Domov INÉ Zimné športy VIDEO: Historický úspech dokonaný. Vlhová je najlepšia na svete

VIDEO: Historický úspech dokonaný. Vlhová je najlepšia na svete

Slovenský šport zažil jeden z najkrajších úspechov svojej histórie. Hoci sme nikdy nepatrili k lyžiarskym veľmociam, práve v lyžovaní aktuálne vlaje slovenská vlajka najvyššie. Postarala sa o to Petra Vlhová, ktorá si splnila sen a dosiahla najväčší úspech vo svojej kariére. Po tom, čo v minulej sezóne získala dva malé glóbusy, ako najlepšia pretekárka v dvoch disciplínach – slalome a paralelnom slalome, tentokrát prináša Slovensku Veľký krištáľový glóbus. Po tom, čo ovládla Svetový pohár sa právom stala aktuálne najlepšou lyžiarkou sveta.

Už svoj prvý súťažný štart v novej sezóne premenila Petra Vlhová na pódium, keď v rakúskom Söldene obsadila tretiu priečku v obrovskom slalome. Bol to len odvar toho, aká smršť prišla v nasledujúcich podujatiach.

V nasledujúci dvoch slalomoch vo fínskom Levi a paralelnom slalome v rakúskom Lechu nepustila pred seba žiadnu inú pretekárku.

No a po ďalšom pódiu z obrovského slalomu vo francúzskom Courcheveli a najmä po slalomovom triumfe v Zahrebe sa o nej začalo hovoriť ako o najväčšej favoritke na zisk Veľkého krištáľového glóbusu, teda o vážnej adeptke na celkové víťazstvo vo Svetovom pohári.

Na jeho čele mala výrazný vyše stobodový náskok pred prenasledovateľkami. Zápletka prišla krátko po februárových majstrovstvách sveta, keď po Petriných menej obľúbených disciplínach, zjazde a super­-G, slovenská pretekárka svoj náskok stratila a na čele SP ju vystriedala Švajčiarka Lara Gutová­-Behramiová.

Potom však prišlo podujatie v domácom prostredí a spolu s ním poriadna porcia bodov za druhé miesto v slalome a víťazstvo v obrovskom slalome.

Po nich náskok Gutovej­-Behramiovej výrazne stiahla, aby sa následne vo švédskom Are vrátila na vedúcu priečku SP, keď prvý slalom vyhrala a v druhom fantastickou jazdou v druhom kole napravila chybu z kola prvého, ktorá ju takmer vyhodila z trate.

Do švajčiarskeho Lenzerheidu na finále SP tak prichádzala minulý týždeň s 96-bodovým náskokom na švajčiarsku súperku.

S Gutovou­-Behramiovou sa zahralo počasie

Na stredu a štvrtok bol vo švajčiarskom stredisku naplánovaný zjazd a super­-G, kde sa očakával útok Gutovej­-Behramiovej na vedúcu pozíciu SP. Počasie však malo na celú vec iný názor.

Pre husté sneženie boli organizátori nútení zrušiť celý stredajší program a keďže vo finále SP sa súťaže posúvať nesmú, posledný zjazd sezóny sa nešiel.

Podobne dopadol aj štvrtkový super­-G. Hoci podľa vyjadrenia organizátorov aj po nočnom snežení robili, čo mohli, aby trate pripravili na súťaž, keď sa švajčiarske dejisko odelo do hmly, nebola iná možnosť, ako zrušiť aj super­-G.

Petre Vlhovej v tomto momente stačilo, aby v ostatných dvoch disciplínach aspoň raz skončila na bodovanej priečke, teda do 15-teho miesta. A o tom pri forme a kvalitách slovenskej lyžiarky nepochyboval nik.

Sobotný historický úspech

Pred víkendom sa počasie v Lenzerheide umúdrilo a slovenskí fanúšikovia sa mohli tešiť na nádherný a najmä úspešný športový víkend. V sobotu bol na programe slalom a to je disciplína, v ktorej bola Vlhová v tejto sezóne najúspešnejšia spomedzi všetkých pretekárok, až štyrikrát sa postavila na najvyšší stupienok.

Hneď v úvode prvého kola však urobila zverenkyňa talianskeho trénera Livia Magoniho chybu, ktorá ju výrazne spomalila. S ohľadom na ambíciu získať veľký glóbus bolo však šieste miesto veľmi dobré. Vlhová, ktorá mohla získať aj malý glóbus za celkové víťazstvo v tejto disciplíne, spokojná nebola.

„Na začiatku som spravila chybu, trošku ma to vyviedlo z miery, už odtiaľ som nešla dobre. Stavba trate nie je taká náročná, skôr podmienky, strmina, prvých 20 brán je dobrých, potom je to mäkké. Sú obrovské tlaky a ja som nezvládla toto prvé kolo. Do druhého dám maximum a uvidíme,“ povedala 25-ročná Slovenka pre RTVS.

Trať druhého kola narysoval rakúsky tréner. Pokiaľ by sa Vlhová vo výsledkovej listine posunula na druhé miesto, vybojovala by si slalomovú trofej bez ohľadu na meno víťazky.

Už však neriskovala za každú cenu, v rytmicky postavených bránkach si čoskoro našla svoj rytmus a vyvarovala sa chýb. Po dojazde sa zaradila za Švédku Saru Hectorovú a v tomto momente sa už stala majiteľkou veľkého glóbusu, čím pripravila slovenskému lyžovaniu najväčší úspech v jeho histórii.

O osude malého glóbusu sa rozhodovalo až do konca pretekov. Američanka Shiffrinová útočila na hranici rizika a v záverečných bránkach takmer až za ňou, zaváhanie vyplývajúce z agresívneho prejavu ustála a hodila rukavicu Rakúšanke Liensbergerovej.

Tá sa nezľakla úlohy líderky ani rozbíjajúcej sa trate, spojila dynamiku s istotou a dosiahla najlepší čas v oboch kolách. Petra Vlhová skončila napokon šiesta 3,15 sekundy za víťazkou.

Musím sa z toho vyspať

„Ani si to momentálne neuvedomujem, pretože som trošku sklamaná zo slalomu. Veľký glóbus je veľká drina, absolvovala som celý ročník okrem zjazdu na MS. V prvom rade sa chcem poďakovať môjmu tímu, bez neho by som nedokázal získať veľký glóbus.

Bol to náš cieľ od začiatku sezóny. Naozaj sa veľmi teším, uvedomím si to asi až v nedeľu, keď ho budem mať v ruke. Slalom ma naozaj veľmi mrzí, celú sezónu som viedla a v posledných pretekoch som neurobila najlepší výsledok. Musím sa z toho vyspať a zajtra bude lepšie,“ povedala Vlhová pre RTVS v prvej reakcii po životnom úspechu.

„Začali sme spolu pred piatimi rokmi, keď som sa stretol s rodinou Vlhovcov. Začali sme písať tento príbeh a teraz sme ho naplnili. Dnes je realita, že Petra je najlepšia na svete. Od rána sme vedeli, že to budú ťažké preteky, snažil som sa chrániť tím pred nervozitou,“ zhodnotil tréner aktuálne najlepšej lyžiarky na svete Livio Magoni.

Vyčerpaná ale šťastná

V nedeľnom obrovskom slalome už nešlo o nič. Talianka Marta Bassinová mala na čele poradia disciplíny neprekonateľný náskok a o malom glóbuse tak bolo rozhodnuté. Čerstvá víťazka veľkého glóbusu Petra Vlhová uzatvárala po prvom kole desiatku najlepších, v druhom kole klesla o jednu pozíciu nižšie.

Ako povedala po pretekoch, bola už fyzicky aj psychicky vyčerpaná, navyše silné emócie po životnom úspechu jej nedovolili noc predtým spať.

„Stále tomu nemôžem uveriť. Počas dlhej sezóny som mala moje vrcholy a pády. Už pred jej začiatkom bolo víťazstvo v celkovom poradí naším cieľom, urobila som pre to všetko.

Nebolo jednoduché preskakovať medzi technickými a rýchlostnými disciplínami. Bola to úžasná sezóna a teraz sme veľmi šťastní,“ povedala aktuálne najlepšia lyžiarka sveta krátko po skončení aktuálnej sezóny.

Ohlasy športových osobností:

Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV): „Je to úžasný úspech pre celú krajinu, nielen pre Petru a jej tím, ale pre nás všetkých, ktorí máme radi šport. Až neskôr si uvedomí, čo dokázala, treba na to trocha času, sú to veľké emócie. Sledoval som jej výkony počas celej sezóny, boli sme v kontakte. O to viac ma teší, že už v predstihu získala takúto veľmi cennú trofej.“

Matej Tóth, olympijský víťaz v chôdzi: „Petra robí radosť celému Slovensku a aj nám, členom VŠC Dukla Banská Bystrica. Sledujeme ju a fandíme jej. Každý jej úspech je pre nás veľká motivácia. Musela dokazovať svoju kvalitu celoročne a v rôznych disciplínach. To je naozaj veľký úspech, gratulujem jej.“

Michal Martikán, olympijský víťaz vo vodnom slalome: „Je to veľká inšpirácia aj pre ostatné odvetvia. Je to dôkaz, že aj u nás sa dajú dosiahnuť veľké úspechy.“

Elena Kaliská, olympijská víťazka vo vodnom slalome: „Je to úžasné a neskutočné. Petra išla do každých pretekov naplno a od začiatku smerovala za svojím snom. Má môj veľký obdiv. Patrí jej veľká gratulácia. Opäť sme sa zviditeľnili. Svet musí počítať aj s takou malou krajinou ako je Slovensko.“

Alexander Slafkovský, trojnásobný víťaz SP vo vodnom slalome: „Je to historický úspech. Z malého Slovenska prišlo jedno dievča a zdolalo svetové lyžiarske veľmoci. Asi sa ostatné krajiny škrabú za uchom a pýtajú sa, kde spravili chybu.“

Marián Gáborík, bývalý hokejista, víťaz Stanleyho pohára: „Je to neuveriteľný úspech. Nemôžeme zabudnúť blahoželať ani Petrinej mamine Zuzke, otcovi Igorovi a bratovi Borisovi, ktorí priniesli od jej útleho veku veľkú obetu. Bez nich by nebola tam, kde je. Ja som sledoval skoro každé jej preteky a niekedy to boli obrovské nervy. Je to neuveriteľný úspech pre Slovensko. Petre gratulujem a na zdravie.“

Martin Škrtel, bývalý kapitán futbalovej reprezentácie: „Ako každý športový fanúšik som aj ja sledoval Petrine výkony počas sezóny. Zo všetkých pretekárok mala najstabilnejšiu formu a vyhýbali sa jej aj zranenia. Aj s troškou šťastia, ktoré patrí ku každému úspechu, sa jej podarilo dosiahnuť niečo, o čom sme pred sezónou ani nesnívali. Opäť sa potvrdilo, že sú to najmä športovci, kto robí Slovensku dobré meno v zahraničí. Takéto úspechy ľudí spájajú a verím, že ich bude viac aj v iných športoch.“

Natália Hejková, úspešná basketbalová trénerka: „Je to fantastické, úžasné, bombastické. Nenapadajú mi ďalšie superlatívy na adresu tohto víťazstva Petry a celého Vlha tímu. Cením si, že prešla celou sezónou tak cieľavedome, že ju nerozhodili krátke poklesy po bravúrnom vstupe do sezóny. Dokázala podať najlepšie výkony v najnapätejších chvíľach v jej závere. Bravóóó, Petra!!!“

Ján Laššák, bývalý hokejista, majster sveta: „Petra nám dala dôvod na oslavu. Sledujem jej výsledky aj napriek mnohým povinnostiam. Takto na diaľku jej gratulujem a ďakujem za to, že robí Slovensku takúto reklamu. Ďakovať môžeme aj jej rodičom, ktorí z nej spravili takéhoto športovca, ale nielen športovca, ale aj osobnosť. Ja si nemyslím, že by boli nejakí ľudia, ktorých by iritovala, naopak, svojím správaním a vyjadrovaním ukazuje mladým športovcom, že pokora a tvrdá práca sa vyplácajú. V tejto dobe je to ešte vzácnejšie.“

Daniela Hantuchová, bývalá tenistka, víťazka Pohára federácie: „Petra je dôkaz, že aj keď sme malá krajina, tak s veľkým množstvom neuveriteľne pracovitých ľudí, ktorí si idú za svojím cieľom a dokážu vo svete veľmi veľa. Dúfam, že jej tvrdá práca, disciplína a cieľavedomosť sú príklad pre ďalšie generácie v našom športe a že vďaka jej historickému úspechu vyrastie veľa ďalších malých ‚Petí‘. Je úžasné, čo dokázala, a som veľmi hrdá na ňu a na to, ako nádherne reprezentuje našu krajinu.“

ano, TASR, foto: TASR/AP, video: youtubeNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…