Domov HOKEJ Slovenskí juniori nepostúpili zo skupiny

Slovenskí juniori nepostúpili zo skupiny

Mladí slovenskí hokejisti nesplnili na MS v ľadovom hokeji do 20 rokov v kanadskom Edmontone cieľ, keď nepostúpili do štvrťfinále. Zaznamenali jediné tesné víťazstvo nad Lotyšmi 3:2 po samostatných nájazdoch.

Dobrý výkon nestačil

Slovenskí mladíci vstúpili do turnaja slušným výkonom, keď v zápase s Českom najskôr vyhrávali 2:0, v tretej tretine dotiahli dvojgólové manko, napokon však prehrali gólom necelú minútu a pol pred koncom 4:5.

„Bol to pekný tímový výkon, ale na konci tretej tretiny sme neustrážili hráča, to sa nám na takomto fóre v takejto fáze zápasu nemôže stať. Odohrali sme hroznú druhú tretinu.

Čaká nás Kanada, najlepšie mužstvo na turnaji, a my musíme hrať tak ako prvých päť minút v prvej tretine a posledných desať v tretej. Ak nie, tak to dopadne veľmi zle,“ zhodnotil útočník Roman Faith.

Lekcia od Kanady

V druhom zápase Slovákov preverila silná Kanada a na tento zápas by veru naši juniori najradšej zabudli.

Kanada nás vyškolila vo všetkých herných činnostiach a napokon z toho bola najvyššia prehra v histórii slovenských farieb na MS v tejto vekovej kategórii – 11:1.

„Katastrofa, čo sa udialo na ľade. Nerobili sme, čo sme mali. Neplnili sme taktické pokyny od trénerov. Vôbec nám to nefungovalo.

Keď sme dostali jedenásty gól, do konca bolo 20 sekúnd, vtedy som sa za seba hanbil, čo predvádzam na ľade. To bol asi najťažší moment v mojej doterajšej kariére.

Aj ľudia nám ukázali, že sme úplní looseri. Bolo to ťažké,“ smutne konštatoval útočník Adam Sýkora.

Dôležité víťazstvo

Slováci nemali ani 24 hodín, aby sa dali dokopy pred najdôležitejším zápasom skupiny. Už na začiatku šampio­nátu totiž bolo jasné, že duel s Lotyšmi bude pre náš tím z hľadiska ambícií postupu do štvrťfinále kľúčový.

A slovenský tím začal veľmi zle. V 10. minúte využil prvú presilovku Lotyšov z dorážky Ločmelis. V druhej polovici prvej tretiny boli Slováci aktívnejší a odmenou im bola krásna akcia, na konci ktorej bolo presné zakončenie Sýkoru.

V druhom dejstve to bola vyrovnaná partia, no Slováci boli predsa len o čosi aktívnejší. Misky váh na stranu zverencov Ivana Feneša naklonil v 30. minúte dorážkou Dvorský.

O dve minúty však bol opäť stav nerozhodný. Fenenko si potiahol puk po ľavej strane a strelou z uhla prekvapil Latkóczyho.

V tretej tretine pokračoval bojovný hokej s minimom vyložených šancí, pričom sa už do streleckej listiny nezapísal žiadny hráč. Duel tak pokračoval v predĺžení.

V ňom mali viac šancí Slováci, ale Bruverisa neprekonali. Duel rozhodli až nájazdy, v ktorých sa presadili Faith a Kašlík a na lotyšskej strane len Dukurs.

„Absolvovali sme nesmierne náročný zápas, sme radi, že sme ho zvládli. Hoci až po nájazdoch, ale každé víťazstvo sa ráta na tomto turnaji. Verím, že nás na ňom naštartuje k lepšiemu výsledku,“ zhodnotil spokojne šéf slovenskej lavičky Ivan Feneš.

Ďalšia lekcia a sklamanie

V záverečnom dueli skupiny mladí Slováci nestačili na Fínov, keď si odniesli ďalší debakel, tentoraz 3:9.

Ešte väčšie sklamanie prišlo po ďalšom zápase, v ktorom Lotyši šokovali Čechov a poľahky vyhrali 5:2.

Cenné víťazstvo im zabezpečilo postup do štvrťfinále, pričom slovenský výber odsunuli na nepostupové posledné miesto v tabuľke A­‑skupiny.

Vzhľadom na to, že tento rok sa z A-kategórie nevypadáva, pre Slovákov sa turnaj skončil, a to bez jediného víťazstva v riadnom čase.

ano, TASR, foto: TASR/AP Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…