Domov AUTO - MOTO Vedeli ste toto o prilbách F1?

Vedeli ste toto o prilbách F1?

Bezpečnostné prilby sa stali povinnou výbavou oblečenia pretekárov jazdiacich vo formuli 1 v roku 1953. Podobne ako samotné vozidlá zaznamenali odvtedy veľkú evolúciu ich dizajnu a konštrukcie. Napriek tomu, že dnes poskytujú jazdcom ďaleko väčšiu ochranu, poranenia hlavy a krku stále patria k najfatálnejším zraneniam pretekárov.

To najlepšie z ponuky

Moderná prilba musí byť extrémne ľahká a zároveň veľmi pevná. Váži len okolo 1 250 gramov, a tak čo najmenej zaťažuje krčnú chrbticu jazdca pri extrémnych preťaženiach G-silami, ktoré vznikajú napríklad pri prejazdoch zákrutami alebo pri akcelerácii či brzdení. Čo sa týka pevnosti, musí zniesť ťažké nárazy bez toho, aby praskla alebo bola prepichnutá. Rovnako musí byť vyrobená z nehorľavých materiálov.

Prilby F1

Homologizácia pre celý svet

Jazdci F1, rovnako ako aj ostatní pretekári najprestížnejších seriálov, môžu používať len prilby s homologizáciou svetovej automobilovej federácie FIA. Je to záruka, že pretekárom poskytujú tu najlepšiu ochranu. Každý rok prechádzajú bezpečnostnými testami a súčasťou previerky je aj kontrola štruktúry. Prilba je spravidla vyrobená z karbónu, polyethylenu a nehorľavého aramidu. Má viac vrstiev.

Pohodlie a bezpečnosť

Vnútro prilby je mäkké a pevné zároveň. Je rovnako nehorľavé ako overal jazdca. Súčasťou vybavenia je aj komunikačné zaradenie. Štít zakrývajúci priezor je z polykarbonátu. Poskytuje jazdcovi čistý priehľad a je nerozbitný. Viacero jazdcov používa aj štíty, ktoré sú impregnované proti zaroseniu, alebo ktoré majú optickú úpravu pre nočné videnie. Počas veľkých cien majú jazdci na priezore nalepené fólie, ktoré si postupne odlepujú. Chránia čistotu „skla“ napríklad od znečistenia hmyzom.

ŠPORT žurnál 1/2016 (Vlado Dimov, Foto: archív autor)

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii AUTO - MOTO
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

F1: Verstappen má po VC Kanady už 46-bodový náskok na Péreza

Holanďan Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil na Veľkej cene Kanady, deviatom podujatí …