Domov INÉ Bojové športy Tomi Kid Kovács: Chcel by som zobudiť slovenský box

Tomi Kid Kovács: Chcel by som zobudiť slovenský box

Boxer Tomi Kid Kovács sa na začiatku marca stal prezidentom Slovenskej boxerskej federácie. V tejto funkcii hneď  zaznamenal prvý úspech. Jeho zverenec Viliam Tankó vybojoval na ME do 22 rokov bronzovú medailu.

V novej funkcii ste absolvovali úspešnú premiéru, bronzová medaila vás určite potešila?

Šampionát dopadol pre našu výpravu veľmi dobre. Do dejiska sme sa presunuli autobusom, čo bolo veľmi dobré rozhodnutie. Prišli sme o deň skôr, takže mali sme aj priestor na regeneráciu.

Ostatné výpravy išli lietadlom a potom sa museli presúvať z Bukurešti autobusom takmer 300 km. Navyše sme mali perfektné ubytovanie. Počas šampionátu sme nikam nemuseli cestovať, boli sme v centre diania. Bronzová medaila Viliama Tankóa je pre slovenský box veľkým úspechom. Určite sa to nerodilo ľahko.

Ako ste videli jednotlivé zápasy?

Na úvod mal voľný žreb, v osemfinále si poradil s Bulharom Duškom Mihailovom jednoznačne 5:0 na body. Tento borec mal dve medaily, takže jeho víťazstvo malo veľkú cenu.

Vo štvrťfinále, keď sa ocitol v 2. kole na podlahe, tak sme si mysleli, že je po našich nádejách. Druhé kolo prežil a v treťom svojho súpera doslova prevalcoval. Nad maďarským reprezentantom Nándorom Csókom zvíťazil 4:1 na body.

V semifinále podľahol Rumunovi Robertovi Jitaruovi 1:4 na body. Bol ďaleko od postupu do finále?

Rumuni urobili všetko pre úspech svojho reprezentanta. Nakoniec sa stal majstrom Európy. Vili však proti nemu odboxoval vyrovnaný zápas. Možno zabrala aj diplomacia, no my sa na to nebudeme vyhovárať.

Musíme byť na budúce silnejší. Som však presvedčený o tom, že keby narazil v semifinále na iného borca, tak by do finále postúpil.

Na ME štartoval aj Andrej Csemez. Ako hodnotíte jeho výkony?

Andrej má iba osemnásť, napriek snahe a bojovnosti podľahol o štyri roky staršiemu Ukrajincovi, ktorý je oveľa skúsenejší borec. Predtým si však Csemez bez problémov poradil s Maďarom Viktorom Árpádom. Podobne ako Tankó aj on sa predstavil vo vyššej váhovej kategórii. Napriek tomu potvrdil, že je veľkým prísľubom do budúcnosti.

Urobil Viliam Tankó výkonnostný krok dopredu?

Viliam Tankó išiel do vyššej váhovej kategórie. Pred ME sme absolvovali vydarený turnaj v Maďarsku, kde obsadil tretie miesto. Dobrú výkonnosť potvrdil aj teraz v Rumunsku.

Bronzovú medailu si zaslúžil. Naša systematická práca pokračuje, veľmi sme si neoddýchli a už sa pripravujeme na ME, kde by sme chceli skončil do ôsmeho miesta. Toto umiestnenie totiž zaručuje účasť na majstrovstvách sveta.

Do tretice získal bronz. Budete teraz získavať iba bronzové medaily?

Ja som maximalista a aj Vili, čo je veľmi dobré. Nie sme príliš spokojní, chceme dosiahnuť ešte lepšie výsledky. Ani by som nechcel pracovať s takým borcom, ktorý by sa uspokojil.

V minulosti sa mu viackrát stalo, že mu medaila ušla o vlások. Ja neriešil ani to, že prehral s domácim reprezentantom. Svojimi výkonmi dokázal, že patrí medzi európsku a svetovú špičku.

Aké ciele si dávate ako prezident?

Bude to veľmi ťažké. Chcel by som zobudiť slovenský box. Chcem byť prezidentom pre všetky kluby, nielen pre niekoľko. Musíme chcieť tvoriť.

Ja som pripravil nové projekty, napr. reforma slovenského boxu, zachráňme olympijský šport. Chcem podporiť každý klub. Nemôžem sám pracovať, musíme zlepšiť komunikáciu. Každý tréner a boxer je pre mňa dôležitý.

Čo je problémom?

Juraj Valko, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Bojové športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil …