Domov INÉ ROZHOVORY Strelkyňa Zuzana Rehák­‑Štefečeková bude na ME bojovať o zlatý hetrik

Strelkyňa Zuzana Rehák­‑Štefečeková bude na ME bojovať o zlatý hetrik

Strelkyňa Zuzana Rehák­‑Štefečeková patrí medzi našich najlepších športovcov. Potvrdila to ziskom dvoch strieborných olympijských medailí (2008, 2012). V Riu nemohla štartovať  pre materské povinnosti, no teraz urobí všetko preto, aby v Tokiu nechýbala.

  

Ako prebieha príprava?

Momentálne som na sústredení a pripravujem sa na majstrovstvá Európy, ktoré budú koncom júla v Azerbajdžane. Po tomto sústredení pôjdem ešte na jedno do Talianska.

Ako ste spokojná s dosiahnutými výsledkami v tomto roku?

Sezóna sa pre mňa začala veľmi dobre, keď som zvíťazila na pretekoch v Katare. V kvalifikácii som minula iba jediný zo 75 terčov (25-24-25). Potom vo finále som o dva zdolala Rusku Ľudmilu Pšeničnikovovú.

Potom som štartovala na Svetovom pohári na Cypre, kde som skončila na 10. mieste. Štartovala som aj na ME v univerzálnom trape, kde som skončila až na 18. mieste. Tieto preteky som však brala ako dobrý tréning a prípravu.

Hovorili ste, že táto sezóna bude skúšobná, keďže sa ešte nerozdávajú miestenky na OH?

Napriek tomu by som chcela dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Najbližšie to bude na európskom šampionáte. Na MS ešte nemyslím, predsa len budú až v septembri.

Na predchádzajúcich dvoch ME ste vybojovali zlato, takže teraz môžete získať zlatý hetrik. Čo si o tom myslíte?

Teoreticky je všetko možné. Ak by sa mi to podarilo, budem veľmi šťastná. Konkurencia však nespí.

Bolo pre vás ťažké po narodení syna Nathana skĺbiť streľbu s materskými povinnosťami?

S manželom sme to rýchlo vyriešili, keďže on zostal na materskej. Som veľmi rada, že chodia spoločne so mnou na preteky.

Na olympijských hrách ste vybojovali dve strieborné medaily. Ako spomínate na tieto úspechy?

Bolo to už veľmi dávno. Na druhej strane striebra z olympiády mi nikto nezoberie. Možno už niektorí ľudia už aj zabudli na tieto výsledky.

Je vo vašich schopnostiach získať ešte jednu olympijskú medailu?

Najprv sa musím kvalifikovať do Tokia. Vybojovať miestenku je vždy najťažšie. Samozrejme mojím dlhodobým cieľom je vybojovať si účasť na OH 2020. Je to však veľmi ďaleko.

Ak by som sa prebojovala do Tokia, tak nebudem pod veľkým tlakom. Mohla by to byť moja výhoda, musím byť však výborne pripravená.

Okrem striebra si určite veľmi ceníte aj zlato z Európskych hier, ktoré ste vybojovali v mixe s Erikom Vargom…

Tento výsledok sa aj spätne super hodnotí, keďže sme vyhrali základnú časť, semifinále a zvládli sme bravúrne aj finále. Bol to úžasný pocit a taký špeciálny, pretože som tam nebola sama, ale boli sme dvaja.

Súťaž sa konala prvýkrát a hneď sa nám podarilo vyhrať.

Táto premiérová súťaž slúžila zároveň aj ako test a vedenie streleckej federácie si chcelo odskúšať jej atraktívnosť pre prípadné zaradenie na OH…

Myslím si, že to pomaly testujú práve na to. Ako divák by som to hodnotila pozitívne. Jediné, čo prekážalo, boli dlhé pauzy. No je to zaujímavé a stále sa tam niečo deje, má to niečo do seba.

Boli ste v olympijskom tábore v Tatrách. Ako bolo?

Strávila som krásnych 24 hodín so šikovnými a talentovanými deťmi. Celý čas športovali, no mňa očarili aj svojou kreativitou a folklórnym duchom. Absolvovala som prednášku o fair play. Deti mali aj strelecké preteky.

Bude zo syna Nathana strelec?

To v tejto chvíli neviem povedať. Odmalička sa však spolu so mnou pohybuje na strelnici, takže keď bude väčší, možno sa mu tento šport zapáči. Teraz to ešte veľmi nevníma, teší sa najmä z toho, že je s nami.

Juraj Valko, foto: SITA

Tento článo je súčasťou športového týždenníka ŠPORT žurnál 24

ŠPORT žurnál 24

Predplaťte sa ŠPORT žurnál a nevynechajte už ani jedno číslo. Všetko podstatné zo športu vám prináša ŠPORT žurnál!

Predplatné ŠPORT žurnál

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii ROZHOVORY
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ján Volko: Bola to skvelá skúsenosť a dopadlo to nadmieru dobre

Slovenský šprintér Ján Volko má za sebou účinkovanie na majstrovstvách sveta. V behu na 10…