Domov INÉ Bojové športy Zachránilo ho väzenie, potom „cepoval“ Rockyho

Zachránilo ho väzenie, potom „cepoval“ Rockyho

Len Sylvester Stalone, Burt Young a Anthony Burton sa predstavili vo všetkých pokračovaniach jedného z najlepších športových filmov všetkých čias – Rocky. Jeden z nich by práve tento týždeň – 23. marca oslavoval okrúhle narodeniny – 80 rokov. Bohužiaľ minulý rok vo februári zomrel na zápal pľúc po tom, čo dlhodobo bojoval s rôznymi zdravotnými problémami.

Rocky

Vynikajúci športovec

Mladý Tony Burton bol veľkým športovcom. Už na strednej škole sa prejavil jeho športový talent. Okrem boxovania sa venoval aj bejzbalu a americkému futbalu, v ktorých v rámci svojho tímu dominoval. Najväčšie úspechy dosiahol však ako boxer. Ako amatér vyhral tri šampionáty.

V rokoch 1958-59 boxoval profesionálne. Z ôsmich zápasov vyhral len 4. Aj on vyfasoval knokaut od Lamara Clarka, ktorý sa preslávil dlhočiznou sériou knokautov po sebe (44).

Väzenie ako záchrana

Po skončení krátkej profesionálnej kariéry nemal Tony veľké možnosti uživenia sa. Všetok svoj čas a energiu vkladal do športu, a po tom čo v ňom nedosiahol úspechy, ktoré očakával, ostal bez vzdelania a akýchkoľvek pracovných skúseností.

Anthony Burton

Paradoxne, od beznádeje ho zachránilo práve väzenie, kde si odpykával tri a pol ročný trest za lúpež. Burton neskôr pre média potvrdil, že to bola pre neho veľmi poučná skúsenosť. Vo väzení podľa vlastných slov našiel sám seba a dokonca doštudoval. Okrem toho, práve vo väzení v rámci psychoterapie pričuchol aj k „herectvu“.

Herecká kariéra

Po tom ako si odpykal svoj trest sa dostal k menším filmovým roliam. Neskôr prišla prelomová rola, ktorá mu presne sadla – úloha boxerského trénera Tony „Duke“ Eversa v legendárnej filmovej sérii Rocky.

Rocky 4

V rohu ringu sa objavoval vo všetkých 6 filmoch o nezlomnom boxerovi. Zatiaľ čo v prvých dvoch bol trénerom Rockyho najväčšieho súpera Apolla Creeda, od tretej časti už trénoval hlavnú postavu Rockyho, ktorého stvárnil Sylvester Stallone.

Carl Wheaters, ktorý hral prvého zverenca trénera Duka o Tonym povedal: „Jeho sila a talent pomohli filmom Rocky uspieť.“ Ako charizmatický tréner cieľavedomého boxera vyslovil Tony Burton niekoľko motivačných viet, ktoré žijú dodnes a pomáhajú športovcom vydať zo seba maximum.

Výber filmov a seriálov, v ktorých hral Tony Burton

2007 Ostrov smrti
2006 Rocky Balboa
2003 Exorcism, Hráči
2000 Boj o život
1997 Flipping, Me and the Gods
1996 Black Rose of Harlem
1995 Cyber-Tracker 2, Fatal Choice, Private Obsession
1992 Absent Without Leave
1991 Hook, House Party 2
1990 Mestečko Twin Peaks (seriál), Rocky V
1988 Police Story: Cop Killer
1987 Frank’s Place (seriál)
1986 Horiaci oceán, Ozbrojení a nebezpeční
1985 Rocky IV
1983 Happy (film)
1982 Hračka, Rocky III
1980 Blázni vo väzení, The Hunter, Osvietenie
1979 Rocky II
1978 Blackjack
1977 Kill Me If You Can (film)
1976 Prepadnutie 13. okrsku, The River Niger, Rocky
1974 The Black Godfather

Tento článok je súčasťou najnovšieho vydania športového týždenníka ŠPORT žurnál.

ŠPORT žurnál 9

ano, foto: SITA, twitter

Načítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii Bojové športy
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Slovenskí zápasníci s medailami

Slovenskí zápasníci získali na MS v Belehrade tri cenné kovy. Tajmuraz Salkazanov obhájil …