Domov INÉ Zimné športy Vlhová má pred finále 96-bodový náskok na čele SP

Vlhová má pred finále 96-bodový náskok na čele SP

Vo švédskom Are bojovala minulý víkend slovenská lyžiarka Petra Vlhová o ďalšie body do Svetového pohára. Už po 1. slalome sa vrátila na čelo priebežného poradia prestížneho seriálu. V druhom slalome pokazila prvé kolo, no napriek tomu sa dostala do najlepšej desiatky.

Tréner Petry Vlhovej Livio Magoni po vydarenom víkende v Jasnej avizoval, že si do Are idú po 200 bodov, aby si pripravili čo najlepšiu pozíciu do záverečného podujatia SP v Lenzerheide.

Jubilejné víťazstvo ju vrátilo do čela SP

Tento scenár sa začal napĺňať už v piatok, keď Vlhová ovládla prvé kolo slalomu o 41 stotín sekundy pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Túto pozíciu si udržala aj po druhom kole, a napokon triumfovala o 20 stotín sekundy pred Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou, tretia skončila Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá zaostala o 0,64 s.

Pre slovenskú pretekárku to bolo jubilejné 20. víťazstvo vo svetovom pohári, ale najmä sa vďaka 100 bodom opäť dostala do čela priebežného poradia SP. Na Švajčiarku Laru Gutovú­-Behramiovú, ktorá vo Švédsku chýbala, keďže v slalomových disciplínach sa rozhodla neštartovať, mala k dobru 64 bodov.

„Každé víťazstvo je pre mňa dôležité, aby som získala sebavedomie a aby som sa cítila lepšie. Čoraz viac sa blížime ku koncu sezóny. Vždy som sa koncentrovala na moje lyžovanie a nerozmýšľala som o bodoch ani glóbusoch. Je stále ťažšie nemyslieť na to, lebo úprimne, začínam byť unavená, sezóna trvá od októbra. Je náročné zostať pokojná, ale chcem lyžovať tak, ako viem. Čo sa stane, to sa stane,“ povedala Slovenka v prvej televíznej reakcii.

Po pokazenom prvom kole zariskovala

Podobný výsledok chcela Peťa zopakovať aj v sobotu. Dvadsaťpäťročná Slovenka hneď po štarte 1. kola urobila obrovskú chybu, takmer minula bránku, ale napokon sa dokázala vrátiť na trať. Veľkú stratu však už nedokázala zmazať, za líderkou Shiffrinovou zaostala o 2,95 sekundy a napokon obsadila až 27. miesto.

V druhom kole nemala čo stratiť a tak zariskovala. Lyže pustila naplno a najmä druhú časť trate zvládla excelentne. Napokon zajazdila najlepší čas druhého kola a posunula sa o 19 miest na celkové ôsme.

„V druhom kole som musela riskovať. Povedala som si, že buď získam nula bodov, alebo vsadím všetko na jednu kartu. Nemala som čo stratiť,“ uviedla Vlhová. Do celkového hodnotenia SP získala 32 bodov. V boji o veľký glóbus má tak pred finále SP v Lenzerheide pred druhou Švajčiarkou Larou Gutovou­-Behramiovou náskok 96 bodov.

O všetkom sa rozhodne v Lenzer­heide

Švajčiarske stredisko v Lenzerheide hostí finále Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní žien i mužov, kde sa predstaví najlepšia tridsiatka pretekárov v danej disciplíne. Na programe sú všetky disciplíny. Už v stredu 17. marca bol na pláne zjazd, na štvrtok super­-G a celá sezóna Svetového pohára by mala vyvrcholiť cez víkend slalomom a obrovským slalomom.

Okrem Veľkého glóbusu určeného víťazovi Svetového pohára bude Petra Vlhová bojovať aj o malý glóbus – v slalome vedie pred Liensbergerovou o 22 bodov.

V Lenzerheide bude viať aj ďalšia naša vlajka. Adam Žampa sa ako prvý Slovák dostal medzi najlepšiu tridsiatku a premiérovo sa predstaví vo finále SP. Štartovať bude v obrovskom slalome, v ktorom mu patrí celkovo 24. priečka.

ano, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…