Domov FUTBAL Stanislav Fišan: Bývalý brankár sa na Slovane stará o trávnik

Stanislav Fišan: Bývalý brankár sa na Slovane stará o trávnik

Stanislav Fišan patril v minulosti medzi najlepších brankárov na Slovensku. Jeho kariéra je spätá predovšetkým s tromi klubmi – Interom, Slovanom a Trnavou. S Interom sa mu podarilo v roku 1981 triumfovať v Slovenskom pohári.

Majstrovského titulu sa nedočkal, aj keď so Spartakom Trnava v sezóne 1996/97 prišiel o titul v poslednom kole, keď Spartak prehral v Rimavskej Sobote. Zo Spartaku musel odísť, rovnako ako aj Čmilanský, Šimon a Timko.

Potom ešte odchytal tri sezóny v Dunajskej Strede a jeho kariéra sa skončila. Od roku 2008 robí na Slovane trávnikára.

Ako ste sa dostali k tejto práci?

Keďže som vyštudoval poľnohospodársku školu mám k tomuto zamestnaniu dobrý vzťah. Jednoducho ma táto práca baví. Viem, že futbalisti sa vyhovárajú často na terén. Preto sa snažíme, aby trávnik bol v čo najlepšom stave.

O koľko ihrísk sa staráte?

Na Pasienkoch je šesť ihrísk, ktoré musia byť dobre pripravené na tréningový proces. Sme iba štyria, takže práce máme dostatok. Práve teraz prichádza obdobie, keď musíme kosiť každý druhý deň.

V zime zase musíme pripraviť umelú trávu, lebo aj keď napadne sneh trénovať sa musí.

Čo by ste povedali k svojej futbalovej kariére?

Moja kariéra sa naplno rozbehla v roku 1981, keď som sa vrátil z vojny, ktorú som absolvoval v RH Sušice. Vrátil som sa domov do Šurian, no vzápätí prišla ponuka od Interu Bratislava, ktorá sa neodmieta.

Inter bol v tej dobe špičkový klub, mojimi spoluhráčmi boli Barmoš, Jurkemik, Mráz, Weiss. Potom som pôsobil aj v Slovane, Hurbanove, Petržalke, Senici a v Dunajskej Strede.

Síce som nezískal majstrovský titul, ale v čase, keď som chytával v Trnave, tak pod vedením trénera Karola Peczeho chodilo na naše zápasy dvadsaťtisíc divákov.

Veľa sa hovorilo najmä o sezóne 1996/97, keď ste s Trnavou prišli o titul v poslednom zápase s Rimavskou Sobotou…

V Rimavskej Sobote sme hrali veľmi zle, zlyhalo celé mužstvo. Mne nevyšiel zápas v Bardejove, kde sme tiež prehrali. Mysleli sme si, že sa nič nemôže stať.

Mňa a ďalších troch hráčov (Čmilanský, Šimon, Timko) vtedy preradili do béčka a potom musel odísť aj tréner Pecze. Trnava v tej dobe hrala najpríťažlivejší futbal a je veľkou škodou, že titul nezískala.

Zažili ste určite veľa príhod. Mohli by ste nejakú prezradiť?

So Slovanom sme boli v Malajzii a v čase voľna sme boli všetci pri bazéne. Náš lekár sa vystatoval, že vie saltá, no nemôže nám ich ukázať, lebo má pri sebe mobil. Potom ho Peter Dubovský hodil do tohto bazénu.

Okrem mobilu mal pri sebe aj doklady. Radostných príhod som s futbalom zažil neúrekom.

Radosť vám momentálne robí syn Andrej, ktorý sa vydal rovnakým smerom…

Veľmi ma teší, že sa prebojoval až do prvej ligy. Ligu chytával za Senicu, bol aj v Dunajskej Strede a momentálne pôsobí v Skalici, s ktorou bojuje o postup. V tomto klube trénuje všetkých brankárov.

Teším sa aj z dvoch vnukov, desaťročný Matias mi však povedal, že brankárom nechce byť, lebo on chce góly strieľať.

A vy ste predsa len zostali pri futbale, ako tréner…

V Slovane trénujem brankárov v kategórii U11, U12 a U13. Momentálne je v týchto kategóriách malý počet detí, ktoré by sa chceli venovať brankárskemu postu. Nič nám neostáva len hľadať talenty, preto sa snažíme robiť futbalové kempy.

Chodím ešte chytávať piatu ligu do Lehníc, kde je trénerom môj bývalý spoluhráč Eugen Varga.

Aká je úroveň slovenskej ligy?

Podľa môjho názoru išla úroveň smerom nadol. Hráči by mali divákov zabávať, čo sa v mnohých prípadoch nedeje. Prebiehajúca sezóna je takmer neregulárna, veď nikto nevypadne. Možno nový model prinesie nový náboj a bude to opäť zaujímavejšie.

Syn Stanislava Fišana
Syn Stanislava Fišana je tiež brankárom.

Aký je váš názor na momentálnych slovenských brankárov?

Slovensko má podľa mňa momentálne veľmi dobrých brankárov. V reprezentácii kraľuje Matúš Kozáčik, talentov máme dostatok aj v reprezentácii do 21 rokov.

Je to výsledok dobrej práce trénerov brankárov, či už Mira Semana, alebo Mira Königa, ale aj všetkých, ktorí pracujú v jednotlivých kluboch.

Konečne sa začala výstavba Národného futbalového štadióna. Chceli by ste sa tam presunúť?

Samozrejme, že by som chcel zažiť atmosféru Tehelného poľa. Neviem, ako to dopadne, či sa tam presunieme, alebo dostane trávnik na starosť nejaká iná firma. Ak chceme, aby sa diváci vrátili na štadióny, musíme ich budovať.

Juraj Valko, foto: SITA, Ján Luky

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál č. 17, v ktorom nájdete aj veľa ďalších zaujímavých informácií. 

ŠPORT žurnál 17

Ak sa Vám týždenník ŠPORT žurnál páči a chcete nám pomôcť ho rozvíjať, objednajte si predplatné:

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ovečkin to vie aj v kopačkách, skóroval za Dinamo

Ruský hokejový kanonier Alexander Ovečkin ukázal, že góly vie strieľať aj na futbalových t…