Domov TENIS Slovenky na finálovom turnaji BJK Cupu proti Austrálii a Belgicku

Slovenky na finálovom turnaji BJK Cupu proti Austrálii a Belgicku

Súperkami slovenských tenistiek v B­‑skupine na finálovom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej v Glasgowe budú Austrálčanky a Belgičanky. Rozhodol o tom piatkový žreb v Londýne. Hrať sa bude 8.-13. novembra v Emirates aréne, do semifinále postúpia víťazi štyroch trojčlenných skupín.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka mali v kvalifikácii voľný žreb, keďže ich pôvodný súper – Austrália – postúpil po suspendácii Ruska a Bieloruska priamo do finálovej skupiny.

Vlani v Prahe Slovenkám tesne ušiel postup medzi elitné kvarteto. Po prehre 1:2 so Španielskom a víťazstve 2:1 nad USA obsadili v tabuľke druhé miesto za Američankami, ktoré sa dostali do semifinále vďaka lepšiemu pomeru setov.

O zložení skupín rozhodla v televíznom štúdiu legendárna Američanka Billie Jean Kingová, bývalá svetová jednotka, po ktorej od roku 2020 pomenovali celú súťaž.

Na základe rebríčka krajín figurovali Slovenky v druhom koši spoločne s Kanadou, USA a Kazachstanom.

Z prvého koša im vytiahli Austrálčanky vo svojom strede s wimbledonskou štvrťfinalistkou Ajlou Tomljanovičovou – 44. hráčkou svetového rebríčka WTA.

Vo vzájomnej bilancii prehrávajú Slovenky 0:2. V roku 1995 podľahli Austrálli 2:3 na tráve v Perthe a vo februári 2016 rovnakým výsledkom na harde v bratislavskom NTC.

Nad Belgičankami vedú na zápasy 2:1, v predchádzajúcom dueli v roku 2009 zvíťazili v NTC 4:1. Belgická jednotka Elise Mertensová figuruje v rebríčku na 31. priečke.

Nebolo na výber

Podľa kapitána slovenského tímu Mateja Liptáka nebol na žrebe ľahký súper. „Paradoxne to vyšlo tak, že sme v jednej skupine tri tímy, ktoré nehrali kvalifikáciu.

Austrália sa tam dostala na základe toho, že vylúčili Rusko, my na základe toho, že Austrália postúpila priamo a Belgicko malo hrať s Bieloruskom,“ povedal Lipták pre oficiálnu webovú stránku Slovenského tenisového zväzu.

Austráliu i Belgicko považuje za kvalitné tímy. „Oba tímy budú veľmi ťažký oriešok. Austrália je stále silná, aj keď v ich radoch už nie je Ashleigh Bartyová.

Je to mladý a veľmi kvalitný tím. Určite našu skupinu nevnímam ako nehrateľnú, ale stále to beriem tak, že papierovo patríme medzi outsiderov a každé víťazstvo bude pre nás veľké víťazstvo.

Ideme tam s tým, že môžeme prekvapiť a tak ako minulý rok by som bol rád, keby sa nám podarilo podať dobré výkony a zabojovať o postup do semifinále. K tomu nám vlani chýbal iba kúsok šťastia,“ dodal šéf slovenskej lavičky.

sam, TASR, foto: TASR/Martin Baumann Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii TENIS
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

ITF v Trnave: Šramková s titulom v debli, Schmiedlovej neostali sily na finále

Trnava hostila minulý týždeň ženský tenisový turnaj na tvrdom povrchu ITF WTT W60, na ktor…