Domov FUTBAL Víťazmi Ligy národov sa stali Francúzi

Víťazmi Ligy národov sa stali Francúzi

Francúzski futbalisti sa stali víťazmi druhej edície Ligy národov. Po tom, ako si poradili v semifinále s Belgickom, zdolali v atraktívnom finále na milánskom San Sire Španielov. V boji o tretie miesto mali v talianskom Turíne navrch domáci, ktorí porazili Belgicko.

Miestenku do finále si najskôr vybojovali Španieli. V Miláne zdolali domáci výber 2:1 vďaka dvom gólom Ferrana Torresa a ukončili taliansku rekordnú šnúru 37 zápasov bez prehry.

Útočník Manchestru City udrel prvýkrát v 17. minúte, aby v druhej nadstavenej minúte stanovil hlavou skóre prvého polčasu na 2:0. Hoci museli Taliani doháňať dvojgólový náskok súpera, Španieli nepoľavili v aktivite a mohli to byť práve oni, kto sa mohol tešiť z ďalšieho presného zásahu.

Donnarumma v talianskej svätyni však držal aké také šance svojho tímu. Talianom sa podarilo v 83. minúte znížiť zásluhou Pellegriniho, no na vyrovnávajúci gól už neostával čas ani energia. Španieli tak svojmu súperovi odplatili semifinálovú prehru z tohtoročného európskeho šampionátu.

V druhom semifinálovom zápase mali všetko vo svojich rukách Belgičania, po skvele zvládnutom prvom polčase odchádzali do šatní s náskokom 2:0.

Francúzi však rýchlo vyrovnali a v samom závere duelu zaznamenali dokonca víťazný gól. Hviezdami nabitý francúzsky tím mal problém dostať sa cez pozornú obranu Belgicka.

To si na druhej strane vypracovalo niekoľko sľubných šancí. Skóre otvoril v 37. minúte Carrasco, o tri minúty neskôr zvyšoval na dvojgólový náskok nechytateľnou delovkou Lukaku.

Francúzi naskočili do druhého polčasu ako vymenení a bolo otázkou času, kedy niektorá z ich príležitostí zapadne za Courtoisa. Stalo sa tak v 62. minúte, keď sa presadil Benzema.

V 69. minúte po zákroku na Griezmanna prisúdil VAR jedenástku pre francúzsky tím. Hoci Courtois uhádol smer Mbappého strely, na loptu si nesiahol – 2:2. Ani po vyrovnávajúcom góle tlak Francúzov neopadol. Odmenou im bol víťazný gól z kopačky Hernandeza v 90. minúte.

Bronzoví Taliani

V nedeľu na štadióne Juventusu Turín sa prvý polčas duelu o tretie miesto hral bez gólov. Belgičanom chýbal hviezdny útočný trojlístok, Lukaku a E. Hazard si doliečovali svalové zranenia a tréner Martinez nechal odpočívať aj De Bruyneho, Taliani zas začali bez vykartovaného Bonucciho, ale i Jorginha, Verrattiho či Insigneho.

V prvom polčase mali viac z hry domáci, no presadiť sa nedokázali. Okamžite po zmene strán však poslal domácich do vedenia Barella. „Ázúrovým“ po góle ešte viac zachutilo a Belgičania sa ocitli pod silným tlakom, odmenou im bola VARom prisúdená penalta, ktorú so šťastím premenil Berardi.

Belgičania v závere zvýšili herné úsilie, no znížiť sa im podarilo až v 86. minúte. Po rýchlej rozohrávke Courtoisa a pase De Bruyneho „precedil“ loptu pomedzi Donnarummove nohy de Ketelaere.

Na vyrovnanie hosťom už však nezostal čas a tak v druhom ročníku LN obsadili 4. miesto, bronz získali úradujúci majstri Európy.

Rozhodol Mbappé

Finálový zápas zniesol najprísnejšie kritériá, i keď v prvom polčase diváci na milánskom štadióne San Siro gól nevideli. Tímy sa striedali v šanciach a ujať vedenia sa mohol ktorýkoľvek z nich, no defenzívy pracovali na sto percent.

Bez gólov sa hralo vyše hodinu, no následne v priebehu dvoch minút padli hneď dva. Španielskemu gólu predchádzala superšanca Francúzov, keď Hernandez v šestnástke strelou bez prípravy trafil brvno, od ktorého sa lopta odrazila tesne pred bránkovú čiaru.

V následnom protiútoku Busquets vysunul Oyarzabala, ktorý vyhral súboj s Upamecanom a prestrelil Llorisa – 1:0. Furia roja sa však z vedenia dlho netešila.

Hneď po rozohraní sa totiž odhodlal k strele z hranice šestnástky Benzema a hoci si Simón na loptu jemne siahol, fantasticky mierená lopta skončila za jeho chrbtom – 1:1.

Po divokom úseku hry sa dianie upokojilo a tímy boli pozornejšie v defenzívach. Španielska však v 80. minúte neustrážila Mbappého, ktorý sa dostal za obrancov a prekonal Simóna.

Situáciu posudzoval aj VAR, keďže Mbappé bol viditeľne v offsajde, avšak jemný dotyk španielskeho obrancu Garciu ešte pred dotykom Francúza znamenal, že ten hral v súlade s pravidlami – 1:2.

Španieli sa v závere vrhli do útoku. V 88. minúte mohol vyrovnať Oyarzabal, ale Lloris pohotovo zareagoval, v nadstavenom čase sa po rohovom kope dostal k strele Pino, ale aj jeho veľkú šancu zneškodnil francúzsky brankár.

Francúzi tak vystriedali na tróne Portugalcov a tešia sa z premiérového titulu v Lige národov.

ano, TASR, foto: TASR/AP