Domov INÉ Bojové športy Boxer má hlavu na to, aby rozmýšľal, nie aby do nej dostával

Boxer má hlavu na to, aby rozmýšľal, nie aby do nej dostával

Slovenský boxer Viliam Tankó opäť  potvrdil, že je veľkým talentom slovenského boxu. Z vrcholných podujatí priniesol už tri bronzové medaily. Po majstrovstvách Európskej únie, a Európskych hrách mládeže v Baku mu to do tretice vyšlo na ME do 22 rokov v rumunskej Braile.

„S prípravou na toto podujatie sme začali hneď po Vianociach. Absolvoval som náročnú fyzickú aj kondičnú prípravu. Potom sme prešli na taktickú stránku a techniku. Myslím si, že som sa dostal do dobrej formy.

Naša systematická práca nakoniec priniesla zaslúžené ovocie. Bronzová medaila má pre mňa veľkú cenu a posúva ma ďalej. Pred nami sú už ďalšie ciele. Ten najväčší je vybojovať si účasť na olympijských hrách v Tokiu,“ povedal Viliam Tankó.

Skromný boxer z Galanty, ktorý sa boxu venuje už trinásť rokov pripomenul, že mu veľmi pomohol predchádzajúci úspech, ktorý dosiahol na Európskych hrách mládeže v Baku v roku 2015.

„Na tomto podujatí slovenskí športovci vybojovali šesť medailí, z toho jedna bola z boxu. Tento náš úspech nás zviditeľnil a veľmi pomohol. Bolo to veľmi dobre medializované. Dostal som sa do povedomia športovej verejnosti. Získal som ďalšiu motiváciu a verím, že ďalšie úspechy ešte len prídu,“ zdôraznil Viliam Tankó.

Prvýkrát sa ocitol na zemi

Jeho čerstvý úspech na ME do 22 rokov v Rumunsku sa nerodil ľahko, dokonca vo štvrťfinále bol na pokraji vypadnutia. Ocitol sa po útoku Maďara Nándora Csóku na zemi.

„Stalo sa mi to prvýkrát. Bolo to veľmi nepríjemné. Chvíľu som nevedel, kde som. Potom som však našiel silu a druhé kolo som odboxoval. V treťom sa mi podarilo zápas otočiť.

Boxer musí mať na takejto úrovni čistú hlavu. Opäť sa prejavilo, že boxer má hlavu na to, aby premýšľal, nie aby do nej dostával,“ vysvetlil Viliam Tankó.

Boxuje v susednom Česku

Viliam Tankó momentálne pôsobí v susednom Česku, kde boxuje za Prostějov. Minulý rok s týmto tímom vybojoval majstrovský titul. V tejto sezóne sú zatiaľ na druhom mieste, ale budú opäť útočiť na celkové prvenstvo.

„Hosťovanie v českej extralige mi veľmi pomáha. Môžem totiž boxovať proti novým súperom, ktorých nepoznám. Zbieram potrebné skúsenosti, ktoré môžem využiť na medzinárodnej scéne.“

Bronzová medaila je o to cennejšia, lebo Tankó prešiel do vyššej váhovej kategórie. „Moja ideálna váha je 59 kg, takže, keď som súťažil v kategórii do 52 kg musel som zhadzovať.

Je to nepríjemné, teraz to odpadlo a mohol som sa sústrediť na iné veci. Teraz možno povedať, že to bolo správne rozhodnutie, aj keď v kategórii do 56 kg sú silnejší boxeri, viac mi však sedí ich štýl boxu.

Pri tejto príležitosti by som sa chcel poďakovať obom trénerom, Tomimu Kidovi Kovácsovi a Pavlovi Hlavačkovi. Obaja mi veľmi pomohli.“

S Tomim Kidom
S Tomim Kidom

Snom účasť na OH v Tokiu

Cieľom mimoriadne talentovaného boxera je najbližšie uspieť na ME v ukrajinskom Charkove (14. – 25. 6.). Ak by skončil v elitnej osmičke, tak by sa kvalifikoval na majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať v nemeckom Hamburgu (25. 8. – 3. 9.).

Má však pred sebou aj dlhodobý cieľ. „Snom každého športovca je prebojovať sa na olympijské hry. Aj ja by som chcel štartovať na najväčšom sviatku športovcov. Idem krok po kroku, verím, že sa mi tento sen splní.

Najbližšia olympiáda sa bude konať v roku 2020 v Tokiu. Ak budem tvrdo pracovať, tak by som sa tam mohol dostať.“

VILIAM TANKÓ

dátum narodenia: 17. 5. 1995
klub: KO BOX CLUB Galanta
tréner: Tomi Kid Kovács
Najväčšie úspechy: 9-násobný majster Slovenska, 3. miesto na majstrovstvách EÚ 2014, 3. miesto na EH mládeže v Baku 2015, 3. miesto na ME do 22 rokov v Rumunsku 2017.

Juraj Valko, foto: SITA

Aj tento článok je súčasťou najnovšieho čísla týždenníka ŠPORT žurnál.

ŠPORT žurnál 10

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Bojové športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil …