Domov FUTBAL Tragédia na Africkom pohári národov

Tragédia na Africkom pohári národov

Osemfinálový zápas medzi domácim Kamerunom a Komorami v rámci Afrického pohára národov si chceli pozrieť tisícky ľudí bez vstupeniek. Pri tlačenici na štadióne na predmestí hlavného mesta Yaoundé zahynulo osem ľudí a ďalších 38 utrpelo zranenia.

Kamerunskí predstavitelia cez víkend uviedli, že na základe doterajšieho vyšetrovania udalosti, tragédiu spôsobil masívny nával futbalových fanúšikov bez vstupeniek, ktorí prišli na zápas neskoro.

Podľa vyšetrovateľov sa snažilo prebiť na tribúny množstvo fanúšikov, ktorí chceli obísť bezpečnostné kontroly.

Tlačenica pri bráne

Kamerunský minister športu Narcisse Mouelle Kombi na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že vyšetrovanie tragédie ešte nie je ukončené, no prezradil niektoré detaily.

Podľa neho sa na zápas snažilo dostať približne 60 000 ľudí, no pre protipandemické opatrenia bola kapacita štadióna limitovaná na 48 000 osôb.

Organizátori stanovili, že na stretnutia pustia iba fanúšikov zaočkovaných proti COVID-19, ktorí budú mať navyše negatívny test. No mnohí priaznivci nesplnili kritériá a tak sa rozhodli silovým spôsobom dostať na štadión, uviedol Kombi.

Miestne televízne stanice priniesli zábery, ako viacerí fanúšikovia preliezali bezpečnostné bariéry. Podľa svedkov organizátori na štadióne zatvorili vstupné brány a prestali púšťať ľudí dovnútra.

Usporiadatelia predtým nasmerovali dav fanúšikov k bráne, ktorá bola zatvorená, čím spôsobili tlačenicu. Mnohí priaznivci dorazili na zápas neskoro, lebo predtým sledovali v televízii predchádzajúce stretnutie.

Bezplatný vstup

Pre nízku účasť fanúšikov na novovybudovaných štadiónoch v počiatočnej fáze turnaja sa kamerunské úrady pokúšali zvýšiť návštevnosť bezplatným vstupom či organizovaním ich prepravy.

red, TASR, foto: internetNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Ovečkin to vie aj v kopačkách, skóroval za Dinamo

Ruský hokejový kanonier Alexander Ovečkin ukázal, že góly vie strieľať aj na futbalových t…