Domov BASKETBAL Slováci vstúpili do kvalifikácie dvomi prehrami

Slováci vstúpili do kvalifikácie dvomi prehrami

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia prehrala v úvodnom vystúpení v A­‑skupine kvalifikácie MS 2023 v Leviciach s Belgickom 57:83. Následne sa naši reprezentanti v lotyšskej Rige prezentovali zlepšeným výkonom, no druhú prehru neodvrátili.

Mužská basketbalová reprezentácia má po dlhom čase šancu porovnať sa s európskou špičkou. Výber trénera Olega Meleščenka sa historicky prvýkrát v ére samostatnosti prebojoval do kvalifikácie na MS.

„Je to česť, ktorú máme a ešte k tomu doma, na Slovensku. Bude to boj a uvidíme, ako dopadne. Veľa som počul o tom, že na nás nik netlačí a môžeme len prekvapiť.

Nie, s takýmto prístupom ani nemôžeme nastupovať. Musíme nastúpiť s tým, že je to naša šanca a musíme ukázať maximum. Budem sa v každom zápase biť, prístup musí byť vždy taký, že chceme zvíťaziť.

O to nám ide. Mentalita sa musí zmeniť. Ako to bude vyzerať po zápase, respektíve v jeho priebehu, to je vec nás, trénerov,“ vyjadril sa Meleščenko pred úvodným duelom A­‑skupiny.

Rozhodol druhý polčas

Prvý polčas duelu s favoritom z Belgicka zvládli Slováci veľmi slušne. V prvej štvrtine síce ani jeden tím nepredvádzal ktovieaké ofenzívne umenie, no v druhej štvrtine začalo skóre narastať.

Slováci boli v jej závere dokonca lepším tímom a do šatní sa odchádzalo za stavu 35:36. Vstup do tretej štvrtiny nám však nevyšiel, Belgičania získali istotu a pokoj a duel doviedli bez problémov do víťazného konca.

„Gratulujem súperovi, hrali oveľa lepšie ako my. Pre nás je to dobrá lekcia, keďže na tejto úrovni sme dokázali dobre odohrať dve štvrtiny.

Musíme pokračovať v našej hre, zlepšovať sa od zápasu k zápasu. Prehrali sme všetky súboje 1 na 1, všade sme boli neskôr, mäkší, to bol hlavný rozdiel. V prvých dvoch štvrtinách sme hrali dobre.

Máme pred sebou dobrú možnosť, aby sa slovenský tím zlepšoval,“ uviedol šéf slovenskej lavičky Oleg Meleščenko.

Sympatický výkon

Slováci následne cestovali do lotyšskej Rigy. Domáci začali zhurta a rýchlo sa ujali vedenia 7:0. V 8. minúte prehrávali zverenci trénera Meleščenka 5:16, následné prestriedanie im pomohlo.

V druhej štvrtine hrali hostia oveľa koncentrovanejšie a s favoritom dokázali držať krok. Do šatní sa odchádzalo za stavu – 34:35. Slováci aj po prestávke pokračovali v sebavedomom prejave a na začiatku 4. štvrtiny sa dokonca ujali vedenia.

Na víťazstvo pomýšľali takmer do konca, ale domáci v kľúčových okamihoch premenili všetky dôležité strely a zvíťazili 82:74. „Veľká vďaka patrí môjmu tímu, ktorý bojoval až do konca.

Po prvom zápase proti Belgicku sme sa dosť zlepšili. Pre nás je to po dlhom čase nový level, budujeme nové a mladé družstvo. Verím, že od zápasu k zápasu sa budeme zlepšovať,“ zhodnotil tréner Slovenska Meleščenko.

ano, TASR, foto: FIBANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…