Domov BASKETBAL Španieli získali štvrtý titul majstrov Európy

Španieli získali štvrtý titul majstrov Európy

V nedeľu vyvrcholili v nemeckom Berlíne majstrovstvá Európy basketbalistov. Po štvrtý raz sa z titulu majstrov starého kontinentu tešili hráči Španielska. Vo finále zvíťazili nad Francúzskom 88:76 a nadviazali na tituly z rokov 2015, 2011 a 2009.

Nik neostal bez prehry

Zaujímavosťou práve skončeného európskeho šampionátu je, že ani jeden z 24 celkov si neudržal svoju neporaziteľnosť.

Suverénni víťazi skupín, Grécko a Srbsko si slabší deň vybrali vo vyraďovacej fáze a prekvapivo nepostúpili medzi štvoricu najlepších.

Srbi skončili už v osemfinále, keď nestačili na Talianov, Gréci zas v štvrťfinále podľahli Nemecku. Neskorší finalisti, Francúzi a Španieli si zas svoj slabší deň vybrali ešte v skupine.

Španieli prekvapivo prehrali s Belgickom, Francúzi nestačili na Slovincov a dokonca ani na Nemcov. Napriek tomu, že v skupine skončili až tretí, sa napokon prebojovali až do finále, i keď so značnou dávkou šťastia.

Už v osemfinále mali na mále, keď si s Tureckom poradili len po predĺžení, a rovnako tak v ďalšom zápase vyraďovacej fázy, vo štvrťfinále zdolali Taliansko až po nadstavenom čase.

Potom však už prišla francúzska explózia v semifinále, ktorú si odnieslo Poľsko. Španieli mali taktiež náročnú cestu do finále a podobne ako ich finálový súper museli už v osemfinále vybojovať svoje zotrvanie na šampionáte až v predĺžení, keď sa potrápili s Litvou.

Následne však zdolali skvele hrajúcich Fínov a v semifinále si v divokom zápase poradili aj s fantasticky hrajúcimi domácimi Nemcami.

Skvelý finálový výkon Španielov

Vo finále to už však od začiatku duelu bola španielska fiesta, a to napriek tomu, že favoritmi bol ich francúzsky súper. Španieli dokonale zaskočili súpera a vychádzalo im takmer všetko, na čo siahli.

Strieľali skvele spoza oblúka, dominovali pod oboma košmi a vynikajúco bránili. Strelecky exceloval najmä Juancho Hernangoméz, ktorý bol spoza oblúka takmer neomylný a nakoniec skončil na 27 bodoch, za čo si vyslúžil aj honor najlepšieho hráča finálového zápasu.

Jeho brat Willy bol zas vyhlásený za najužitočnejšieho hráča celého turnaja. Na konci prvého polčasu sa Francúzom podarilo skresať už 21-bodový náskok súpera a do šatní sa šlo za stavu 37:47 z ich pohľadu.

Ako Francúzi skončili prvé dejstvo, tak začali aj to druhé a razom z toho bol vyrovnaný zápas. Bližšie ako na tri body však Španieli svojho súpera nepustili a veľmi rýchlo odskočili opäť na dvojciferný náskok.

S pribúdajúcim časom už Francúzom dochádzali sily, naopak Španieli hrali uvoľnene a bez väčších problémov si odkontrolovali vývoj duelu až do samotného záveru.

Po víťazstve 88:76 sa Španielsko mohlo tešiť zo štvrtého titulu kontinentálnych šampiónov.

„Išli sme do tohto turnaja ako osmička rebríčka a dokázali sme za sebou nechať úžasné tímy. Bola to skvelá cesta, hrali sme výborný basketbal.

Dokázali sme si posúvať loptu, hrali sme nesebecky, trpezlivo, mali sme veľa asistencií a robili sme dobré rozhodnutia pri zakončení.

Ako kouč môžem byť jedine šťastný,“ mohol svoje zlaté mužstvo iba pochváliť taliansky kouč španielskeho výberu Sergio Scariolo.

ano, foto: facebook/FIBA Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Zomrel slovenský basketbalista storočia

Vo veku 67 rokov zomrel minulý piatok (14. 10. 2022) Stanislav Kropilák – slovenský basket…