Domov FUTBAL Superliga dostala smrteľný úder, podľa Pereza stále žije

Superliga dostala smrteľný úder, podľa Pereza stále žije

Dvanásť európskych veľkoklubov oznámilo pred dvomi týždňami vytvorenie novej klubovej súťaže na starom kontinente, ktorá má konkurovať Lige majstrov. Jej trvanie však príliš dlhé nebolo. Väčšina klubov oznámila vystúpenie z ligy do troch dní. Jej predseda však tvrdí, že Superliga stále žije.

Ak sa o Lige majstrov hovorí ako o milionárskej súťaži, tak Superlige by sme snáď mohli dať prívlastok „miliardárska“. Dvanásť európskych veľkoklubov na čele s prezidentom Realu Madrid Florentinom Perezom oznámilo, že vytvorením súťaže, do ktorej vstupenku dostanú len vyvolení, chcú zachrániť futbal, ktorý podľa nich rozširovaním Ligy majstrov značne trpí. K 12-tke zakladajúcich tímov mali pribudnúť ďalšie tri, ktoré by dostali pozvánku a ďalších päť by si každý rok mohlo vybojovať účasť v nasledujúcom ročníku.

Práve tento systém ostro odsúdili mnohé futbalové osobnosti, odborná i laická verejnosť, ktorá kritizovala to, že takýto systém zabíja súťaživosť a futbalovú spravodlivosť. Nehovoriac o tom, že vznikla proti vôli organizácii, ktorá už desiatky rokov buduje futbal v Európe.

Do 48 hodín bolo po Superlige

Veľká kritika, ktorá sa vzniesla na 12 „hriešnikov“, primäla väčšinu tímov ohlásiť odchod zo Superligy do 48 hodín od jej ohláseného vzniku. Ako prvý tak urobil Manchester City, keď oznámil, že podstupuje právne kroky potrebné na vystúpenie z ligy. Nasledovali ho všetky ostatné anglické tímy – Chelsea, Liverpool, Manchester United i Tottenham Hotspur.

O svojej neúčasti v Superlige informovali zakrátko aj milánske celky AC a Inter. Prezident Juventusu Turín vydal stanovisko, ktoré hovorí, že za súčasnej situácie je viac než jasné, že projekt nemôže ďalej pokračovať.

Jediné, ktoré sa naďalej držali myšlienky hrať len proti privilegovaným, boli španielske tímy. A to napriek vyhrážkam zo strany UEFA, že tímy, ktoré budú súčasťou Superligy, budú vylúčené zo súťaží organizovaných UEFA­-ou a ich hráči potrestaní nemožnosťou štartovať v národných tímoch.

„Je to vyhrážka niekoho, kto si mýli monopol s vlastníctvom. Madrid nevylúčia z LM, určite nie. Ani Manchester City ani nikoho. Nebudem spomínať právne dôvody, ale skrátka nikoho nevylúčia, nie je to možné,“ povedal Perez.

Perez ešte neskončil

Hoci Superliga po rozhodnutí väčšiny klubov opustiť ju nevyzerá ako reálny projekt, Perez tvrdí niečo. „Myslieť si, že projekt je mŕtvy, je absolútne chybné. Stále na ňom pracujeme. Vzíde z toho niečo, o čom si svet bude myslieť, že je najlepšie,“ povedal prezident Realu a zároveň Superligy a dodal: „Som smutný a sklamaný.

Pracovali sme na tom tri roky a bojovali so zlou finančnou situáciou v španielskom futbale. Nikdy som nevidel takú agresiu, či už od prezidenta UEFA alebo od prezidentov národných líg. Vyzeralo to byť zorganizované, všetkých nás to prekvapilo. Nikdy som nič podobné nezažil, ako by sme zavraždili futbal. A my pracujeme na tom, ako ho zachrániť.“

Neskôr dokonca dodal, že kluby nemôžu Superligu len tak opustiť. „Nemusím nikomu vysvetľovať, čo znamená platný kontrakt. Niektoré kluby pod vplyvom tlaku avizovali odchod z projektu. Objavili sa ľudia, ktorí začali zúriť, že by mohli prísť o svoje privilégia. Som však presvedčený, že projekt bude čoskoro pokračovať a veci sa pohnú smerom dopredu,“ informoval Perez.

Budú padať hlavy?

A zdá sa, že účasť v Superlige môže vyjsť niektoré tímy skutočne draho. A to aj tie, ktoré už avizovali vystúpenie z nej. Nahnevaní fanúšikovia totiž žiadajú hlavy zodpovedných. Proti majiteľom svojich klubov protestovali fanúšikovia Liverpoolu, Manchestru United i Arsenalu.

Hoci sa fanúšikom ospravedlnili poriadne nahnuté to majú Glazerovci v United, John Henry v Liverpoole i Kroenke v Arsenale. Fanúšikovia žiadajú vyvodenie zodpovednosti tým, že zo svojich klubov odídu.

ano, foto: superligaNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ovečkin to vie aj v kopačkách, skóroval za Dinamo

Ruský hokejový kanonier Alexander Ovečkin ukázal, že góly vie strieľať aj na futbalových t…