Domov BASKETBAL Veľké finále v NBA

Veľké finále v NBA

Tohtoročná edícia zámorskej NBA sa prehupla už do finále. V ňom sa opäť, už po tretíkrát po sebe, stretávajú Golden State Warriors a Cleveland Cavaliers. Je to vôbec prvýkrát v histórii najlepšej basketbalovej ligy na svete, čo finále obstarajú už tretí rok po sebe tie isté tímy. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch sa z víťazstva tešil vždy niekto iný. V sezóne 2015/2016 to boli Warriors, v sezóne 2016/2017 zas úplne premiérovo Cavaliers. Kto z nich má väčšie šance na úspech tento rok?

Golden State Warriors

Posily

Klubu sa podarilo dokonale posilniť tím. „Bojovníkom“ sa stala jedna z najväčších hviezd NBA Kevin Durant. Už aj tak silný tím sa s týmto príchodom stal takmer neporaziteľný. Ďalšou posilou sa stal Zaza Pachulia. Skúsený pivot má najmä obranné úlohy, ktoré si poctivo plní. Jeho zákrok, ktorým v semifinále Západnej konferencie proti Houstonu nechtiac ukončil sezónu najlepšiemu hráčovi súpera Jamesovi Hardenovi hodnotia odborníci ako kľúčovú udalosť pre postup tímu do konferenčného finále.

Zranenia

Najväčšou stratou pre GS Warriors bola niekoľkotýždňová absencia Kevina Duranta spôsobená zranením kolena. Počas tohto obdobia si tím dokonca pripísal tri prehry po sebe čo sa mu stalo naposledy v roku 2013. Momentálne je na listine zranených len Kevon Looney, ktorý nepatrí ani zďaleka ku kľúčovým hráčom.

Forma

Po posilnení už aj tak silného tímu vstúpil Golden State do súťaže ako vôbec najväčší favorit. Jediné zakolísanie prišlo v marci kedy tím prehral až 5 zápasov. Odvtedy však chlapci okolo Stephena Curryho valcujú. A valcujú aj v play‑off. Do finále ligy sa prevalcovali bez straty kvetinky.

Hra

Golden State Warriors hrá v tejto sezóne snáď najpríťažlivejší basketbal spomedzi všetkých tímov. Rýchla a kolektívna hra pohladí oko každého basketbalového fajnšmekra. Je úplne jedno komu sa darí a komu nie. Skvele zostavený tím vie dokonale nahradiť výpadok aj svojich najväčších hviezd.

Tím

Najväčšou hviezdou tímu je takmer neomylný strelec Stephen Curry. Na krídlach mu sekunduje jeden z najlepších hráčov ligy Kevin Durant a ďalší nemýliaci sa strelec spoza trojkového oblúku Klay Thompson. Pod košom sa Warriors spoliehajú na jedného z najlepších obrancov ligy Draymonda Greena a pivota Zaza Pachuliu. Z lavičky je treba určite spomenúť Davida Westa, Shauna Livingstona či nestarnúceho veterána Andre Iguodala. Keď Golden State minulé leto podpísal Kevina Duranta mnohí komentátori sa domnievali, že to bude mať zlý dopad na hviezdne trio Curry‑Thompson‑Green. Títo traja však veľmi profesionálne zvládli úbytok streleckých príležitostí v zápase a s Durantom vytvorili extrémne dobre fungujúci kolektívny stroj.

Cleveland Cavaliers

Posily

Prvá voľba Clevelandu v letnom drafte padla na šikovného ale drobného rozohrávača Kaya Feldera. Ten počas sezóny viac zohrieval lavičku ako dral tenisky. Dokonca ho v istej fáze sezóny poslalo vedenie do nižšej súťaže. Cleveland počas sezóny cítil, že ak chce pomýšľať na obhajobu titulu, potrebuje posilniť. Kyrie Irvingovi by mal na rozohrávke pomôcť veterán Deron Williams. Ten však nedokáže potiahnuť tím a jeho úlohou je len udržať stav kým si Kyrie aspoň na pár minút počas zápasu oddýchne. Veľké očakávania prišli s ďalším veteránom Andrew Bogutom. Ten mal zaplniť dieru pod košom, ale nešťastne sa zranil hneď pri svojom prvom štarte za Cavs. Na miesto Boguta Cleveland podpísal Larryho Sandersa, ten v 5 zápasoch odohral dokopy 12 minút a tím sa sním rozlúčil, aby jeho miesto ponúkol Tavaresovi. Po skvelom debute sa zdalo, že Cleveland konečne našiel svojho podkošového hráča. Nanešťastie, Tavares si po dvoch odohratých zápasoch zlomil na tréningu ruku a Cavaliers ostali opäť bez pivota. Na krídle sa počas sezóny ku Clevelandu pripojil Derrick Williams, hráč ktorý nie je veľkým esom si však vie zastať svoju pozíciu. Azda najväčším plusom pre Cavaliers bolo získanie ostrostrelca Kyle Korvera z Atlanty. Hráč, ktorý vie za každých okolností prispieť trojočkou je snáď jedinou vydarenou posilou v tejto sezóne.

Zranenia

Najnepríjemnejšou stratou okrem spomínaných, bola absencia JR Smitha, ktorý koncom minulého roka absolvoval operáciu palca, vynechal až polovicu zápasov základnej časti. Momentálne je však už späť a Cavs sa môžu spoľahnúť na jeho dobrú ofenzívnu aj defenzívnu prácu. Zranenia sa nevyhýbali najmä novým posilám (viď vyššie). Aktuálne teda na listine zranených spomínaný Edy Tavares.

Forma

Cleveland po minuloročnom titule naskočil do sezóny ako jeden z veľkých favoritov. Po- čas sezóny však podával veľ- mi kolísavé výkony a zlý záver ho dokonca odsunul na 2. miesto Východnej konferencie za Boston. + V play‑off to však už je iná káva. Cez tri kolá prešiel len s jednou prehrou. Tá prišla prekvapivo doma, keď ho vo finále Východnej konferencie zdolal Boston po koši v poslednej sekunde. Mimo toho však Cleveland podával doteraz dominantné výkony.

Hra

Hra Clevelandu je postavená na silných individualitách, ktoré však spolu dokonale ladia. Neraz v tejto sezóne Cavaliers ukázali, že keď potrebujú jednoducho prepnú na vyšší rýchlostný stupeň a nemajú problém zdolať kohokoľvek. Mínusom oproti Golden Statu je fakt, že Cleveland je doslova závislý na LeBronovi Jamesovi. Ak podá „Kráľ“ svoj priemerný výkon Cleveland sa o výsledok nemusí obávať. Problém nastáva keď LeBron doslova „vybuchne“.

Tím

Najväčšou hviezdou tímu je LeBron James. Obrovskú individualitu majú však Cavs na strednej rozohrávke v podobe Kyrie Irvinga, pod košom zas kraľuje opora Kevin Love, ktorý hrá rád aj na oblúku. Ďalší hráči veľmi vhodne dopĺňajú hviezdne trio, či už je to JR Smith, Channing Frye, Kyle Korver, či veterán Richard Jefferson. Najväčšou slabinou je pozícia centra. Cavaliers mali pri dopĺňaní vhodného striedajúceho hráča na miesto Thompsona obrovskú smolu a tak je práve tento hráč jediným „čistokrvným“ pivotom v tíme.

„Kráľ ‚‚ James pokoril Jordana

Ťahúň Clevelandu Cavaliers a momentálne najväčšia basketbalová hviezda LeBron James si zahrá svoje 7. finále NBA za sebou. LeBron vo finále ligy nechýba od roku 2011 kedy ešte hájil farby Miami Heat. V roku 2012 a 2013 vyhral ligu práve s týmto tímom. V roku 2016 pridal ďalší prsteň pre šampióna NBA už so srdcovým tímom – Clevelandom. Veľký míľnik kariéry ale aj NBA dosiahol LeBron vo finálovej sérii Východnej konferencie proti Bostonu Celtics. V počte bodov nastrieľaných v play‑off zápasoch prekonal legendárneho Michaela Jordana. Ten v 179 play‑off zápasoch zaznamenal 5 987 bodov, LeBron má na konte už 212 play‑off zápasov, v ktorých si pripísal 5 995 bodov.

Jednoznačným favoritom tohto finále je Golden State Warriors. Všetky fakty hovoria práve za zdolaného z minulého ročníka. Treba však pripomenúť, že minuloročné finále bola situácia podobná. Navyše Warriors viedli už 3:1 na zápasy, no napokon na domácej palubovke prehrali aj 7. zápas série a smútili. Práve minuloročná séria je tak výstrahou pre Warriors, aby nič nepodcenili. Nemali by to mať také jednoduché ako v predchádzajúcich kolách a Cleveladnu sa nejaký zápas pravdepodobne podarí ukoristiť. Náš tip je 4:1 pre Golden State Warriors.

ano, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora Admin
Načítať viac v kategórii BASKETBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Dončič s lukratívnou zmluvou

Slovinský basketbalista Luka Dončič podpísal so svojím klubom NBA Dallas Mavericks novú zm…