Domov CYKLISTIKA V Budapešti odštartoval 105. ročník Giro d’Italia

V Budapešti odštartoval 105. ročník Giro d’Italia

Minulý piatok odštartoval 105. ročník cyklistických pretekov Giro d‛Italia, po dvoch rokoch už bez výrazných protipandemických opatrení. Tentokrát však bez slovenskej účasti, no s mnohými favoritmi na celkové víťazstvo.

V dvoch predošlých edíciách bojoval o etapové vavríny a víťazstvo v bodovacej súťaži na talianskych cestách aj Peter Sagan, no v prebiehajúcom ročníku na Gire neštartuje jeho nový tím TotalEnergies.

Favoriti

Zoznam favoritov na celkové víťazstvo je široký a rozhodovať sa bude pravdepodobne až v treťom týždni plnom horských skúšok a so záverečnou individuálnou časovkou na 17,4 kilometrov vo Verone.

Spomedzi favoritov na zisk slávneho „maglia rosa“ (ružového dresu) sa pripisujú najväčšie šance Ekvádorčanovi Richardovi Carapazovi a jeho tímu Ineos Grenadiers, ktorý vyhral predchádzajúce dve edície.

Ich víťazi Egan Bernal a Tao Geoghegan Hart tentokrát neštartujú a chýbať budú aj dominantní Slovinci Tadej Pogačar a Primož Roglič. Carapaz vyhral podujatie pred nimi v roku 2019 ešte v drese Movistaru.

Ďalším adeptom na triumf je Portugalčan Joao Almeida. Dvadsaťtriročný pretekár stajne SAE team Emirates ukázal svoj „Grand Tour“ potenciál pred dvoma rokmi práve v Taliansku, keď 15 dní nosil ružový dres a nakoniec obsadil 4. miesto. Vlani bol šiesty.

Vysoké ambície má aj Brit Simon Yates z tímu BikeExchange – Jayco, ktorý bol vlani tretí. O pódium však má záujem aj množstvo ďalších jazdcov napríklad Francúz Romain Bardet (DSM), Španieli Pello Bilbao a Mikel Landa (Bahrajn­‑Victorious), Austrálčan Jai Hindley a Holanďan Wilco Kelderman z Bory či Kolumbijčan Miguel Angel Lopez z Astany.

Štart v Budapešti

Tohtoročné Giro odštartovalo v Budapešti. Do hlavného mesta Maďarska mali slávne preteky zavítať už pred dvoma rokmi, no vtedy zasiahla do programu pandémia koronavírusu a podujatie sa nakoniec konalo až v októbri so začiatkom na Sicílii.

Po troch etapách v Maďarsku sa pelotón presunul na Sicíliu, kde pretekári absolvujú výstup na Etnu a potom sa presunú na Apeninský polostrov. Tohtoročné Giro zakončí 29. mája časovka vo Verone.

red, TASR, foto: facebookNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sagan sa pripomenul triumfom, potom chytil koronavírus… opäť

Slovenský cyklista Peter Sagan sa po zdravotných peripetiách, ktoré ho sprevádzajú už niek…