Domov HOKEJ VIDEO: V Chicagu vzdali hold Stanovi Mikitovi

VIDEO: V Chicagu vzdali hold Stanovi Mikitovi

Prvý zápas novej sezóny Chicaga Blackhawks vo svojom domovskom stánku United Center venovali „jastraby“ svojmu bývalému hráčovi Stanovi Mikitovi, ktorý sa nezmazateľne zapísal do klubovej histórie. Slovenský rodák zomrel v auguste tohto roka, no v Chicagu na neho nezabúdajú.

Pred prvým domácim zápasom novej sezóny NHL spomínali „čierni jastraby“ zo Chicaga na hokejovú legendu spomienkovým emotívnym videom a následne mu preplnená aréna United Center venovala symbolických 21 sekúnd ticha.

Mikita na svojom chrbte nosil práve toto číslo – 21. Ceremoniálu sa zúčastnila aj Mikitova rodina, pričom jeho manželka Jill hodila aj slávnostné buly zápasu medzi Chicagom Blackhawks a Torontom Maple Leafs (zápas skončil víťazstvom hostí 7:6 po predĺžení).

Na ľade Jill robili spoločnosť aj ďalšie klubové legendy Bobby Hull, Tony Esposito či Chris Chelios. Chválou na adresu hokejovej legendy nešetril moderátor ceremoniálu Pat Foley:

„Bol to jeden z najikonickejších hráčov, ktorý si kedy obliekal dres Blackhawks. Jeho talentu a láskavosti sa vyrovnali už iba jeho povaha a dobré srdce,“ a ani tréner Chicaga Joel Quenneville:

„Bol to špeciálny človek nielen v rámci našej organizácie, ale v rámci celej komunity v Chicagu. V lete, keď sme ho stratili, to bolo pre nás ťažké. Toto je však pekná spomienka.“

Video venované hokejovej legende

Stan Mikita

Narodil sa 20. mája 1940 ako Stanislav Guoth v dnes už neexistujúcej liptovskej obci Sokolče. Ako osemročného ho rodičia z komunistického Československa poslali za tetou a strýkom do Kanady, kde prijal ich meno Mikita.

V drese Chicaga Blackhawks sa z neho stal jeden z najlepších hokejistov histórie a právom bol uvedený aj do medzinárodnej hokejovej Siene slávy.

Za „jastrabov“ odohral 1 394 zápasov a pripísal si 926 asistencií a 541 gólov. Okrem toho hokeju priniesol aj zahnutú čepeľ hokejky a nosenie prilby.

V roku 2015 Mikitovi diagnostikovali demenciu s Lewyho telieskami, degeneratívne ochorenie mozgového tkaniva, v dôsledku ktorej podľa svojej rodiny veľmi trpel. 7. augusta tohto roku hokejová legenda navždy opustila tento svet.

sam, foto: SITA

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii HOKEJ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Sekera ukončil kariéru

Slovenský hokejový obranca Andrej Sekera ukončil vo veku 36 rokov aktívnu kariéru. Hoci ma…