Domov INÉ Zimné športy Vlhová si podmanila Jasnú a stiahla náskok v SP

Vlhová si podmanila Jasnú a stiahla náskok v SP

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla jedno z najemotívnejších víťazstiev vo svojej kariére. Nielenže sa dočkala triumfu na domácom podujatí Svetového pohára v Jasnej, ale presadila sa v obrovskom slalome, v ktorom sa v uplynulom období trápila.

Kolotoč Svetového pohára žien v zjazdovom lyžovaní sa minulý víkend presunul do Jasnej. Najväčšiu pozornosť prirodzene pútala domáca pretekárka Petra Vlhová, ktorá týždeň predtým stratila vedúcu pozíciu vo Svetovom pohári.

Fanúšikovia si priali, aby sa Petra vrátila do boja o Veľký glóbus práve na domácom kopci. A Peťa nesklamala!

Po slalome „trošku smutná“

V prvom kole sobotného slalomu predviedla Vlhová skvelú jazdu a zaslúžene ho ovládla o 27 stotín pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. V druhom kole však americká lyžiarka predviedla fenomenálnu jazdu a hoci dala Slovenka do toho všetko, napokon to stačilo „len“ na druhé miesto.

„V prvom kole ide človek naplno, v druhom to už je náročnejšie. Poviem úprimne, že nie je ľahké stáť doma ako posledná na štarte. Bola som však plne koncentrovaná, mala som v hlave jediný cieľ, dať do toho všetko, aby som zvíťazila. Takýto je šport a aj druhé miesto je veľmi pekné,“ povedala 25-ročná slovenská reprezentantka.

„Už včera, ako aj dnes, som sa na štarte tešila, že môžem byť doma, aj keď je to náročné. Veľmi sa teším, že som na pódiu v Jasnej. Zároveň zamrzí, keď je človek prvý a pohorší si o jedno miesto. Teším sa, ale na druhej strane som trošku smutná, že som nedokázala potvrdiť vedúcu pozíciu z prvého kola,“ doplnila mierne sklamaná Vlhová.

V „obráku“ Kvetinová kráľovná

V nedeľu čakal na pretekárky obrovský slalom. Na severnom svahu Chopku vládlo jasné, slnečné počasie, oproti sobote bola podložka ešte ľadovejšia. Prvé kolo sa najviac vydarilo Shiffrinovej, išla s citom a našla ideálny rytmus.

Vlhová predviedla v domácom stredisku so štartovým číslom 3 takisto plynulú jazdu, na prvých dvoch medzičasoch za Američankou iba mierne zaostávala, na treťom medzičase už viedla o dve stotinky, nakoniec sa zaradila na priebežné druhé miesto. So svojou jazdou však bola nesmierne spokojná.

„Išlo sa mi oveľa lepšie ako v predchádzajúcich obrovských slalomoch. Bola som pred pretekmi nastavená tak, že pôjdem naplno, že nemám čo stratiť. Konečne som predviedla moju jazdu, aj keď v spodnej časti som trochu urobila chybu,“ poznamenala Vlhová pre RTVS.

V druhom kole šla Slovenka od úvodu plynulo, držala si ideálnu líniu, síce postupne strácala z 82-stotinového náskoku, do cieľa však doviezla 16 stotín k dobru na Novozélanďanku Robinsonovú, ktorá predviedla najlepšiu jazdu druhého kola. Zároveň hodila rukavicu Shiffrinovej.

Pred jazdou Američanky museli pracovníci na trati opraviť zlomenú bránu. Shiffrinová si držala rytmus, ale chýbala jej iskra a klesla o dve priečky až na tretie miesto. Po jej dojazde vypukli v slovenskom tábore obrovské oslavy pokropené slzami šťastnej Vlhovej.

„Veľmi sa teším, že to vyšlo. V sobotu som bola po druhom mieste trošku smutná, ale dnes môžem byť hrdá sama na seba. Aj keď to bol boj s nervami, na štarte som bola pokojná. Vedela som, čo presne budem robiť a ako pôjdem.

V hlave som nemala nič, len to, že chcem podať maximum. Aj som to urobila, takže som naozaj veľmi šťastná,“ povedala 25-ročná slovenská reprezentantka.

Vlhová si pripísala na konto 19. triumf v SP, z toho piaty v „obráku“. V tejto disciplíne zaknihovala prvé víťazstvo v aktuálnej sezóne a v Jasnej ju korunovali za Kvetinovú kráľovnú.

Momenty, aké sa nedajú opísať

Vlhová sa v súčte časov oboch súťažných dní stala aj víťazkou 82. ročníka Veľkej ceny Demänovských jaskýň. Toto ocenenie nezískala prvýkrát v kariére, tešila sa z neho aj pred dvoma rokmi, keď v Jasnej vyhrala obrovský slalom i slalom v rámci Európskeho pohára:

„Celkovo to hodnotím veľmi dobre, včera druhé miesto, dnes som dokázala zvíťaziť. Sú to momenty, aké sa nedajú opísať. Toto víťazstvo je jedno z najemotívnejších v mojej kariére, pretože v obrovskom slalome som sa trošku trápila a dnes som dokázala vyhrať.

Navyše sa mi to podarilo doma v Jasnej a keď sa tieto dve veci spoja dokopy, tak je to naozaj jedno z tých najlepších a najkrajších víťazstiev,“ povedala šťastná Vlhová.

Tá si navyše za víkend pripísala 180 z možných 200 bodov a výrazne zlepšila svoju pozíciu v boji o historický veľký glóbus. Za vedúcou Švajčiarkou Larou Gutovou­‑Behramiovou, ktorá v slalome neštartovala a v „obráku“ skončila až deviata, zaostáva už len o 36 bodov.

„Som šťastný kvôli všetkým ľuďom okolo, v prvom rade kvôli Petre, rodine a jej fanúšikom. Aj keď do Jasnej nemohlo prísť veľa ľudí pre opatrenia súvisiace s koronavírusom, som si istý, že Slovensko je dnes veľmi šťastné,“ vyhlásil Vlhovej tréner Livio Magoni.

„Druhé kolo nebolo z jej strany úplne najlepšie, určite vie Petra lyžovať lepšie, ale hlavné je, že vyhrala a získala dôležité body. Napravili sme našu situáciu oproti predošlým týždňom. Koncentrujeme sa na našu poslednú prioritu, tá znamená niečo veľké,“ povedal Magoni.

Do Are po 200 bodov

Seriál SP žien sa teraz presúva do Are, vo švédskom stredisku sú v piatok a sobotu na programe dva slalomy. Sezóna vyvrcholí finálovými pretekmi vo švajčiarskom Lenzerheide (17.-21. marca).

„Teraz ideme do Are, kde musíme urobiť 200 bodov pred záverom vo Švajčiarsku. Verím, že do Lenzerheide pôjdeme z prvého miesta celkového poradia a tam sa potom rozhodne,“ dodal Vlhovej tréner.

ano, TASR, foto: TASR/Michal SvítokNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Zimné športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Vlhová prelomila čakanie na triumf, vo Flachau sa jej darí

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. V nočnom s…