Domov CYKLISTIKA TdF: Pogačar s prehľadom obhájil titul

TdF: Pogačar s prehľadom obhájil titul

Titul na najslávnejších etapových cyklistických pretekoch sveta obhájil Tadej Pogačar s náskokom viac ako päť minút pred druhým Vingegaardom. Slovinec si na 108. ročníku vybojoval okrem žltého aj bodkovaný a biely dres. Zelený dres za víťazstvo v bodovacej súťaži vyhral Brit Mark Cavendish, Slovák Peter Sagan odstúpil pred 12. etapou pre zranenie kolena.

Na rozdiel od minulého ročníka „starej dámy“, keď získal Tadej Pogačar žltý dres až v predposlednej etape, tento rok sa doňho odel už vo ôsmej etape a odvtedy ho nikomu nepožičal. Svoju absolútnu suverenitu potvrdil triumfom v najťažšej etape tohto ročníka Tour de France.

V 17. kráľovskej etape v závere stúpania na Col du Portet uspel v krátkom špurte pred Dánom Vingegaardom a vyslal jasný signál, že tento rok na neho skrátka nikto nestačí. Okrem 17. etapy vyhral Pogačar aj piatu a osemnástu a do Paríža priniesol okrem žltého aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára a biely pre najlepšieho jazdca do 26 rokov.

Pogačar jazdiaci v drese tímu UAE­‑Team Emirates sa stal dvojnásobným víťazom „starej dámy“ už vo veku 22 rokov. Dána Jonasa Vingegaarda (Jumbo­‑Visma) odsunul na druhé miesto o vyše 5 minút, pódium doplnil Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu Grenadiers (+7:03 min).

„Som neskutočne šťastný. Po roku sme sa sem opäť veľkolepo vrátili s naším skvelým tímom. Som hrdý člen tejto rodiny,“ citovala Slovinca agentúra APA.

Na Elyzejských poliach triumfoval van Aert

Prestížnu záverečnú etapu tohto ročníka Tour de France s dojazdom na Elyzejských poliach v Paríži ukoristil belgický cyklista Wout van Aert. Dvadsaťšesťročný cyklista opäť preukázal svoju obdivuhodnú univerzálnosť, keďže deň predtým vyhral časovku a predtým aj 11. horskú etapu. Celkovo má na TdF na konte už šesť individuálnych víťazstiev.

„Táto Tour bola úžasná, ako na horskej dráhe. Nikdy by som neočakával, že ju ukončím takýmto víkendom.

Už dnes večer musím chytiť let na olympijské hry do Tokia a čaká ma mnoho rozhovorov, no neľutujem, že som sa zapojil do hromadného špurtu, lebo takýto triumf je na nezaplatenie. Ďakujem môjmu skvelému, hoci malému tímu,“ povedal Belgičan pre portál cyclingnews.com.

Cavendish Merckxa neprekonal

V hromadnom špurte van Aert predstihol krajana Jaspera Philipsena a aj Marka Cavendisha. Práve Brit bol po dojazde viditeľne najviac nahnevaný.

K dosiahnutiu dokonalosti na tohtoročnej Tour mu totiž chýbal už len triumf na Elyzejských poliach. Cavendish tento rok doslova povstal z popola, keď po dvojročnej odmlke dostal opäť šamcu štartovať na Tour a odmenil sa štyrmi etapovými vavrínmi.

Tým posledným v 13. etape vyrovnal fantastický rekord Eddyho Merckxa, ktorý na „starej dáme“ triumfoval celkovo 34-krát. Brit mohol v poslednej etape vyhrať už 35. etapu v kariére na Tour, čím by rekord legendárneho Belgičana prekonal a na čele rebríčka sa osamostatnil.

Bola by to fantastická bodka za prekvapivým vystúpením 36-ročného Brita na Tour. Nemalou náplasťou mu však rozhodne je aj zisk zeleného dresu, ktorý získal aj v roku 2011.

„Desať rokov neskôr a opäť v zelenom. Je to skvelé, cítim sa akoby som omladol. Som späť a to je sen. Vrátiť sa do Paríža je veľká česť,“ tešil sa z fantastickej Tour Cavendish, víťaz bodovacej súťaže.

Na zelený dres si brúsil zuby aj slovenský cyklista Peter Sagan, ktorý drží rekord v počte celkových prvenstiev v bodovacej súťaži na Tour de France. Tento cieľ sa začal búrať po páde v záverečnom špurte tretej etapy. Z následkov zranení sa Slovák nedokázal vystrábiť a pred 12. etapou z podujatia odstúpil.

ano, foto: TASR/AP, FBNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…