Domov INÉ Zimné športy VIDEO: Vlhová v Garmischi s najlepším výsledkom v super-G

VIDEO: Vlhová v Garmischi s najlepším výsledkom v super-G

Svetový pohár v alpskom lyžovaní žien sa minulý týždeň presunul do nemeckého Garmisch­-Partenkirchenu. Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej sa zadarilo, keď v druhých pretekoch dosiahla najlepšie umiestnenie v super­-G v doterajšej kariére. Jej náskok na čele celkového rebríčka sa však scvrkol na 42 bodov.

Vo štvrtok ani v piatok sa v Garmischi nemohli konať tréningy zjazdu, takže namiesto neho sa v sobotu súťažilo v náhradnom super­-G za švajčiarsky St. Moritz.

Zvládla kritický okamih

Vlhová sa na trať vydala so štartovým číslom 14. V úvode sa snažila čo najdlhšie držať v zjazdovom postoji, terénna nerovnosť jej rozhodila lyže, kritický okamih však zvládla, ako aj vzápätí skok s následnou zmenou smeru. Postrážila si tiež nájazd do záverečnej pasáže a v cieli sa zaradila na priebežnú šiestu pozíciu s mankom 1,27 s na líderku.

Vlhová napokon obsadila desiate miesto, keď jej na tretiu priečku Gagnonovej chýbalo 34 stotín. Medzi piatym miestom Rakúšanky Christine Scheyerovej a Vlhovej desiatym, bol iba 11-stotinový rozdiel. Za víťaznou Švajčiarkou Larou Gutovou­‑Behramiovou zaostala o 1,27 sekundy.

Druhá skončila Nórka Kajsa Vickhoff Lieová s odstupom 68 stotín a tretia bola Kanaďanka Marie­‑Michele Gagnonová (+0,93 s). Gagnonová poradím na pódiu zamiešala prekvapujúco s vyšším štartovým číslom 29.

V super­-G prvýkrát na pódiu

V nedeľu mal byť v rovnakom dejisku na programe riadne plánovaný super­-G. Pre hmlu ho však organizátori presunuli na pondelok. A spravili dobre. Našej pretekárke tento deň sadol a dosiahla v tejto disciplíne svoj najlepší kariérny výsledok a zároveň sa vôbec po prvýkrát dostala na stupeň víťazov.

Doteraz bola v super­‑G najlepšie štvrtá, pred rokom v talianskom La Thuile. V pondelok však nestačila len na favorizovanú Švajčiarku Laru Gutovú­‑Behramiovú, stratila na ňu 28 stotín sekundy, tretia skončila už s väčším odstupom Rakúšanka Tamara Tipplerová (+0,74 s). Vlhová dosiahla 41. pódiové umiestenie v prestížnom seriáli.

„V prvom rade sa veľmi teším, že mi to konečne vyšlo na to pódium. Už v predošlom super­-G som bola k nemu blízko. Dnes som išla do toho naplno. Vedela som, ktoré pasáže mám ako prejsť. Spravila som všetko tak, ako som mala.

Boli tam malé chybičky, ale to sú už detaily. Cítila som sa veľmi dobre, sústredila som sa na to, aby som pustila lyže. Vyšlo to, veľmi sa teším z druhého miesta,“ povedala slovenská lyžiarka pre RTVS.

Švajčiarka Gutová­-Behra­miová potvrdila skvelú formu a vďaka dvom víťazstvám v super­‑G stiahla náskok Vlhovej na čele celkového hodnotenia SP už na 42 bodov. Tretia je Michelle Gisinová, ktorá v sobotu neštartovala a v pondelok bola 11.

Nepríjemné zranenie Goggiovej

Talianska zjazdárka Sofia Goggiová si v nedeľu nešťastne poranila koleno. Zranenie utrpela krátko po zrušení super­‑G, keď schádzala zo štartového priestoru dolu svahom spolu s ostatnými pretekárkami a nepríjemne pritom spadla. Podľa Talianskej lyžiarskej federácie (FISI) si zrejme podvrtla pravé koleno.

FISI neuviedla ďalšie detaily, iba oznámila, že olympijská šampiónka v zjazde z Pjongčangu 2018 mierila do Milána na ďalšie vyšetrenia k zväzovým lekárom. Goggiová po páde nedokázala sama zlyžovať dolu do údolia. Jej účasť na domácich MS v Cortine d’Ampezzo, ktoré sa konajú už budúci týždeň, je ohrozená.

ano, TASR, foto: TASR/AP, video: youtubeNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…