Domov HOKEJ Slováci v príprave na MS s tromi víťazstvami

Slováci v príprave na MS s tromi víťazstvami

Po tom, čo slovenská hokejová reprezentácia odohrala dva prípravné zápasy s Českom v Spišskej Novej Vsi a v Trenčíne (21. a 24. apríla), sa tím vedený Craigom Ramsayom presunul do Drážďan, kde ho cez víkend čakali v rámci prípravy na májové MS vo Fínsku ďalšie dve stretnutia, tentokrát proti Nemecku.

Slovenskí hokejisti odštartovali prípravu na MS ideálne, keď pred týždňom v Spišskej Novej Vsi zdolali Česko 3:1. V odvete podľahli tomu istému súperovi 3:4 po nájazdoch.

Skvelá prvá tretina

Aj dvojzápas s Nemeckom začali slovenskí reprezentanti lepšie. V piatkovom zápase v drážďanskej Joyntex Aréne ich k triumfu 3:1 potiahli premiéroví strelci.

Zápas bol od úvodu vyrovnaný, no gólovo udreli ako prví Slováci, keď Okuliar vystrelil na bránku a Valach dotlačil puk do siete. Pre 23-ročného útočníka to bol prvý reprezentačný gól.

V 13. minúte išli Slováci do dvojgólového vedenia. Krištof poslal puk na bránku na Lantošiho, brankár Pantkowski zaváhal a Slováci sa zásluhou Lišku tešili z gólu po druhý raz.

Arbitri si zásah ešte potvrdili u videorozhodcu. O 54 sekúnd to už bolo o tri góly, keď Ivan presnou strelou do horného rohu prekonal nemeckého brankára.

Tretinu ako z partesu už Slováci nezopakovali. Naopak, na začiatku tej druhej v oslabení unikol Ehl a puk po Tomekovom zaváhaní skončil v bránke.

Zverenci Craiga Ramsayho potom prebrali taktovku do rúk. Mali viac z hry ako súper, no gól ani na jednej strane už do konca zápasu nepadol.

„Mali sme solídny začiatok, ale druhá a tretia tretina nebola podľa našich predstáv. Dostali sme gól v oslabení a to nás dostalo niekam, kde sme nechceli byť.

Spravíme si videorozbor, máme chalanom čo ukázať. Robili sme totiž veľa vecí, ktoré od chalanov nechceme,“ povedal po prvom stretnutí v Nemecku asistent trénera Ján Pardavý.

Bojovný zápas pre Slovákov

V druhom zápase začali aktívnejšie nemeckí hráči a nebyť brankára Rybára, mohli sme prehrávať už skôr ako v 14. minúte. Vtedy ho v početnej výhode prekonal Fleischer.

Odpoveď prišla o tri minúty neskôr, keď sa v presilovke presadili aj Slováci, Lantoši nedal Jenikemu šancu po strele z pravej strany. Aj do druhej tretiny vstúpili lepšie domáci, Rybár si pripísal niekoľko zákrokov za sebou.

Hra sa potom prelievala z jednej strany na druhú, šancí bolo málo, ale v polovici zápasu išiel na trestnú lavicu Tamáši a tento faul potrestal Jentzsch svojím prvým gólom v reprezentácii.

O 42 sekúnd neskôr však vyrovnal Pospíšil, jeho strelu ešte tesne pred bránkou tečoval nemecký obranca. V tretej tretine sa obraz hry nezmenil.

Obe mužstvá dobre korčuľovali a bránili, šancí bolo málo. Oba tímy sa snažili rozhodnúť v riadnom hracom čase, napokon sa to podarilo Slovákom.

Čerešňák našiel na ľavej strane kruhov Okuliara a ten bez prípravy rozhodol o osude stretnutia. Nemci sa snažili o vyrovnanie v power play, ale šancu na gól si už nevypracovali.

ň„Nemci mali väčší tlak ako včera, na môj vkus až priveľký. Z víťazstva máme radosť, našli sme k nemu cestu, ale musíme zlepšiť nejaké činnosti.

Snažili sme sa hrať rovnako, nepanikárili sme,“ povedal kapitán Slovenska Peter Čerešňák, ktorý si v zápase pripísal tri asistencie.

Víťazstvo dodá energiu

Kanadského trénera na lavičke národného tímu Craiga Ramsaya potešili dve víťazstvá, avšak v hre svojho tímu videl rezervy. „Nemci hrali veľmi agresívne, pomáhali svojim obrancom, boli aktívni.

Museli sme bojovať a nájsť spôsob, aby sme vyhrávali súboje. Nevyhráte vždy ľahko, niekedy to musíte vybojovať. Teší ma, že sme našli cestu k víťazstvu, aj keď sme možno nehrali najlepšie,“ zhodnotil tréner národného tímu a pokračoval:

„Chlapci mohli vidieť, čo musia urobiť, aby uspeli v ťažkom zápase. Verím, že sa od toho odrazíme. Náročný štýl hokeja, v ktorom treba bojovať, musí tento mladý tím nielen hrať, ale musí ho mať aj rád.

Nemôžu mať problém s blokovaním striel. O tom to je, musíte dať na ľade život za tím a spoluhráčov. Všetci musia bojovať za toho druhého.

Sú síce dobití, potrebujú ľadové obklady, ale víťazstvo im dodá novú energiu. Dôležité je, že videli, čo potrebujú k víťazstvu. Ale na majstrovstvách sveta to bude ešte ťažšie,“ uzavrel Ramsay.

S Tatarom i Slafkovským

V najbližších zápasoch pred MS sa slovenskí hokejisti predstavia na turnaji Kaufland Cup v Žiline. Vo štvrtok 5. mája o 18.00 h privítajú Nórsko, o dva dni neskôr v sobotu o 16.00 nastúpia proti Francúzsku.

Tím by sa mal aj výrazne posilniť. Z NHL mieri do národného družstva najproduktívnejší Slovák v zámorskej lige, keďže jeho New Jersey Devils nepostúpilo do play­‑off.

„Zdravím hokejové Slovensko. Chcel by som vám oznámiť, že sa pripájam k slovenskej hokejovej reprezentácii. Veľmi sa teším, že si znova oblečiem slovenský hokejový dres. Čoskoro sa vidíme,“ vyjadril sa na sociálnej sieti 31-ročný Tomáš Tatar.

Pachuť z neúspešnej finálovej série vo fínskej lige si môže v reprezentácii napraviť najproduktívnejší hráč olympijského turnaja, stále len 18-ročný Juraj Slafkovský, ktorý sa spoločne s brankárom Adamom Húskom a útočníkom Milošom Romanom pripojil k reprezentácii v utorok.