Domov INÉ Zaujímavosti z OH 2020

Zaujímavosti z OH 2020

V nedeľu 8. augusta sa definitívne uzavrela kapitola hier XXXII. olympiády. OH v Tokiu 2020 budú navždy zapísané v histórii ako tie, ktoré ovplyvnila pandémia koronavírusu. Hry, ktoré sa konali o rok neskôr a navyše bez divákov, však priniesli aj tak nejeden zaujímavý moment. My sa na tie najpamätnejšie teraz pozrieme.

Dve zlaté medaily

Jedným z najzaujímavejších momentov na Olympijskom štadióne, na ktorom sa súťažilo o najcennejšie kovy v atletických disciplínach, bolo zaiste rozuzlenie súťaže skoku do výšky.

Katarský atlét Mutaz Essa Baršim a Talian Gianmarco Tamberi skákali skvele a do výšky 237 cm ani raz nezaváhali. Nasledujúcu výšku 239 zhodili obaja trikrát a následne využili pravidlo, podľa ktorého sa môžu skokani dohodnúť a odmietnuť rozoskakovanie. Zlato získali teda obaja.

Svetové rekordy

V atletických súťažiach padlo aj niekoľko svetových rekordov. Najmarkantnejší dosiahol nórsky atlét Karsten Warholm, ktorý ako prvý človek dosiahol v behu na 400 m prekážok čas pod 46 sekúnd (45,94 s) a svoj vlastný rekord z 1. júla vylepšil o neuveriteľných 76 stotín.

V rovnakej disciplíne padol svetový rekord aj v ženskej súťaži. Američanka Sydney McLaughlinová vylepšila vlastné historické maximum o 44 stotín (51,46 s). Venezuelská atlétka Yulimar Rojasová zas nastavila nový svetový rekord výkonom 15,67 m v trojskokanskej súťaži žien.

V bazéne tento rok dominoval americký plavec Caeleb Dressel, ktorý svojich 6 štartov v Tokiu premenil na päť zlatých olympijských medailí. V rámci nich na 100 m motýlika triumfoval vo svetovom rekorde, a podobne tak aj štafeta na 4×100 metrov polohové preteky, ktorej bol súčasťou.

Dressel mohol získať aj šieste zlato, avšak v miešanej štafete polohových pretekov postihla jeho kolegyňu iba 17-ročnú Lydiu Jacobyovú málovídaná udalosť, keď sa jej na prsiarskom úseku zosunuli ochranné okuliare.

Keď sme pri svetových rekordoch, nemôžme opomenúť ani slovenskú strelkyňu Zuzanu Rehák Štefečekovú, ktorá v kvalifikácii trapu ako prvá v histórii dosiahla maximálny nástrel (125 bodov).

Najmladšia aj najstaršia

OH v Tokiu sa tiež zapíšu do histórie najmladšou olympijskou víťazkou. Stala sa ňou iba 13-ročná Japonka Momiji Nishiya, ktorá vyhrala zlato v skateboardingu. Zároveň je aj vôbec prvou olympijskou víťazkou v tomto športe, ktorý v Tokiu debutoval.

Vôbec najmladšou účastníčkou tokijskej olympiády bola 12-ročná pingpongistka Hend Zaza, ktorá reprezentovala Sýriu. Naopak najstaršou účastníčkou tohtoročnej olympiády bola 66-ročná Austrálčanka Mary Hanna, súťažiaca v konskej drezúre.

Po páde musíš vstať

Holandská atlétka etiópskeho pôvodu Sifan Hassanová zaujala ešte pred začiatkom olympijského zápolenia, keď ohlásila útok na najcennejšie kovy v troch disciplínach. Jej ciele sa začali napĺňať v behu na 5 000 m, kde nenašla premožiteľku. Rovnako triumfovala aj na dvojnásobnej trati.

Na 1500 metrov to napokon stačilo „len“ na bronz, no práve zábery z tejto súťaže obleteli svet. V rozbehu totiž spadla a zdalo sa, že je koniec jej nádejám na tri cenné kovy, avšak následne zaradila iný rýchlostný stupeň a predbiehala jednu súperku za druhou. Svoj rozbeh napokon vyhrala.

Zaujímavý jej aj tokijský príbeh Simone Bilesová, ktorá mala byť tvárou gymnastických súťaží. Po tom, čo jej nevyšiel úvod do tímovej súťaže, keď v preskoku získala veľmi nízke známky, sa rozhodla zo súťaže odstúpiť s odôvodnením ochrany svojho duševného zdravia.

Jej odvahu kvitovali nielen profesio­nálni športovci a odborníci, ale tiež fanúšikovia. Obhajkyňa piatich olympijských medailí (4x zlato, 1x bronz) napokon neštartovala ani v ďalších disciplínach. Vrátila sa až na poslednú. Na kladine podľa vlastných slov necítila žiadny tlak a napokon svoju medailovú zbierku rozšírila o bronz.

Štrikujúci víťaz

Zaujímavou postavičkou tokijských hier bol aj skokan do vody Tom Daley. Britský športovec debutoval na OH ešte v roku 2008, ako 13-ročný. Sen o zlatej olympijskej medaile sa mu splnil až teraz v Tokiu, v synchronizovaných skokoch z 10 m dosky spoločne so svojím kolegom Matty Leem.

Po zisku zlata zaujal Tom vyhlásením, že je gay a neskôr ho fotografi zachytili na tribúne, ako štrikuje. Aj vďaka tejto fotografii sa stal jednou z najzaujímavejších postáv OH v Tokiu.

Rozlúčky

Olympijské hry v Tokiu boli pre mnoho športovcov rozlúčkové. S olympijskými hrami sa definitívne rozlúčila Oksana Chusovitina. Pre gymnastku aktuálne reprezentujúcu Uzbekistan to bola už neuveriteľná ôsma účasť pod piatimi kruhmi, debutovala ešte v roku 1992 v Barcelone.

Svoje olympijské účinkovanie síce zakončila neúspešne, keď nepostúpila do finále preskoku, avšak od prítomných v hale si vychutnala standing ovation za svoju krásnu kariéru. Na samom vrchole sa s olympijskou hráčskou kariérou rozlúčili aj legendárne americké basketbalistky – Diana Taurasiová a Sue Birdová.

Americký národný tím aj vďaka nim získal už siedme olympijské zlato v rade, oni samotné si pripísali na konto už piaty najcennejší olympijský kov – toľko nemá žiadna iná basketbalistka. A nemôžeme zabudnúť ani na rozlúčku slovenského legendárneho atléta.

Pre Mateja Tótha bolo vystúpenie na práve skončených OH nielen posledným olympijským, ale aj posledným kariérnym. Olympijský víťaz z Ria 2016, sa s kariérou rozlúčil 14. miestom.

Medailové ťaženie

Najúspešnejšou výpravou OH 2020 v Tokiu sa stali Spojené štáty americké. Reprezentanti USA získali celkovo 39 zlatých, 41 strieborných a 33 bronzových medailí a tretíkrát po sebe vyhrali medailovú bilanciu OH v ich letnom vydaní. Spolu vybojovali 113 cenných kovov.

Na druhom mieste skončili Číňania s bilanciou 38-32-18. Tretie miesto obsadili domáci Japonci so svojou historicky najlepšou bilanciou (27-14-17). Z európskych krajín skončila najvyššie Veľká Británia na 4. mieste s bilanciou 22-21-22.

Slovensko s najmenšou výpravou v histórii získalo v Tokiu jednu zlatú, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, čo v celkovom poradí znamená 50. miesto, rovnako ako Filipíny. V Tokiu získalo aspoň jednu medailu celkovo 93 krajín.

ano, TASR, foto: TASR/AP, FBNačítať viac podobných článkov
Načítať viac od autora SZ
Načítať viac v kategórii INÉ
Komentáre sú uzavreté

Pozri tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…