Domov História športu TOP športové udalosti roka 2020

TOP športové udalosti roka 2020

Športový svet niečo také, ako sa stalo v roku 2020, nepamätá. Športové zápolenia na mnoho mesiacov úplne ustali. Napriek tomu, bude na čo spomínať. Tu je výpočet tých najdôležitejších športových udalostí roka 2020.

Pandémia koronavírusu

Hovorí sa, že trénovaného človeka len tak niečo nezloží. Bohužiaľ, v marci pandémia koronavírusu porazili celý šport. Za obeť jej padli športové súťaže a zápolenia všetkých odvetví.

Športový život totálne zastal. Aj tie najsilnejšie športy a najprestížnejšie ligy museli ustúpiť koronavírusu. Zo dňa na deň sa prerušili dlhodobé súťaže, preteky, turnaje a množstvo iných športových podujatí.

Neuskutočnila sa dokonca ani kráľovná športu – olympiáda, ktorá sa mala v lete konať v japonskom Tokiu bola presunutá o rok dúfajúc, že jej konanie už bude možné. Športoví fanúšikovia prišli o radosť zo športových bojov a množstvo športovcov o akékoľvek príjmy.

Za prísnych hygienických pravidiel sa síce v druhej polovici roka väčšina športových podujatí rozbehla, avšak fanúšikovia sú naďalej odkázaní najmä na televízne prenosy.

Športové bubliny

V situácii, kedy je ohrozené zdravie a život človeka už len bežným ľudským kontaktom, no život, aj ten športový, má ambíciu pokračovať, bolo nevyhnutné prísť s nápadom, ako na to. Počas koronaprestávky sa uskutočnili zaujímavé online preteky, či už cyklistické, plavecké či bežecké.

Kolektívny šport však bol odkázaný na iný nápad. Možnosť bezpečného návratu na športoviská priniesli takzvané „bubliny“. V nich sa uzavreli športovci, realizačné tímy a chod súťaží zabezpečujúci personál a v prísnej izolácii sa mohli vrátiť na palubovky, klziská, či trávniky.

Takýmto spôsobom sa dohrala basketbalová NBA, hokejová NHL, rozhodlo sa o držiteľovi ušatej trofeje, ale využívajú ho aj tímy reprezentačných družstiev rôznych športových odvetví. A zdá sa, že športové bubliny nás budú sprevádzať aj roku 2021.

Smrť Kobeho Bryanta

26. januára šokovala športový svet správa o tragédii, pri ktorej vyhasol život jednej z najväčších hviezd zámorskej NBA. Vrtuľník bývalého basketbalistu Los Angeles Lakers Kobeho Bryanta sa zrútil na predmestí LA.

Posádka, ktorú okrem slávneho hráča tvorilo ďalších 8 ľudí, vrátane jeho 13-ročnej dcéry Gianny, mala namierené na basketbalový zápas dievčat. Tragédiu neprežil nik.

Peter Sagan vyhral etapu na Gire

Hoci rok 2020 náš elitný cyklista Peter Sagan isto neoznačí za svoj najlepší v kariére, predsa len sa mu podarilo zapísať do histórie.

Zaradil sa totiž medzi málo vyvolených, ktorým sa podarilo vyhrať etapu na každých z troch najnáročnejších etapových pretekoch, na pretekoch Grand Tour.

Po tom, čo má na konte štyri vavríny zo španielskej Vuelty a 12 z Tour de France, 13. októbra pridal aj etapový triumf na Giro d’Italia, keď v 10. etape nedal svojim prenasledovateľom žiadnu šancu.

Skvelý štart sezóny pre Vlhovú

Aktuálne najlepšou slovenskou športovkyňou je bez debaty Petra Vlhová.

Tá po tom, čo predchádzajúcu sezónu zakončila ziskom dvoch malých glóbusov, do tej aktuálnej vhupla ako veľká voda, keď vyhrala dva slalomy, jeden paralelný slalom a dvakrát bola v obráku tretia, pričom aktuálne vedie rebríček Svetového pohára s náskokom 162 bodov.

Slováci postúpili na ME

Slovenskí futbalisti po druhýkrát po sebe postúpili na záverečný turnaj majstrovstiev Európy.

Hoci sa im postup nepodarilo vybojovať v kvalifikačnej skupine, vďaka umiestneniu v predchádzajúcej edícii Ligy národov dostali šancu zahrať si baráž o postup.

V jej semifinále najskôr „sokoli“ zdolali v Bratislave v penaltovom rozstrele Írsko, aby si v Belfaste zaistili miestenku na európsky šampionát víťazstvom po predĺžení 2:1 proti domácim Severným Írom.

Futbalové ME, ktoré sa mali uskutočniť už toto leto, koronavírus presunul o rok.

Hamilton prekonal Schumachera

Britský jazdec Formuly 1 Lewis Hamilton nemá v posledných rokoch konkurenciu. Dokázal to aj v práve skončenej skrátenej sezóne, keď sa z titulu majstra sveta tešil predčasne už 3 Veľké ceny pred koncom seriálu.

Siedmym titulom sa vyrovnal legendárnemu Michaelovi Schumacherovi na čele historického rebríčka.

Skvelého nemeckého pretekára však Brit v tejto sezóne už aj prekonal. Schumacher vyhral vo svojej kariére 91 Veľkých cien, Hamilton tú 92-hú vyhral v októbri na VC Portugalska a aktuálne ich má na konte už 94.

Smrť Diega Maradonu

Po tom, čo 30. októbra podstúpil legendárny argentínsky futbalista Diego Maradona náročnú operáciu mozgu, sa zdalo, že sa postupne zotavuje. Koncom novembra však prišiel pre všetkých jeho fanúšikov veľký šok.

Srdce niekdajšieho špičkového loptového virtuóza dotĺklo. Hoci mal Maradona počas svojho života problémy s drogami či alkoholom, jeho futbalové majstrovstvo mu uprieť nemožno, a jeho smrť oplakával celý svet.

ano, foto: SITANačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii História športu
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Deň, kedy hokejové tribúny zaplnil smútok

7. septembra 2011 zasiahla nielen hokejový svet obrovská tragédia. Let lietadla Jak-42, na…