Domov FUTBAL Slovnaft Cup získala Trnava

Slovnaft Cup získala Trnava

Futbalisti FC Spartak Trnava triumfovali v Slovenskom pohári 2021/22. V nedeľňajšom finále Slovnaft Cupu na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave zdolali ŠK Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení. Získali tretiu pohárovú trofej v ére samostatnosti po rokoch 1998 a 2019.

Obaja rivali vstúpili do derby oduševnene, no úvodu stretnutia chýbali gólové príležitosti. Už v 10. minúte skončil zápas pre Slovanistu Čavriča, ktorý v sklze nešťastne narazil do Škrtela a z ihriska ho museli odniesť na nosidlách.

Strelecky najproduktívnejší tím fortunaligovej sezóny si meral sily s najpevnejšou defenzívou a podľa toho aj vyzeral obraz hry. Slovan sa snažil byť aktívnejší a tvoriť, ale narážal na prehustenú a konsolidovanú trnavskú obranu.

Kým v úvodnom dejstve sa márne čakalo na otvorenie skóre, na začiatku druhého polčasu padli veľmi rýchlo hneď dva góly. V 50. minúte operoval na hranici pokutového územia Weiss, jeho strelu zblokoval Ristovski, ale len k Mustafičovi, ktorý volejom umiestnil loptu k žrdi.

Prešli slabé dve minúty a „andeli“ odpovedali. Mikovič na dva razy odcentroval z ľavého krídla, Bukata si nabehol a jeho hlavička skončila s výrazným prispením obrancu belasých De Marca v sieti.

Od toho momentu však v štatistikách pribúdali len fauly a žlté karty. Krátko pred koncom riadneho hracieho času sa chvíľu nehralo, keďže štadión zaplnil dym zo svetlíc na tribúnach.

Následne sa základný čas dohral bez rozhodujúceho zásahu. Pokračovalo sa v predĺžení, kde sa tímy striedali v útokoch zakončených pološancami.

V druhej časti predĺženia prišla rozhodujúca chyba brankára belasých. Nie príliš prudká strela Ivána vypadla Chovanovi z rúk a striedajúcim trnavským hrdinom sa stal Azevedo, ktorý hlavičkou dorazil loptu do bránky.

Slovanisti si už nedokázali vytvoriť šancu, aby zápas poslali do penaltového rozstrelu. „Určite to bol najdôležitejší a asi aj najťažší zápas v mojej trénerskej kariére. Hrali sme na Slovane, s mužstvom, ktoré je najlepšie v lige.

Aj pre chalanov to bol ťažký zápas, klobúk dole, že to zvládli. Akceptovali to a nakoniec nám to vyšlo. Veľa vecí sme zmenili, podriadili sme tomu všetko. Sledovali sme veľa videa a všetko nám to klaplo,“ tešil sa po zápase tréner Trnavy Michal Gašparík.

Trnava narúša hegemóniu Slovana

Slovan nepridal k majstrovskému titulu aj pohárový triumf, čo sa mu podarilo v predchádzajúcich dvoch ročníkoch. Trnava získala tretiu trofej v SP v ére samostatnosti po rokoch 1998 a 2019 a ako jedinej sa jej „aspoň“ v Slovnaft Cupe darí narúšať hegemóniu bratislavského klubu.

sam, TASR, foto: TASR/Lukáš Grinaj