Domov HOKEJ VIDEO: Spod Tatier až do hokejovej Siene slávy NHL

VIDEO: Spod Tatier až do hokejovej Siene slávy NHL

Bola streda 24. júna 2020, niečo okolo 10-tej hodiny večer, keď bývalému slovenskému hokejistovi Mariánovi Hossovi zazvonil telefón. Keď zdvihol, na opačnom konci počul niečo, o čom sa väčšine hráčov, aj tých kvalitných, môže len snívať. Lanny McDonald mu oznámil, že ho uvedú do Siene slávy NHL.

Odchovanec trenčianskeho hokeja je len tretím Slovákom histórie, ktorý sa dočkal takejto veľkej pocty.

Po Stanovi Nikitovi a Petrovi Šťastnom Mariána Hossu slávnostne uvedú do Siene slávy NHL 16. novembra v Toronte, spoločne s takými menami ako Jarome Iginla, Kevin Lowe či Doug Wilson.

„Už keď som uvidel na mobile torontské číslo, tak sa mi zrýchlil tep. Bolo to niečo neopísateľné, keď mi Lanny McDonald zagratuloval ‚Vitaj v Sieni slávy‘. To je moment, na ktorý človek nikdy nezabudne,“ vyznal sa Hossa zo svojich prvých pocitov po oznámení skvelej správy.

O tom, že sa do tejto elitnej hokejovej spoločnosti nedostane len tak hocikto, svedčí príbeh skvelého hokejistu, Mariána Hossu, mapujúci jeho cestu zámorskou súťažou pretkanú mnohými úspechmi.

Cesta do Siene slávy začína pod Tatrami

Marián Hossa sa narodil 12. januára v Starej Ľubovni. Jeho cesta do Siene slávy NHL sa začala písať v Trenčíne, kde hokejovo vyrástol. Už ako 17-ročný odohral svoj prvý zápas v najvyššej slovenskej súťaži.

Dukle pomohol v sezóne 1996/1997 k majstrovskému titulu 30 gólmi a 24 asistenciami a bolo jasné, že mladík sa dlho v slovenskej extralige neohreje.

V letnom drafte do NHL bol zaujímavým artiklom a jeho meno napokon zaznelo hneď v prvom kole, keď si ho z celkovo 12. miesta vybrala Ottawa Senators.

Ottawa dočasným domovom

O pár mesiacov neskôr v drese Senátorov aj debutoval v najlepšej hokejovej lige sveta. Väčšinu sezóny však strávil na farme, kde s tímom Portland Winterhawks získal Memorial Cup, trofej určenú víťazovi nižšej ligy CHL.

Už od nasledujúcej sezóny patril medzi stabilných hráčov Ottawy a postupne sa vypracoval na ťahúňa tímu.

Sezóna 2002/2003 bola pre Hossu po individuálnej stránke skvelá, veď sa so 45 nastrieľanými gólmi stal tretím najlepším strelcom súťaže a zároveň nastavil aj nový klubový rekord.

Počas výluky v NHL sa vrátil do materského Trenčína, kde spoločne s Mariánom Gáboríkom a Pavlom Demitrom vytvorili silnú úderku. Po lockoute sa už do Ottawy nevrátil, hoci s ním klub zmluvu predĺžil, no následne ho vymenil za Danyho Heatleyho.

Bodová explózia v Atlante

Hossa sa tak sťahoval do Atlanty, kde necelé tri sezóny obliekal dres Trashers, v ktorom bodovo explodoval.

Už v prvej sezóne si vytvoril bodové maximum (92 bodov – 39 gólov a 53 asistencií), ktoré v nasledujúcej sezóne ešte vylepšil, keď ako prvý Slovák v ére samostatnosti pokoril magickú 100-vku za 43 gólov a 57 asistencií.

V polovici tretej sezóny ho Atlanta vymenila do Pittsburghu, s ktorým sa Hossa po prvýkrát vo svojej kariére prebojoval do finále NHL. Tam však bol nad sily tučniakov Detroit.

Hossa bol však platným hráčom a v kanadskom bodovaní skončil v play-off na treťom mieste, keď zaznamenal 12 gólov a 14 asistencií.

Ako voľný hráč podpísal pred ďalšou sezónou ročný kontrakt práve s Detroitom Red Wings, pričom sa opäť prebojoval do finále, a to proti svojmu bývalému tímu Pittsburghu. Hossa ani tentokrát neuspel a v lete opäť zmenil pôsobisko.

Do tretice všetko dobré

S Chicagom Blackhawks podpísal 12-ročný kontrakt. V prvej sezóne odohral kvôli zraneniu menšiu porciu zápasov (57), no napriek tomu zaznamenal 51 bodov (24 gólov a 27 asistencií), ku ktorým pridal v play-off ďalších 15 (3 + 12) a potiahol jastrabov až do finále.

Hossa sa v ňom predstavil po tretíkrát po sebe. Dodnes je jediným hráčom histórie NHL, ktorému sa to podaril v troch rôznych tímoch.

Po dvoch sklamaniach sa tentokrát Hossa dočkal a v roku 2010 nad hlavu po prvýkrát vo svojej kariére zdvihol slávny Stanley Cup. S Jastrabmi si túto radosť zopakoval ešte dvakrát, a to v roku 2013 a 2015.

Koniec kvôli nezvyčajnej chorobe

V júni 2017 šokoval fanúšikov, keď im oznámil, že musí prerušiť kariéru z nezvyčajného dôvodu.

Kvôli silnej reakcii na hokejovú výstroj musel podstúpiť liečbu, ktorá si vyžadovala úplný oddych od hokeja.

K nemu sa však už Hossa nevrátil a už tak ani neplánuje urobiť, hoci mu ešte stále plynie platná zmluva s Chicagom.

Do Siene slávy NHL patrí

Počas 19-tich sezón v NHL odohral Marián Hossa 1 309 zápasov, v ktorých zaznamenal celkovo 1 283 kanadských bodov za 577 gólov a 706 asistencií.

Aj tieto obdivuhodné čísla prispeli k tomu, že Hossa už svoju prvú nomináciu do Siene slávy NHL premenil na úspech.

Nebolo to však len o bodoch. V NHL dodnes spomínajú na Hossovu profesionalitu, komplexnosť a oddanosť tímovému úspechu.

Zatiaľ, čo mnohé hviezdy čakajú na uvedenie medzi hokejovú elitu NHL aj dvadsať rokov, Hossovi sa to podarilo v najkratšom možnom termíne, tri roky po odohraní posledného zápasu v lige.

Aj to potvrdzuje, že všestranný hokejista spod Tatier medzi celkovo 289 hráčov, ktorí sú dnes v Sieni slávy NHL, skutočne patrí.

ano, foto: SITA, video: youtube

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Buček bude v kariére pokračovať v Třinci

Jeden z najlepších hráčov posledných rokov najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Samuel Bu…