
V Národnom biatlonovom centre v Osrblí budú rovnako ako v popredných zahraničných strediskách skladovať sneh na nasledujúcu sezónu. Informoval o tom Slovenský zväz biatlonu (SZB).
Prípravy na nový ročník sa tak začali už teraz a v Osrblí sa po vzore svetových stredísk prvýkrát pokúsia uskladniť sneh do nasledujúcej sezóny.
Vzhľadom na neustále meniace sa počasie a klimatické zmeny sa tzv. snežné depá stávajú štandardom resp. nevyhnutnosťou vo všetkých strediskách, ktoré organizujú svetové poháre.
Technický sneh vyrobený počas chladných mesiacov zimnej sezóny sa v nich uskladní na ďalšiu sezónu tak, aby tá mohla začať čo najskôr aj za predpokladu nedostatku snehových zrážok alebo nevhodných teplôt na zasnežovanie.
„Aj napriek tomu, že sme vzhľadom na nadmorskú výšku v Osrblí nemali doposiaľ problém s organizáciou veľkých podujatí a vždy sa nám podarilo trate zasnežiť a kvalitne pripraviť, nebolo to vždy jednoduché.
Preto sme po vzore iných biatlonových stredísk aj my tento rok prvýkrát pripravili veľkú kopu snehu, ktorú sme zakryli štiepkou,“ informoval prezident SZB Peter Vozár. Podľa jeho slov by počas leta mala strata predstavovať jednu tretinu z objemu snehu:
„Dve tretiny snehu by sme mali mať k dispozícii pre ďalšiu sezónu, čo by nám malo pokryť trať dlhú až jeden kilometer. Škoda, že bol február veľmi teplý, inak by sa nám podarilo nasnežiť ešte väčšiu kopu.
Má to význam najmä pre našich športovcov, aby mohli čo najskôr trénovať na snehu aj v domácich podmienkach.“
Uskladnený sneh v číslach
Podľa informácií od správcu Národného biatlonového centra Mareka Matiaška sa vyrobilo cca 5 500 až 6 000 m3 snehu, ktorý je na ploche 60×30 m a stúpa do výšky štyroch metrov.
„Nakoľko sme tento rok potrebovali cca 12 000 m3 snehu na všetky trate a štadión a podľa predbežných odhadov budeme mať 30 % straty, tak máme asi jednu tretinu snehu na budúci rok.
Štiepka zakrývajúca sneh je v hrúbke okolo 50 cm, táto hrúbka sa zdá, podľa informácií od kolegov z Čiech, byť ideálna. Dovezený materiál, potrebný na zakrytie kopy, váži cca 220 ton, čo predstavuje približne 10 kamiónov,“ prezradil Marek Matiaško.
V Osrblí sa dbalo aj na prírodu a preto, že štiepka zanecháva menšiu uhlíkovú stopu, vyhrala pred polystyrénom, ktorý sa rovnako používa na tento účel.
red, TASR, foto: facebook