Domov INÉ ROZHOVORY Stanislav Petrík: Najväčšia sila nášho tímu bola v kolektíve

Stanislav Petrík: Najväčšia sila nášho tímu bola v kolektíve

Brankár Stanislav Petrík bol veľkou oporou slovenských hokejbalistov na majstrovstvách sveta v českých Pardubiciach. Naši reprezentanti vybojovali štvrtý titul majstrov sveta. Stanislava Petríka vyhlásili za najužitočnejšieho hráča šampionátu.

Aká bola cesta za štvrtým titulom majstrov sveta?

Nebola jednoduchá. Napriek tomu, že sme všetky zápasy vyhrali, výsledky neboli jednoznačné. Nakoniec sme dramatické momenty lepšie zvládli a zaslúžene sa tešili z titulu.

Najdramatickejší zápas ste odohrali proti domácemu Česku. O postupe do finále rozhodli až samostatné nájazdy…

Vedeli sme, že Česi budú v domácom prostredí nepríjemní. Nechceli sme inkasovať gól, lebo ťažko by sme doháňali. Bol to zápas o jednom góle. V našom tíme sa predstavilo až osem nováčikov, pre ktorých to bola dobrá skúsenosť.

Čo rozhodlo vo finále proti Kanade?

Finálový zápas sme začali ako z veľkej knihy, už v ôsmej minúte sme vyhrávali 3:0. Kanada však potvrdila, že sa nevzdáva za žiadneho stavu. Inkasovali sme rýchlo dva góly. V druhej časti dokonca Kanaďania otočili zápas.

Nám sa však ešte pred odchodom do šatní podarilo vyrovnať. V tretej tretine sme boli lepší, Kanada akoby strácala dych. Víťazstvo sme dvoma gólmi strhli na svoju stranu.

Sme hokejbalová veľmoc. V čom to je, že sa nám tak darí?

Ťažko povedať. Majstrovstvá sveta sú z roka na rok vyrovnanejšie, o víťazovi rozhodujú maličkosti. My sme mali silu aj v oboch tréneroch. Obaja (Ďuriš a Nauš) sú skvelí psychológovia a najmä vedeli čo nám majú povedať v kritických okamihoch zápasu.

Ktorý z titulov bola najťažšie vybojovať?

Najťažšie to bolo pred dvoma rokmi vo švajčiarskom Zugu. Turnaj sme totiž veľmi zle rozbehli, prehrali sme s USA a potom remizovali s Fínskom a Pakistanom. V poslednom zápase v skupine sme bojovali o postup.

S Portugalskom sme dokázali vyhrať a potom sme zdolali Kanadu, Česko aj USA. Určite to však bolo najťažšie získané zlato, veď USA sme zdolali až po predĺžení.

Na každom šampionáte vám pomôžu aj hokejisti, takže je to dôležité?

Chalani, ktorí hrajú hokej, väčšinou hrávajú aj hokejbal, takže nie sú v kolektíve noví. Tento rok však Patrik Svitana z Popradu bol určite náš rozdielový hráč. V stretnutí s Českom premenil oba samostatné nájazdy a vo finále proti Kanade dal víťazný gól.

O dva roky budú majstrovstvá sveta opäť na Slovensku, takže budeme mať veľkú šancu dobehnúť v počte titulov Kanadu…

Doma určite budeme chcieť vyhrať. Je to však veľmi ďaleko. Môže dôjsť k obmene kádra a ani ja neviem, či ešte budem chytať. Napríklad aj Kanada poslala do Česka úplne nový tím, poznal som iba dvoch hráčov.

Budete ešte pokračovať v kariére?

Neviem, ako to dopadne v Nitre. Momentálne mi v hlave nechodia myšlienky o konci kariéry. Ešte by som chcel pokračovať, no neviem ako sa vyvinie situácia.

Aká je momentálne úroveň hokejbalu?

Úroveň hokejbalu išla dopredu. Napríklad na MS 1999, ktoré boli u nás vo Zvolene nám stačilo vyhrať dva ťažké zápasy a získali sme titul. Teraz je na MS každý zápas ťažký.

V čom bola najväčšia sila nášho mužstva?

Najväčšia sila bola v kolektíve. Boli sme ako jedna rodina. Doslova sme boli ochotní jeden za druhého položiť život. Bolo to vidno v zápasoch, kde sme hrali s ohromnou obetavosťou.

Hokejbal by si asi zaslúžil väčšiu sledovanosť?

Bol by som rád, keby už aj na extraligu chodilo viac divákov. Naša súťaž má svoju kvalitu, veď bodové rozdiely medzi tímami sú minimálne.

Naše zápasy na MS mali veľký ohlas a keď boli v televízii mali veľkú sledovanosť. Poďakovanie patrí naším fanúšikom, ktorí prišli do Pardubíc a vytvorili nám skvelú kulisu.

Juraj Valko, foto: René Lazový, SHBÚ

Tento článok je súčasťou týždenníka ŠPORT žurnál 22

ŠPORT žurnál 22

Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

  • ŠPORT ŽURNÁL 22: Slovenskému športu sa darí

    Športový týždenník ŠPORT žurnál vo svojom novom vydaní prináša informácie z toho najdôleži…
Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ján Volko: Bola to skvelá skúsenosť a dopadlo to nadmieru dobre

Slovenský šprintér Ján Volko má za sebou účinkovanie na majstrovstvách sveta. V behu na 10…