Domov BASKETBAL Slovenskí basketbalisti vstúpili do bojov o ME dvomi prehrami

Slovenskí basketbalisti vstúpili do bojov o ME dvomi prehrami

Reprezentačný tím basketbalistov vstúpil minulý týždeň do bojov o účasť na ME 2025. V predkvalifikačnej D­‑skupine však zaznamenal pod novým lodivodom, no bez najväčšej opory hneď dve prehry.

Basketbalisti Slovenska túžili v prvom stretnutí druhej fázy predkvalifikácie ME 2025 ukončiť čakanie na víťazstvo, navyše keď hrali doma proti Nórsku. Súper však mal odlišné plány.

Navyše Slovákom chýbal najlepší basketbalista Slovenska Vladimír Brodziansky, ktorý si doliečuje zranený členok.

Neveria, že môžu vyhrať

Úvodné momenty stretnutia patrili hosťujúcemu tímu, Slováci zareagovali 7-bodovou šnúrou, ktorou sa ujali vedenia. Nóri mali však vysoko produktívneho Freya.

Záver druhej štvrtiny patril nórskemu tímu, vďaka 9-bodovému úseku išiel na polčasovú prestávku za stavu 42:33 z jeho pohľadu.

Tretie dejstvo sa začalo pre Slovákov dobre, bola vidieť väčšia energia, zlepšené doskakovanie a ochota urobiť niečo s nepriaznivým vývojom zápasu. Nórsko si ale herne verilo a dlho nepripúšťalo obrat domácich.

Nedôraznú defenzívu domácich Nóri nekompromisne trestali a napokon si pripísali pohodlnné víťazstvo 87:68. „Myslím si, že naši hráči neveria moc tomu, že môžu vyhrať zápas. Som toho názoru, že musíme pracovať aj na ich mentalite.

Bolo to vidieť, hlavy išli dole, keď sa niečo zlé stane. Je pred nami množstvo práce, nie je to vôbec jednoduché,“ uviedol po prehre sklamane tréner Slovákov Aramis Naglič, ktorý na lavičke národného tímu nahradil Olega Meleščenka po neúspešnej kvalifikácii na MS 2023.

Dobrý výkon nestačil

V Skopje siahali slovenskí reprezentanti na cenné víťazstvo proti domácemu Severnému Macedónsku. Domáci odštartovali trojkovou paľbou, ale slovenský výber to nevyviedlo z miery. Celkovo predvádzali zverenci trénera

Nagliča diametrálne odlišný výkon v porovnaní s duelom proti Nórsku. V 5. minúte druhej štvrtiny mali dokonca prvé dvojciferné vedenie v zápase (36:26). Na polčasovú prestávku mohlo ísť spokojnejšie Slovensko, keď viedlo 46:40.

Aj v tretej štvrtine pokračovalo herné sebavedomie na slovenskej strane. Severné Macedónsko však neskladalo zbrane a krok po kroku ukrajovalo z manka. V záverečnej časti prišiel očakávaný tlak z domácej strany, ale Slováci mu tuho vzdorovali.

Dôležitý okamih prišiel 3 a pol minúty pred koncom, Jakimovského trojka dostala domácich po dlhom čase do vedenia. Od tohto momentu diktovalo tempo Severné Macedónsko, spolu s mohutnou diváckou podporou už nepustilo Slovákov do samotného záveru do vedenia.

„Myslím si, že sme predviedli výkon, za ktorý sa nemusíme hanbiť. Mrzia nás posledné minúty, možno to bola tréma, že sme cítili, že máme víťazstvo na dosah.

Celý zápas sme viedli, potom sme urobili hlúpe chyby, ktoré nás stáli stretnutie,“ uviedol najlepší strelec hosťujúceho tímu Jakub Mokráň.

Zverencom trénera Aramisa Nagliča patrí v tabuľke D­‑skupiny tretie miesto s bilanciou dvoch prehier. Po augustovom dvojzápase ich čakajú najbližšie duely v novembri, najskôr sa predstavia doma proti Dánsku (10. novembra) a potom vycestujú do Nórska (13. novembra).

ano, TASR, foto: FIBANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…