Domov CYKLISTIKA Začala sa Tour de France 2021: Sagan na jubilejnej Tour s rovnakými cieľmi

Začala sa Tour de France 2021: Sagan na jubilejnej Tour s rovnakými cieľmi

V sobotu 26. júna odštartovala v Breste 108. edícia legendárnych cyklistických pretekov Tour de France. Rovnako ako vlani za prísnych protipandemických opatrení, no už v tradičnom termíne na začiatku leta. V pelotóne opäť nechýba Slovák Peter Sagan, ktorý sa pokúsi znovu vybojovať etapové vavríny, získať ďalší zelený dres a vylepšiť tak vlastný rekord.

Tour odštartovala o týždeň skôr ako v klasických „nekovidových“ rokoch z dôvodu konania presunutých olympijských hier v Tokiu. Organizátori pripravili oproti vlaňajšej trase ladenej pre silných vrchárov tradičnejší profil s dvoma dlhými časovkami, množstvom šancí pre šprintérov a len troma dojazdmi do cieľa na vrcholoch horských stúpaní.

Najväčší favoriti však zostávajú rovnakí ako vlani – obhajca trofeje Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates), jeho slovinský krajan a vicešampión Primož Roglič (Jumbo­‑Visma) a niektorí z jazdcov britského tímu Ineos Grenadiers, ktorý priviedol na Tour opäť mimoriadne silnú zostavu s viacerými lídrami.

Koronaopatrenia, roviny aj slávne stúpania

Rovnako ako vlani sa musia cyklisti a celé tímy pripraviť na množstvo koronavírusových opatrení, vrátane opakovaného testovania. Ak budú mať dvaja cyklisti z jedného tímu dva pozitívne testy v priebehu siedmich dní, z Tour vylúčia celý tím. Tento rok majú na preteky prístup aj diváci, i keď spočiatku len v obmedzenom počte.

V priestoroch štartu a cieľa etapy je povolený vstup 5 000 fanúšikov, ktorí musia mať na tvári masky. Tohtoročná trasa slávnych pretekov odštartovala v sobotu v Breste, pričom úvodné štyri etapy sa odjazdili práve v Bretónsku. Špurtéri majú k dispozícii až osem rovinatých etáp.

Aj keď tohtoročná trať nie je tak stavaná pre silných vrchárov, nebudú chýbať ani slávne a náročné kopce. Prvé prídu na rad vo 8. etape, ktorá povedie aj cez Col de la Colombiere, o deň neskôr čaká pelotón cieľové takmer 21 km dlhé stúpanie do Tignes, nesmierne náročná bude 11. etapa s dvoma výjazdmi na legendárny Mont Ventoux a v závere nebude chýbať ani obávaný Col du Tourmalet v Pyrenejách. Tour vyvrcholí tradične na Elizejských poliach v Paríži 18. júla. Pretekári prejdú dokopy 3484,2 km.

Slovinský boj o žltý dres?

V boji o celkové poradie sa očakáva opäť súboj slovinského dua Tadej Pogačar a Primož Roglič. Ich najväčšími súpermi by mali byť jazdci Ineosu. Britská stajňa vyslala na francúzske cesty veľmi silnú zostavu s viacerými ašpirantmi na popredné priečky. Nechýba v nej víťaz z roku 2018 Geraint Thomas, víťaz Gira 2019 Richard Carapaz, Tao Geoghegan Hart či veterán Richie Porte.

Dobrú formu má Kanaďan Michael Woods v drese Israel Start­‑Up Nation, ktorému bude pomáhať štvornásobný víťaz Tour Chris Froome. Nemalé ambície má domáci Julian Alaphilippe (Deceuninck QuickStep), i keď majster sveta sa skôr zameria na etapové prvenstvá.

Tradične silný vrchársky tím priviedla na Tour španielska stajňa Movistar, veteránovi Alejandrovi Valverdemu robia spoločnosť Marc Soler, Miguel Angel Lopez a líder Enric Mas, ktorý bol vlani piaty.

Po roku 2017 sa chce vrátiť na pódium Kolumbijčan Rigoberto Uran (EF Education­‑Nippo), vysoké ambície majú Austrálčania Ben O’Connor (AG2R Citroën), Lucas Hamilton (BikeExchange) a Jack Haig (Bahrain­‑Victorious), Francúzi sa spoliehajú aj na Guillaumea Martina (Cofidis) či Davida Gaudua (Groupama­‑FDJ). Saganova Bora vyslala ako favorita Wilca Keldermana, ktorý má k sebe silný tím a pomocníkov do kopcov Emanuela Buchmanna či Patricka Konrada.

Nebezpečný je vždy skúsený Kolumbijčan Nairo Quintana (Arkéa­‑Samsic) a do top 10 chcú preniknúť aj Španiel Pello Bilbao (Bahrain Victorious), Dán Jakob Fuglsang (Astana­‑Premier Tech), Esteban Chaves (BikeExchange) z Kolumbie či Ír Dan Martin (Israel Start–Up Nation).

Adepti na triumf v bodovačke

Veľkú drámu sľubujú aj šprintérske súboje. Keďže organizátori zaradili do programu až osem rovinatých etáp, na Tour sa zišla špička najrýchlejších cyklistov sveta, ktorí budú bojovať aj o zelený dres. Chýbať však bude obhajca triumfu v bodovacej súťaži Sam Bennett.

Tridsaťročný Ír sa odhlásil pre zranenie kolena a v tíme Deceuninck QuickStep ho nahradil Mark Cavendish, 30-násobný víťaz etáp, ktorý sa na „starú dámu“ vrátil po troch rokoch.

Najrýchlejší v hromadných dojazdoch mal byť Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Soudal), ktorý chcel tento rok získať etapové triumfy na všetkých troch Grand Tours. Pád v dojazde pondelkovej tretej etapy na Tour, pri ktorom si zlomil kľúčnu kosť mu tento cieľ zhatil.

Z ďalších ašpirantov na zelený dres z radov šprintérov to sú Francúz Arnaud Démare (Groupama­‑FDJ), Belgičan Tim Merlier (Alpecin­‑Fenix), Talian Sonny Colbrelli (Bahrain­‑Victorious), Nór Alexander Kristoff (UAE Team Emirates), Dán Mads Pedersen (Trek–Segafredo), domáci Nacer Bouhanni (Arkéa­‑Samsic) či Austrálčan Michael Matthews (BikeExchange).

Šancu získať zelený dres majú aj vynikajúci klasikári Holanďan Mathieu van der Poel (Alpecin­‑Fenix) a Belgičan Wout van Aert (Jumbo­‑Visma). Obaja dokážu vyhrávať vo zvlnených etapách, špurtoch a zvládajú lepšie aj kopce. Van Aert však bude mať povinnosti pomáhať svojmu tímovému lídrovi Rogličovi.

Získa Sagan 8. zelený dres?

Pri výpočte adeptov na zisk zeleného dresu nemožno vynechať ani Petra Sagana, ktorý už na Giro d‘Italia potvrdil, že má stále na to, aby vyhrával bodovacie súťaže na Grand Tour.

Sedemnásobný víťaz bodovacej súťaže ide na svoju desiatu Tour de France s rovnakými ambíciami ako vždy: „Ciele sú stále tie isté, vyhrať nejakú etapu a získať zelený dres,“ povedal Sagan. Chcel by napodobniť úspech z Gira, kde triumfoval v 10. etape a vyhral cyklámenový dres.

sam, TASR, foto: FB 



Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii CYKLISTIKA
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Valverde a Nibali sa lúčili s kariérou

Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE­‑Team Emirates) obhájil vlaňajší triumf na záverečno…