Domov INÉ Zimné športy Žampa bodoval hneď v prvých pretekoch

Žampa bodoval hneď v prvých pretekoch

Slovenský reprezentant Adam Žampa zabodoval hneď v prvom obrovskom slalome nového ročníka Svetového pohára v alpskom lyžovaní. V nedeľňajšom obrovskom slalome v rakúskom Söldene skončil 30-ročný Tatranec na 28. mieste a pripísal si prvé tri body do hodnotenie bojov o veľký glóbus aj v obrovskom slalome.

Adamovi Žampovi patrila po 1. kole 28. priečka, ale v druhej jazde sa nevyhol chybám v nájazde do strmej časti svahu a napokon si už nepolepšil. Za ním skončili len dvaja pretekári, ktorí svoje druhé jazdy nedokončili.

Druhý najlepší výsledok v Söldene

Na tirolskom ľadovci v rámci ouvertúry Svetového pohára to je pre Žampu druhé najlepšie umiestnenie, pričom sa tu predstavil už ôsmykrát.

Najlepšie umiestnenie zaznamenal v roku 2012, keď skončil senzačne na 9. mieste. Neskôr sa do najlepšej tridsiatky prebojoval ešte raz – 29. miesto získal v roku 2015.

„Celkom fajn. Byť dvadsiaty ôsmy je celkom dobrý vstup do sezóny. Minulý rok sa mi tu nedarilo, o to viac si to vážim. Konkurencia je vyrovnaná a extrémne veľká.

Trochu ma mrzí, že v prvom a najmä v druhom kole som urobil v strmej časti dve veľké chyby, čo ma stálo dosť času. Medzičas hore ukázal, že som bol dosť rýchly a aj v dolnej časti som mal siedmy – ôsmy najlepší čas.

Prvé preteky sú ‚oťukávacie‘, preto som rád, že som bodoval,“ komentoval Adam Žampa, ktorý za celú uplynulú sezónu získal v obrovskom slalome 26 bodov a v konečnom účtovaní obsadil 35. priečku.

Nórska senzácia

Prvý obrovský slalom sezóny sa skončil nórskou senzáciou menom Lucas Braathen. Iba 20-ročný mladík dosiaľ nikdy nestál na stupňoch víťazov vo Svetovom pohári, najvyššie bol v slalome v Kitzbüheli na štvrtom mieste.

Pred rokom v Söldene mu rovnako nečakane patrilo šieste miesto. V ideálnom slnečnom počasí na dostatočne kvalitnej snehovej podložke a vo vysokej nadmorskej výške od 2 600 do 3 000 m to bol v druhom kole prekvapujúci súboj mladíkov o víťazstvo.

Druhý skončil s odstupom 5 stotín sekundy Švajčiar Marco Odermatt a tretí bol jeho skúsenejší krajan Gino Caviezel (+0,46), ktorý neudržal vedenie po prvom kole.

max, SITA, foto: facebook