Domov HOKEJ Tardif vystriedal Fasela

Tardif vystriedal Fasela

Novým prezidentom Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) sa stal Luc Tardif. Šesťdesiatosemročný Francúz nahradil na poste Švajčiara Reného Fasela, ktorý stál na čele svetového hokeja nepretržite 27 rokov.

O novom šéfovi rozhodli delegáti polročného kongresu IIHF v sobotňajších voľbách v Petrohrade.

„To, čo ponúkam, je moje odhodlanie, bláznivá vášeň pre tento šport, zmysel pre tímovú prácu, rešpekt k ostatným ľuďom a moja úprimnosť. Verte mi, urobím všetko, aby som naplnil vysoké očakávania,“ citovala Tardifa agentúra AP.

Tardif, ktorý má aj kanadské občianstvo, nebol najväčší favorit v boji o prezidentskú stoličku, spomedzi pätice kandidátov však najlepšie zvládol marketingovú zložku kampane.

Ako uviedol portál hockeyslovakia.sk, skúsený funkcionár si pred voľbou osobne obehol viacero členských federácií IIHF a ďalším zaslal silné propagačné materiály. Silný odkaz zanechal aj v piatok počas predstavovania kandidátov.

Každým volebným kolom s postupným vyraďovaním neúspešných kandidátov jeho podpora silnela. Napokon vyústila do duelu s Nemcom Franzom Reindlom, ktorého v záverečnom 4. kole volieb pokoril so 67 hlasmi, čo predstavovalo 63,21 percenta celkového počtu delegátov.

Ďalšími neúspešnými kandidátmi boli okrem Reindla Bielorus Sergej Gončarov, Dán Henrik Bach Nielsen a Čech Petr Bříza.

Kto je Luc Tardif

Tardif pôsobí v štruktúrach IIHF dlhé roky, od roku 2012 zastáva post člena Rady IIHF. Narodil sa v Trois­‑Rivieres v Kanade, kde začal hrať hokej už ako trojročný, do Európy prišiel v roku 1975.

Najskôr zakotvil v Bruseli, neskôr sa presťahoval do francúzského Chamonix a napokon do Rouenu, kde úspešne rozvíjal mládežnícky hokejový program.

V roku 2006 sa stal prvým prezidentom novovytvorenej Francúzskej hokejovej federácie. Opätovne bol zvolený v rokoch 2010, 2014 aj 2018.

V súčasnosti je aj dôležitou štrukturálnou súčasťou vo Francúzskom olympijskom výbore. V roku 2014 bol líder francúzskej delegácie na ZOH v Soči.

sam, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slováci po troch výhrach v rade postúpili na MS do štvrťfinále

Po troch prehrách z prvých štyroch duelov na svetovom šampio-náte, nastupoval slovenský ho…