Domov INÉ Zimné športy Vlhová sa triumfom v Are vrátila do boja o Veľký glóbus

Vlhová sa triumfom v Are vrátila do boja o Veľký glóbus

Už istá držiteľka Malého glóbusu za slalomovú časť tejto sezóny Svetového pohára (SP) Petra Vlhová mala cez víkend ideálnu šancu výrazne skresať náskok Američanky Mikaely Shiffrinovej na čele celkového poradia SP. V jej obľúbenom stredisku Are boli totiž na pláne obrovský slalom i jej obľúbený slalom.

Deklasovala konkurenciu

Už v piatok bol na programe obrovský slalom. Slovenská reprezentantka sa usadila na čele už po prvom kole. Mala náskok 0,03 sekundy pred Taliankou Martou Bassinovou, priebežne tretia bola domáca spolufavoritka Sara Hectorová s odstupom 29 stotín.

Vlhová nedokončila predchádzajúcu súťaž vo švajčiarskom Lenzerheide už v prvom kole, ale na švédske stredisko má v tejto disciplíne najkrajšie spomienky, keď tu vyhrala v roku 2019.

Tesne za tretím medzičasom síce urobila veľkú chybu a musela výrazne korigovať, aby sa zmestila do nasledujúcich bránok, no vďaka tomu, že si predtým vytvorila slušný náskok, v zelených číslach sa udržala až do cieľa.

Druhé kolo sa už konalo pod umelým osvetlením, rovnako ako pri Vlhovej triumfe na MS 2019. Bassinová fyzicky náročnou jazdou viedla o 0,46 s a hodila rukavicu Vlhovej.

Slovenka ju zodvihla vo veľkom štýle, išla agresívne a zároveň čisto, tentoraz sa vyhla akýmkoľvek zaváhaniam a treťou najrýchlejšou druhou jazdou deklasovala konkurenciu. V cieli jej namerali o 1,24 sekundy rýchlejší čas ako Bassinovej a o 1,70 s rýchlejší ako tretej Shiffrinovej.

V rebríčkoch stúpa

Vlhová si pripísala šieste víťazstvo v tejto sezóne SP, prvé v „obráku“ po piatich triumfoch v slalome. Celkovo v prestížnom seriáli slávila úspech v tejto disciplíne šiestykrát, predtým sa radovala vlani v marci na domácom snehu v Jasnej.

Vo veku 26 rokov nezadržateľne stúpa aj v historických tabuľkách, 26. triumfom sa na štrnástej priečke ženského poradia vyrovnala Švajčiarke Michele Figiniovej a Slovinke Tine Mazeovej.

Na konte má už 55 pódiových umiestnení. „Po vyše roku som naspäť na pódiu v obrovskom slalome a rovno na najvyššom stupienku. Už od rána som sa cítila veľmi dobre.

V prvej jazde som sa dopustila chýb, ale v druhom kole som predviedla môj najlepší výkon. Som naozaj šťastná,“ povedala Vlhová, ktorá stiahla náskok Shiffrinovej v celkovom poradí na 77 bodov.

Pódium bez oboch najlepších

Času na oslavy však nebolo veľa, nakoľko už v sobotu čakal na pretekárky slalom, teda Vlhovej najsilnejšia disciplína. Slovenská lyžiarka bola po prvom kole druhá, na líderku Dürrovú strácala osem stotín.

Do druhého kola vyštartovala dobre, na prvých dvoch medzičasoch bola v zelených číslach, v strede trate však stratila a napokon prišla do cieľa s mankom 25 stotín na Liensbergerovú.

Od pódiového umiestnenia ju napokon delili len dve stotiny. Ani Dürrová napokon svoju jazdu nezvládla ideálne a skončila až za Vlhovou.

Líderka celkového hodnotenia Shiffrinová obsadila deviatu pozíciu, Vlhová tak skresala jej náskok pred finále SP na 56 bodov. Zaujímavosťou je, že naposledy 12. januára 2016 vo Flachau sa stalo, že na stupni víťazov SP v slalome chýbali obe tieto pretekárky.

Pred finále SP vo Francúzsku je boj o veľký krištáľový glóbus otvorený, 26-ročná Shiffrinová ich má doma už tri z rokov 2017 až 2019.

Slovenská obhajkyňa celkového prvenstva v SP už získala tohtoročný malý glóbus za slalom, podarilo sa jej to druhýkrát v kariére (2020, 2022).

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…