Domov BASKETBAL Slovenskí basketbalisti zvládli kosovskú bublinu

Slovenskí basketbalisti zvládli kosovskú bublinu

Basketbaloví reprezentanti zvíťazili v rozhodujúcom dueli B­-skupiny predkvalifikácie MS 2023 v kosovskej Prištine nad domácim výberom 77:73 a zabezpečili si postup do ďalšej fázy predkvalifikácie. Zo skupiny postúpili z 2. miesta za víťazným Islandom.

V kosovskej Prištine čakali na slovenských basketbalistov dva dôležité duely. Ten prvý, proti Islandu, nezvládli, keď súperovi podľahli 79:94.

„Ako som hovoril už pred zápasom, toto je líder skupiny. Má viacero hráčov so skúsenosťami z tohto levelu. Môj pocit je, že najväčší rozdiel bol po fyzickej stránke.

V prvých dvoch štvrtinách sme sa držali. Hrali sme dobre, hoci mohli sme aj lepšie. V tretej časti to vyzeralo ako keby juniori hrali proti dospelým,“ povedal tréner slovenského výberu Žan Tabak.

Napriek prehre si Slováci zachovali šancu na postup a všetko mali vo svojich rukách. Potrebovali však zdolal húževnatý domáci tím.

S Kosovom o všetko

Kosovo začalo zostra, ale rovnako sa do kľúčového stretnutia predkvalifikácie pustilo aj Slovensko. Z oboch strán bolo cítiť veľké nasadenie, ale v prvom polčase z toho ťažili skôr domáci. Ich kľúčové osobnosti ťahali družstvo, využívali deravú defenzívu a slabú agresivitu slovenského tímu.

V priebehu tretej štvrtiny si dokonca vytvorili už 13-bodový náskok. K obratu zavelil najlepší hráč Slovenska Vladimír Brodziansky, ktorý napokon zaznamenal 25 bodov a pridal aj 18 doskokov.

Kosovo v koncovke riskovalo, no dráma posledných sekúnd priniesla slovenskú radosť z postupu do ďalšej fázy predkvalifikácie.

Ďalšia časť kvalifikácie už v auguste

Zverenci trénera Žana Tabaka v tabuľke obsadili druhé miesto s bilanciou 3 výhier a 3 prehier.

Druhé kolo predkvalifikácie MS 2023 je na programe v auguste 2021, k štyrom postupujúcim tímom z prvého kola, sa pridá osmička neúspešných tímov v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2022.