Domov FUTBAL Szilárd Németh: Svoje skúsenosti odovzdáva mládeži

Szilárd Németh: Svoje skúsenosti odovzdáva mládeži

Bývalý slovenský reprezentant vo futbale Szilárd Németh momentálne odovzdáva svoje bohaté skúsenosti mládeži. Je trénerom starších žiakov v Slovane Bratislava. Po skončení kariéry bol vyhľadávačom talentov pre Manchester United.

Kam viedli vaše kroky po skončení kariéry?

Veľmi som si neoddýchol, po roku som dostal ponuku od Manchestru United, pre ktorý som päť rokov robil vyhľadávača talentov vo východnej Európe. Mali sme jedného talentovaného hráča, ktorý bol viackrát v Manchestri, no nakoniec sa tam nedostal, lebo podmienkou bol vek 16 rokov. Do tohoto klubu berú iba top hráčov, takže dostať sa tam je veľmi ťažké.

Potom ste sa dali na trénovanie. Ako sa vám darí?

Začínal som v Slovane v juniorke spoločne s Ondrom Krištofíkom. Potom som prešiel do mladšieho dorastu a teraz trénujem starších žiakov. Táto práca ma veľmi baví, chalani sú stále v procese učenia. Vyžaduje to odo mňa množstvo trpezlivosti. Myslím si, že sme si už na seba zvykli.

Nachádzajú sa v žiackej kategórii futbalové talenty?

Chlapci, ktorí sa dali na futbal si musia uvedomiť, že ich čaká dlhá cesta. Musia všetko obetovať futbalu, ak budú mať aj iné záujmy, tak sa im nič nepodarí. Výdrž je v tomto smere najdôležitejšia. V tejto vekovej kategórii je najdôležitejšia práca s loptou. Teší má, keď vidím, ako chlapci napredujú.

V Slovane je momentálne veľa mládežníckych reprezentantov. Myslíte, že by sa mohli presadiť aj medzi mužmi?

Ak je niektorý hráč reprezentant v kategórii do 16 rokov, ešte to nič neznamená. Dôležitý je prechod z dorastu do mužov. Ak sa to niekomu podarí, tak bude mať pred sebou skvelú budúcnosť. Na druhej strane je dôležitá aj filozofia klubu. Napríklad v Žiline momentálne dávajú veľký priestor mladým hráčom.

Slovenský futbal nemá ani jedného hráča v Premier League. Ako si to vysvetľujete?

Aj za našich čias bolo veľmi ťažké dostať sa do tejto súťaže. Teraz je to možno ešte ťažšie. Slovensko má však viac hráčov v talianskej lige a odtiaľ vedie cesta do Premier League.

Ako spomínate na pôsobenie v FC Middlesbrough?

V tomto klube som prežil päť krásnych rokov. Bol som vo vynikajúcom klube, kde som našiel skvelých ľudí. V náročnej konkurencii sa nám podarilo vyhrať Anglický ligový pohár. Mám naozaj množstvo pekných spomienok.

Začali ste spolupracovať aj s Bratislavským futbalovým zväzom kde vediete výber žiakov. Čo vám dáva táto skúsenosť?

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Prvé El Clásico v sezóne ovládol Real

Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v šlágri 9. kola španielskej La Ligy nad FC Barcelona 3:…