Domov FUTBAL VIDEO: Slabšie povahy neklikajte. Toto sú najhoršie zranenia futbalovej histórie

VIDEO: Slabšie povahy neklikajte. Toto sú najhoršie zranenia futbalovej histórie

244604Najpopulárnejšia hra sveta je nielen o góloch, technických kúskoch, víťazstvách, ale často aj o zákernosti a hrôzostrašných zraneniach. Príklady Federica Mattiella, Djibrila Cissého, Petra Čecha, Alan Smitha, Eduarda a pod. dokonale pripomínajú odvrátenú stránku futbalu.

Federico Mattiello

Najzaujímavejším momentom minuloročného derby talianskej ligy medzi Chievom a AS Rím a rovnako aj momentom, ktorý vôbec nie je pre slabšie žalúdky, bol tvrdý stret 19-ročného Federica Mattiella s Radjom Nainggolanom, po ktorom prvý menovaný zostal na zemi v šoku.

Mattiello svojho belgického protivníka nešetrne fauloval, tento moment bol ale viac bolestivý pre neho, veď si na dvakrát zlomil nohu!

Djibril Cissé

Dve ťažké zlomeniny, ktoré ovplyvnili kariéru francúzskeho útočníka, sa radia medzi najhoršie futbalové momenty vôbec.

Prvý prišiel v roku 2004, keď si v súboji jeho vtedajšieho zamestnávateľa Liverpoolu s Blackburnom zlomil naraz holennú aj lýtkovú kosť. Stret s protihráčom Jayom McEveleym označil dnes 33-ročný Cissé za svoju najhoršiu spomienku.

Lenže podobná prišla aj o dva roky na to, v 2006 v prípravnom zápase Francúzska s Čínou sa pri takpovediac nevinnom súboji pri autovej čiare zvíjal od bolesti opäť.

Eduardo

Mnohí si rovnako dobre pamätáme aj na zranenie niekdajšieho hráča Arsenalu Eduarda da Silvu. Tomu v roku 2008 po nevyberanom sklze členok doslova na polovicu zlomil Martin Taylor.
Manažér The Gunners Arséne Wenger sa vtedy vyjadril, že obranca Birminghamu by mal byť doživotne suspendovaný.

To sa, samozrejme, nestalo. Istým ale je, že toto zranenie malo výrazný vplyv na ďalšiu kariéru brazílskeho Chorváta, ktorému sa po návrate na trávniky už na požadovanú úroveň dostať nepodarilo.

Aaron Ramsey

Ďalším do partie je opäť hráč Arsenalu, welšský futbalista Aaron Ramsey, ktorý len potvrdzuje, že anglický futbal je miestami viac než tvrdý.

V 2010 to dokonale okúsil, keď mu nohu hororovým zákrokom zlomil kapitán Stoke City Ryan Shawcross.

Alan Smith

Naozaj bizarným je zranenie niekdajšieho hráča Leedsu a Manchestru United.

Smith k nemu totiž neprišiel v žiadnom ostrom súboji, ale nohu mu ranou z priameho kopu zlomil John Arne Riise, v tom čase (2006) pôsobiaci v liverpoolskom FC.

Petr Čech a Abdelhafid Tasafaout

Zatiaľ čo prvého menovaného pozná celý svet, alžírsky futbalista Abdelhafid Tasafaout je známy len tým, ako počas futbalového zápasu takmer prišiel o život.

Duel Afrického pohára národov 2002 medzi Alžírskom a Mali bol poznačený stretom dnes 46-ročného bývalého stredopoliara s náprotivkom Boubacarom Diarrom.

Tasafaout napokon z hrôzostrašného stretu, po ktorom sa začali húfne šíriť reči, že pri ňom dokonca prišiel o život, vyviazol „len“ so zlomeným nosom a prehltnutým jazykom, čo bol aj dôvod, že po strete istý čas nehybne ležal na trávniku.

Gólmana Chelsea Petra Čecha zasa v roku 2006 v súboji s Readingom kopol pri nájazde na bránu do hlavy Stephen Hunt.

Český reprezentant bol s podozrením na krvnú zrazeninu na mozgu okamžite prevezený do nemocnice, čo sa našťastie nepotvrdilo, aj tak ale musel absolvovať operáciu zlomenej lebky.

Zároveň je tu vysvetlenie, prečo dodnes počas zápasov nosí na hlave ochrannú helmu.

Marcin Wasilewski

Ešte v čase, keď obliekal dres belgického Anderlechtu, prišiel tento poľský obranca k zraneniu pri ktorom zamrazí.

V dueli s konkurenčným Standardom Liége si totiž na neho nepríjemne vyšliapol Alex Witsel výsledkom čoho bolo pre v súčasnosti zadáka Leicestru niekoľko dlhých mesiacov bez futbalu.

Patrick Battiston

Aktuálne takmer šesťdesiatnik si veľmi nerád spomína na rok 1982, konkrétne na súboj Francúzska s Nemeckom, počas ktorého mu gólman súpera Harald Schumacher pri výskoku nešetrne privodil kómu.

Áno, čítate dobre, Patrick Battiston upadol po údere do hlavy do bezvedomia priamo na trávniku, navyše mu protihráč zlomil čeľusť, vyrazil štyri zuby a prišiel aj k poškodeniu stavcov.

56-násobný reprezentant krajiny galského kohúta ale potreboval na rekonvalescenciu ani nie polroka, po piatich mesiacoch sa už preháňal po trávniku.

Alf Inge Haaland

Spor s Royom Keanom v istom momente svojej kariéry poriadne oľutoval. Manchesterské súboje United vs City sú síce často veľmi tvrdé, do popredia sa dostáva rivalita a tvrdé zákroky, ale aby musel duel pre jedného z aktérov dopadnúť tak, ako to bolo v prípade Nóra Haalanda…

Ten v jednom z predošlých súbojov obvinil Roya Keana zo simulovania, Ír mu to tak v 2001 vrátil aj s úrokmi v podobe na polovicu zlomenej kývajúcej sa nohy, hodín veľkých bolestí a zdĺhavej liečby.

Niekdajší kapitán Man Utd sa vo svojej biografii priznal, že do tohto stretnutia šiel s úmyslom Haalanda zraniť.

David Busst

Moment, keď aj taký tvrďas, akým svojho času bol brankár Manchestru United Peter Schmeichel, odvráti zrak resp. sa mu do očí nahrnú slzy, spadá pod rok 2006, presnejšie pod súboj „červených diablov“ s Coventry.

V ňom takmer o nohu prišiel futbalista v tejto dobe treťoligového Coventry David Busst, ktorý po rohu svojho tímu vletel do súboja s Irwinom a McClairom oboma nohami napred.

Niekoľko úspešných operácií a dlhá liečba napokon oddialili najhoršie – futbalistovi nohu amputovať nemuseli. Prišiel však o kariéru.

Ákos Szarka

A čo Slovensko? Samozrejme, ani futbal u nás nie je výnimkou, príkladom za všetky je odporný zákrok Ákosa Szarku (Dunajská Streda) na Seničana Tomáša Kóňu, ktorému v sezóne 2013/14 úmyselne zlomil ihlicu, poškodený mal navyše odtrhnuté väzy v členku.

Zákrok je na videu v čase 2:45 min

Príkladov priam šialených zranení je, samozrejme, viac. Pre tých, ktorým sa náhodou málilo, je tu ešte krátka kompilácia.


pkl (archív www.nasenovinky.sk), foto: twitter

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii FUTBAL
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Calzona predstavil nového asistenta a nomináciu na LN

Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona predstavil minulý týždeň…