Domov FUTBAL Strmhlavé pády a návraty. Veľkokluby od slávy po bankrot a ich cesty späť

Strmhlavé pády a návraty. Veľkokluby od slávy po bankrot a ich cesty späť

74577-9-britain-soccer-scottish-premier-league08578870857931

Príbeh Glasgowu Rangers i ďalších veľkoklubov vo svete futbalu ukazuje, ako sa dá prepadnúť z piedestálu až na dno a zároveň sa opäť odraziť a vyškriabať hore.

GLASGOW RANGERS: Z dlhov k titulu?

Pred štyrmi rokmi sa svetový rekordér v počte titulov (54 prvenstiev v škótskej lige plus 61 ďalších trofejí v domácich i medzinárodných súťažiach), 140-ročný klub Glasgow Rangers, ocitol na pokraji existencie.

Dlhy „protestantov“ z Glasgowa predstavovali 21 miliónov libier a vo februári 2012 sa ocitli pod nútenou finančnou správou. Hoci sa urobili isté reformy a vznikol nový subjekt, začiatkom júla toho istého roka kluby škótskej Premier League odhlasovali vylúčenie Rangers zo súťaže.

Nový klub, ktorý si však zachoval meno, znak i štadión, preradili do tretej divízie (štvrtá najvyššia súťaž). Bol to šok nielen pre Rangers, ale pre celý futbalový svet.

Hoci väčšina hráčov mužstvo opustila, fanúšikovia nie. Na prvý zápas proti East Stirlingshire zavítalo na Ibrox Stadium 49 118 divákov, čo bol svetový rekord v tak nízkej súťaži.

V priebehu dvoch rokov sa mužstvo vrátilo o dve súťaže vyššie a z Championshipu sa na druhý pokus opäť vyškriabalo medzi elitu, keď o postupe rozhodlo víťazstvo 1:0 nad Dumbartonom začiatkom apríla tohto roku.

74577-2-20110320-214828-scotland-soccer-cup-lon8290164978

Rekordný majster má hneď po návrate najvyššie, ambície. „Musíme sa pobiť o titul. Jednoducho to tak je. Nie je to arogancia či nedostatok rešpektu voči Celticu, ktorý vyhral titul paťkrát v rade. Ale ak ste v takomto klube ako Rangers, nemôžete sa uspokojiť s druhým miestom,” povedal po postupe pre skypsports.com stredopoliar modrých Andy Halliday.

Dôkazom, že „jazdci“ to s bojom o najvyššiu priečku myslia vážne je aj to, že v semifinále Škótskeho pohára vyradili mestského rivala Celtic Glasgow po penaltovej dráme. Po štyroch rokoch prídu na rad aj ligové derby zápasy týchto sokov, ktoré predstavujú najväčšiu rivalitu klubovej konfrontácie na svete.

Rangers vstali z popola, ale posledné štyri roky priniesli aj veľa strát. Len na hráčskom kádri prišli podľa odhadov britských médií o zhruba 30 miliónov libier. O ďalšie desiatky miliónov sa pripravili na televíznych právach. Takisto aj absencia v európskych súťažiach, ktoré predtým hrával klub so železnou pravidelnosťou, pripravila „jazdcov“ o nemalý obnos. Bolestivé obdobie prekonali a vrátili sa tam, kde dlhé desaťročia patrili.

Modré farby v minulosti obliekali aj Slováci Filip Šebo a Vladimír Weiss mladší. Tí majú na účinkovanie v klube a na fanúšikov veľmi dobré spomienky. Spolu s nimi sa radujú z návratu škótskeho giganta medzi elitu.

Nestalo sa prvý raz, že veľkoklub padol na kolená, aby sa opäť vyškriabal po rokoch na stratené pozície. Pozrime sa aspoň na zopár ďalších príkladov z histórie.

SSC NEAPOL: Od Maradonu po bankrot, záchranca De Laurentiis

Neapolský klub patrí s dvanástimi domácimi trofejami medzi najúspešnejšie na Apeninskom polostrove. Jeho najslávnejšie roky sú spojené s Diegom Maradonom, ktorý mierou vrchovatou pomohol SSC Neapol k zisku dvoch titulov (scudetto) a k víťazstvu v Pohári UEFA.

V sezóne 1986/87 sa mužstvo dopracovalo k historickému titulu, ktorý zdupľovalo ziskom trofeje v Talianskom pohári. V roku 1989 prerazilo aj v Európe, keď pokorilo Pohár UEFA. O rok neskôr prišiel druhý taliansky titul a Maradonova éra vrcholila.

74577-8-neapol-03

Po veľkých úspechoch nastal strmhlavý pád. Po odchode nielen úspechmi, ale aj škandálmi prešpikovaného Argentínčana sa Neapol rútil ako domček z karát. Obrovské finančné problémy viedli k predaju kľúčových hráčov (odišli napríklad Gianfranco Zola či Fabio Cannavaro), čo pomohlo ako-tak stabilizovať pomery, ale iba na krátky čas.

Dňa 2. augusta 2004 klub ohlásil bankrot, dlhy dosiahli 79 miliónov eur. Neapol preradili o tri poschodia nižšie, do Serie C. Odtiaľ ich ťahal postupne hore taliansky filmový producent Aurelio de Laurentiis, ktorý SSC opäť postavil na nohy. Klub začal najskôr fungovať pod názvom Napoli Soccer, od mája 2006 opäť smel používať svoje pôvodné pomenovanie SSC (Societa Sportiva Calcio Napoli).

V roku 2007 sa vrátil medzi elitu. Prišli hráči ako Ezequiel Lavezzi i Marek Hamšík, ku ktorým sa neskôr pridal Edinson Cavani a začala sa renesancia klubu. V roku 2011 obsadil tretiu priečku v lige a vybojoval si účasť v Lige majstrov. O rok prišla aj prvá trofej Di Laurentiisovej éry – Taliansky pohár, ktorý SSC zopakova aj v roku 2014.

74577-6-neapol-01

Sezóna 2012/2013 priniesla druhé miesto v Serii A, druhé najlepšie umiestnenie od roku 1990. Hamšíkovci v minulej sezóne útočili na titul, avšak nakoniec finišovali ako druhí.

Najväčším kapitálom klubu sú aj v tomto prípade fanúšikovia. Tí prichádzali na štadión San Paolo v 50-tisicových počtoch aj vtedy, keď mužstvo hralo o dve-tri súťaže nižšie.

74577-7-neapol-02

ACF FIORENTINA: Ako zvädli a opäť rozkvitli „fialky“

Klub z Florencie patrí medzi päticu talianskych klubov, ktoré odtiahli najviac sezón v najvyššej domácej súťaži. Najväčšie úspechy priniesli päťdesiate a šesťdesiate roky (dva tituly, víťazstvo v PVP).

Začiatkom deväťdesiatych rokov prevzal klub filmový producent Mario Cecchi Gori po tom, ako sa ACF dostal pod Flaviom Pontellom do finančných ťažkostí a následne rozpredal mužstvo. Gorimu sa podarilo stabilizovať klub, kúpil hráčov ako Batistuta, Effenberg či Brian Laudrup. Claudio Ranieri dostal klub hneď v prvej sezóne späť do Série A (1994) a prišli úspechy – tretie miesto v lige, zisk Talianskeho pohára i Superpohára.

V snahe získať titul sa však klub finančne vyčerpával a na začiatku nového milénia musel rozpredávať hráčov. Sezóna 2001/2002 bola tou, keď „fialky“ zvädli úplne. Už dlho pred jej skončením bolo známe, že zostúpia. Ruka v ruke s tým prišiel bankrot a zánik klubu.

74577-5-fiorentina-neapol

Radní Florencie založili nový klub s názvom Florentia Viola a prihlásili ho do štvrtej najvyššej súťaže – Serie C2. Z pôvodného kádra zostal iba Angelo Di Livio. Nová posila, Christian Riganó, bola s 30 gólmi strojcom postupu do 3. ligy. Zväz vtedy rozšíril Sériu B na 24 tímov, a Fiorentina tak mohla preskočiť jednu súťaž a obnoviť svoj názov. Hneď v prvej sezóne obsadila senzačné šieste miesto a v baráži s Perugiou si vybojovala návrat medzi elitu. V prvej sezóne sa zachránila až v poslednom kole, ale potom prišli úspešné roky, počas ktorých sa zrodila aj nová hviezda Luca Toni.

Mužstvo je v posledných rokoch na vzostupe (dvakrát štvrté miesto), jeho hra patrí medzi najkrajšie v Taliansku. V minulej sezóne atakovala Fiorentina opäť štvrtú priečku, napokon z toho bolo 5. miesto.

74577-4-fiorentina-02

DUKLA PRAHA: Na linke Praha – Příbram − Praha

Josef Masopust, Svatopluk Pluskal, Ladislav Novák, Zdeněk Nehoda, Ivo Viktor, Ladislav Vízek, Pavel Nedvěd… To je iba stručný zoznam plejády najslávnejších hráčov, ktorí obliekali dres 11-násobného majstra Československa. Klubu, ktorý desaťročia hrával v európskych pohároch a dotiahol to až do semifinále v PEM i v PVP.

Po rozpade Československa sa však začala rozpadávať aj Dukla. V sezóne 1993/94 českej ligy vyhrala len jeden zápas a finančné problémy ju vyhnali do tretej ligy. Nikdy predtým nezostúpila.

Zachraňovať sa ju podujal slovenský podnikateľ Bohumír Ďuríčko (sám však klub neutiahol a spojil sa s kontroverzným podnikateľom z Příbramu Josefom Starkom). V roku 1996 FC Příbram, postupujúci do druhej ligy, zlúčili s Duklou. Hneď po roku postúpili do najvyššej súťaže. Hralo sa však v Příbrami a historický názov Dukla sa vytratil. Zato v Prahe zostal pri mládežníckych tímoch (pod hlavičkou občianskeho združenia FK Dukla Praha od roku 1998). Tímom však chýbala kontinuita – mužstvo dospelých. Vzniklo v roku 2001 spojením s Duklou Dejvice a nová Dukla účinkovala v majstrovstvách Prahy.

K významnej udalosti prišlo v roku 2007, keď majiteľ klubu Fotbal Jakubčovice previedol druholigovú licenciu na novú akciovku FK Dukla Praha. Klub po štyroch rokoch účinkovania v druhej lige v roku 2011 postúpil do najvyššej českej súťaže. Tú si Dukla zahrala po sedemnástich rokoch.

Museli narýchlo zrekonštruovať starý štadión na Juliske, aby vyhovoval Gambrinus lige. Podarilo sa a mužstvo obsadilo v prvej sezóne pekné šieste miesto. Slávna Dukla sa opäť etablovala vo vrcholovom futbale.

ŠPORT žurnál 03/2016 (Peter Ondrejič, foto: TASR)

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…