Dve víťazstvá

Pohodu z klubu ukázal Hrivík hneď v prvom prípravnom zápase, keď v 27. minúte sobotného duelu s Rakúskom otváral skóre. Na začiatku tretej tretiny sa súperovi podarilo vyrovnať, ale v jej polovici najskôr vrátil vedenie na našu stranu premeneným trestným nájazdom Holešinský, aby o minútku neskôr zvýšil čerstvý majster Českej republiky Roman. Obaja strelili svoj prvý gól v reprezentačnom drese a pomohli k víťazstvu Slovenska 3:1.

„Som spokojný s výsledkom i hrou. Mrzí ma, že sme nedali viac gólov. Najmä v presilovkách nám pomohli noví hráči Cehlárik s Hrivíkom. Páčil sa mi aj výkon Regendu. Takého hráča sme potrebovali do štandardných situácií. Potešil ma aj Holešinský, ktorý dal pekný gól z trestného strieľania,“ pochválil svojich zverencov Ramsay.

Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili nad Rakúskom aj v nedeľnom prípravnom stretnutí, tentokrát 2:0. V Piešťanoch položili základ triumfu už v prvej tretine, v ktorej skórovali v presilovkách Miloš Roman a Adrián Holešinský. Čisté konto si udržal brankár Július Hudáček. Našich mrzel hlavne až príliš agresívny prejav súpera.

„Po prvej tretine to už nebol hokejový zápas. Nemám rád taký hokej, to nebolo o korčuľovaní, o prihrávkach. Som sklamaný zo spôsobu hry súpera, bolo to hlúpe.

Som hrdý, ako naši hráči hrali, bojovali, ale neviem pochopiť, ako môže niekto takto hrať, snažiť sa zraniť protihráča… Som z toho sklamaný. To, čo hrali Rakúšania, to nebolo o hokeji. My takto špinavo nehráme,“ zhodnotil Ramsay.

Slováci sa pred MS stretnú ešte v Prahe v dvojzápase proti domácemu Česku, tieto zápasy sú na programe 6. a 7. mája.

Stovka pre Ďalogu

Sobotný zápas proti Rakúsku bol špeciálnym pre kapitána nášho tímu Marka Ďalogu. Bol to totiž pre neho stý štart v reprezentačnom drese Slovenska.

„Môj míľnik je veľmi pekný, je to dobrý pocit. Teší ma, že sme tento zápas dokázali vyhrať, a že som to aj takto mohol osláviť,“ povedal po zápase Ďaloga, ktorý sa stal 32. hráčom v histórii reprezentácie SR, ktorý má na konte minimálne sto štartov v národnom tíme.

V historickom rebríčku je na čele obranca Dominik Graňák, v drese Slovenska odohral 194 zápasov.

sam, foto: TASR/Andrej Galica, SZĽH